مُعَمای تخفیف های ١٠ ،٢٠ ،٣٠، و بعضا ۵٠ تا ۶٠ درصدی فروشگاه های زنجیره ای رفاه به معادله ای پیچیده برای اصناف و برخی از افراد و گروه های اجتماعی مبدل شده است... سوال این است در شرایطی که اقتصاد کشور و تولید کنندگان با مشکلات عدیده ای مواجه هستند...

بورس 24 : مُعَمای تخفیف های 10 ،20 ،30، و بعضا 50 تا 60 درصدی فروشگاه های زنجیره ای رفاه به معادله ای پیچیده برای اصناف و برخی از افراد و گروه های اجتماعی مبدل شده است.
سوال این است در شرایطی که اقتصاد کشور و تولید کنندگان با مشکلات عدیده ای مواجه هستند و در سالی که به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نام گذاری شده است بر چه اساسی تخفیف های سنگین این چنینی لحاظ می شود؟
بر اساس برخی گزارش های موجود،بخشی از این تخفیف ها به قراردادهای منعقد شده میان مدیریت مرکزی فروشگاه های زنجیره ای با تولید کنندگانی باز می گردد که به واقع برای معرفی ، توزیع و فروش محصولات خود اجبارا به فروشگاه های زنجیره ای همچون رفاه نیازمندند و این فروشگاه ها نیز با تحت فشار قراردادن تولیدکنندگان و با قرارداد های کاملا یک طرفه تولیدکنندگان را وادار می کنند که در برخی اوقات تخفیف های سنگینی را به فروشگاه زنجیره ای ارایه دهند و فروشگاه رفاه نیز با تبلیغات پر سر و صدا بخشی از این تخیفف را به عنوان سود خود برداشت کرده و مابقی را به مشتری پرداخت می کند . درواقع با رقم سنگین تخفیفی که تولیدکننده به فروشگاه های زنجیره ای پرداخت می کند ، عملا در برخی اوقات تنها هزینه تمام شده برای وی باقی می ماند وگاها فروشگاه بیش از تولید کننده سود برداشت می نماید با این حساب تولیدکنندگان تنها در بازار مصرف حضور دارند اما این حضور عایدی برای آن ها ندارد.
بر اساس این گزارش سال گذشته پس از اعتراض تولیدکنندگان وزیر صنعت به سازمان حمایت دستور پیگیری تخفیف‌های 50 درصدی را داده بود و خواسته بود جلوی این اقدام گرفته شود.
پیرو این دستور نیز سازمان حمایت اعلام کرد که کارگروهی با مسئولیت قائم مقام وزیر در امور تجارت تشکیل شد تا با همکاری سایر بخش‌ها، موضوع واقعی شدن قیمت‌های درج شده مصرف کننده بر روی کالاهای هدف را ساماندهی و مدیریت کنند تا جلوی تخفیف‌های غیرمتعارف 50 درصدی گرفته شود.اما متاسفانه نه تنها اقدامی در این خصوص انجام نشد بلکه فروشگاه زنجیره ای رفاه در رقابت با سایر فروشگاه های زنجیره ای تولیدکنندگان کالا ها را تحت فشار قرار داده تا از محل اخذ تخفیفات بیشتر از تولیدکنندگان بتواند از رقیبان خود عقب نماند .
لازم به ذکراست ارائه تخفیف‌های به اصطلاح 50 درصدی در کالاهای تولیدی صنایع، سود عمده خرید و فروش یک کالا را نصیب واسطه‌ها می‌کنند و قیمت تمام شده کالا برای مردم را افزایش می‌دهد.
به نظر می رسد در حالیکه بر اساس منویات مقام معظم رهبری حمایت از تولید داخلی در اولویت اقتصاد کشور قرار گرفته اینگونه فشار آوردن از سوی فروشگاه رفاه به تولید کننده داخلی اقدامی در جهت خلاف حمایت از تولید داخلی قلمداد شود.