آمریکا امتیازهای صادراتی یک فرد ترک و ٣ شرکت مرتبط با آنها را به اتهام فروش قطعات هواپیمای ساخت آمریکا به ماهان ایر و نقض قانون تحریم های این کشور به حالت تعلیق درآورده است.

به گزارش بورس 24 به نقل از شبکه خبری سی بی اس، آمریکا امتیازهای صادراتی یک فرد ترک و 3 شرکت مرتبط با آنها را به اتهام دریافت قطعات هواپیمای ساخت آمریکا به ماهان ایر و نقض قانون تحریم های این کشور به حالت تعلیق درآورده است.

این اقدام اوایل ماه جاری میلادی اعلام شده اما زیاد مورد توجه قرار نگرفته بود.

بر اساس اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، گل نهال یگانه شرکت‌های صوری برای خرید تجهیزات از آمریکا به نفع ماهان ایر تاسیس می کرده است. این شرکت هواپیمایی به اتهام حمل سلاح و انتقال افراد به سوریه همچنان تحت تحریم های آمریکا قرار دارد. قطعات جت ها از طریق شرکت های صوری ترک در سال های گذشته و اخیر نیز در ماه دسامبر دریافت شده است.

روزنامه وال استریت ژورنال در این رابطه نوشت، این اقدام تجاری می تواند دیدگاه برخی در دولت ترامپ که مخالف اعطای مجوز به بوئینگ برای فروش هواپیما به دیگر شرکت هواپیمایی ایران هستند را حمایت کند.

بوئینگ یک قرارداد 16.6 میلیارد دلاری با ایران ایر در سال 2016 امضا کرده است. پایان دادن به قرارداد بوئینگ می تواند بر توافق هسته ای و همچنین قراردادهای حدود 40 میلیارد دلاری بوئینگ و ایرباس در اروپا تاثیر بگذارد. این قراردادها به مجوز دادن امریکا وابسته هستند.

منبع: فارس