نشست خصوصی نیم ساعته سران کره شمالی و جنوبی، «کیم جونگ اون» و «مون جائه این»، تکانه مثبت برای بازارهای نیم کره شمالی و جنوبی آن منطقه داشت. بازارهای آسیا و اقیانوسیه امروز جمعه با رشد دسته جمعی همراه شدند به این دلیل که سرمایه گذاران انتظار پیشرفت مذاکرات شبه جزیره کره را دارند. دور اول نشست تاریخی سران کره شمالی و جنوبی در منطقه بین دو کشور برگزار شد و طبق گزارش خبرگزاری ها، رهبران دو کره به مدت نیم ساعت گفت و گو کردند.

به گزارش بورس 24 به نقل از "سی بی ان اسی" در استرالیا، ASX 200 با افزایش 0.72 درصدی به 5. 953.6 رسید و تقریبا تمام بخش ها از این رشد منتفع شدند. انرژی و مواد به ترتیب 0.64 و 0.68 درصد رشد کردند. هرچند سهام بانک مشترک المنافع 0.98 درصد کاهش یافت اما سهام "ای ان زد" 0.23 درصد،Westpac 0.6 درصد و بانک ملی استرالیا 0.42 درصد افزایش یافت.

نیکی ژاپن با رشد 148.26 واحدی به 22.467.87 رسید. بازارهای اصلی سرزمین اصلی چین همچون شانگهای و شنزن نیز به ترتیب 0.23درصد و 0.32درصد رشد را پشت سرگذاشتند.

در هنگ کنگ هم شاخص Hang Seng در مبادلات بعد از ظهر 0.67 درصد افزایش یافت. Kospi کره جنوبی هم، رشد 0.68 درصدی را به ارمغان آورد.

اتفاقات جدید

نشست صبح امروز به وقت محلی، اتفاقات جدیدی را نیز در پی داشت. رهبر کره شمالی برای لحظاتی وارد کره جنوبی شد و رئیس جمهوری کره جنوبی نیز به دعوت آقای کیم از مرز عبور کرد و وارد خاک کره شمالی شد. دو رهبر برای لحظاتی در خاک کره شمالی با یکدیگر قدم زدند.

رهبر کره شمالی هنگام امضای دفتر یادبود ابراز امیدواری کرد که این ملاقات آغازگر «عصر جدیدی از صلح» باشد. وی نوشت: «اکنون تاریخ جدیدی آغاز می‌شود.»

از زمان پایان جنگ دو کره در سال ۱۹۵۳ دو طرف در وضعیت ترک مخاصمه به سر می‌برند و هنوز قرارداد صلح میان دو کشور امضا نشده است.

در بخش دیگری از بیانیه تاکید شده است که دو کشور به «هرگونه فعالیت خصمانه علیه یکدیگر از طریق دریا، زمین و هوا» خاتمه می‌دهند.

منبع: تجارت امروز معدن