مجید جعفری مدیر عامل کارخانه قند ارومیه با اشاره به افزایش قیمت شکر طی روز های اخیر به خبرنگار بورس ٢۴ گفت: به هر حال در نیمه اول امسال نزدیک به یک میلیون تن شکر وارد شده است. همچنین دیر اعلام شدن قیمت شکر یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت این محصول بوده است...

بورس 24 : طی روزهای جاری اخباری مبنی بر افزایش قیمت شکر منتشر شد. می گویند با توجه به این که میزان واردات شکر ، در نیمه دوم سال گذشته رشد داشته، در نیمه نخست امسال هم حجم بسیاری از این محصول استراتژیک به کشور وارد شده است و با توجه به موجودی انبارها و تولید بالای شکر در سال جاری تا پایان امسال نیازی به واردات شکر وجود ندارد. به همین دلیل قیمت شکر با افزایش همراه بوده است که ممنوعیت واردات یکی از دلایل آن است.

مجید جعفری مدیر عامل کارخانه قند ارومیه با اشاره به افزایش قیمت شکر طی روز های اخیر به خبرنگار بورس 24 گفت: به هر حال در نیمه اول امسال نزدیک به یک میلیون تن شکر وارد شده است. همچنین دیر اعلام شدن قیمت شکر یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت این محصول بوده است.

وی گفت: به هر حال در اوایل آبان ماه قیمت جدید شکر اعلام شد در حالی که سال گذشته در اردیبهشت‌ماه قیمت شکر از سوی دولت اعلام شد ، این در حالی است که بسیاری از کارخانجات ۴۰ درصد از محصولات خود را تولید به فروش رساندند.مشکل دیگر هم این است که کارخانجات در سال جاری در حد خودکفایی شرکت ها تولید کرده بودند. به نوعی بالغ بر دو نیم میلیون تن شکر و بیش از هفت و نیم میلیون تن چغندر تولید شده است.

وی گفت: همچنین به رغم به افزایش سطح زیر کشت چغندر و تولید شکر، باز هم یک میلیون تومان واردات شکر داشته ایم. در حال حاضر قیمت شکر مصوب دولتی ۲۷۲۱ تومان است و در بازار با قیمت های ۲۴۰۰ تا ۲۴۵۰ به صورت متغیر به فروش می رسد.

جعفری افزود: گرچه همه کارخانه ها باید با قیمت مصوب شکر بفروشند، اما به دلیل نبود مشتری و افزایش عرضه زیر قیمت مصوب هم فروش شکر داشته ایم.