صادرکنندگان بزرگ صبر کنند! مدیر صرافی رویال در برابر این سوال که آیا امکان فعالیت صادرکنندگان بزرگ در بازار توافقی طبق وعده رئیس سازمان بورس در آینده ای نزدیک وجود دارد؟ گفت : باید منتظر گذر زمان باشیم.در حال حاضر بازار ثانویه ارز صرفا برای گروه کالایی ٣ و صادر کنندگان غیر نفتی است که می توانند از امکانات بازار ثانویه ارز استفاده نمایند و ارز خود را در این بازار به ریال تبدیل کنند.حال آن که در آینده با حکمفرما شدن آرامش در این بازار احتمال پیوستن صادرکنندگان دیگر به این بازار وجود خواهد داشت.

بورس 24 : پس از گذشت حدود یک هفته از بازار توافقی ارز خبری از جزئیات فعالیت این بازار در دست نیست و سامانه ای برای رصد معاملات آن طراحی نشده است.

امیر نجومی مدیر صرافی رویال و دبیر اسبق کانون صرافان در گفت و گو با بورس 24 در خصوص آخرین وضعیت فعلی بازار توافقی ارز گفت: بازار ثانویه ارز همان طور که انتظار می رفت کار خود را یک هفته ای است که آغاز کرده و اولین معامله در این بازار توسط صرافی رویال انجام شده است ، البته این بازار در ابتدای کار خود بوده و به همین دلیل انتظار می رود روز به روز گسترده تر شود و فعالیت این بازار به مرور زمان گسترش یابد.

وی ادامه داد: از آنجایی که عرضه کنندگان در این بازار محدود هستند در نتیجه معاملات چندانی در این بازار صورت نمی گیرد اما به مرور زمان که عرضه کنندگان و صادرکنندگان، ارز خود را در این بازار به فروش بگذارند زمینه های گسترش بازار ثانویه ارز نیز فراهم می شود.

وی درباره آخرین نرخ های معاملاتی در بازار ثانویه ارز گفت : نرخ دلار در این بازار با 7523 تومان و درهم امارات با نرخ 2050 تومان کار خود را آغاز کرده و طی روزهای گذشته شاهد نوساناتی نیز بود، نرخ تعادلی در این بازار در همین حدود نوسان می کند، هر چند ما شاهد نرخ 2170 تومان برای فروش درهم و 8000 تا 8120 تومان برای فروش دلار در این بازار نیز بوده ایم.

به اعتقاد نجومی ، با شدت گرفتن عرضه ها و حضور بیشتر فروشندگان در بازار ثانویه ارز امکان افت این قیمت ها در آن وجود دارد و این بازار می تواند متعادل تر و موفق تر عمل کند و مطمئنم آینده روزهای بهتری را رقم می زند.

مدیر صرافی رویال در برابر این سوال که آیا امکان فعالیت صادرکنندگان بزرگ در بازار توافقی طبق وعده رئیس سازمان بورس در آینده ای نزدیک وجود دارد؟ گفت : باید منتظر گذر زمان باشیم.در حال حاضر بازار ثانویه ارز صرفا برای گروه کالایی 3 و صادر کنندگان غیر نفتی است که می توانند از امکانات بازار ثانویه ارز استفاده نمایند و ارز خود را در این بازار به ریال تبدیل کنند.حال آن که در آینده با حکمفرما شدن آرامش در این بازار احتمال پیوستن صادرکنندگان دیگر به این بازار وجود خواهد داشت.

این فعال بازار ارز خاطرنشان کرد : بازار ثانویه ارز بدون سقف و کف قیمتی و به طور کاملا توافقی فعالیت می کند و این موضوع منافع صادر کنندگان غیر نفتی را تضمین می کند و در عین حال نیاز واردکنندگان گروه کالایی سه را تامین می کند و باعث ثبات نرخ ارز خواهد شد.