مدیرعامل تبرک : تاکنون با همکاری شرکت در فرابورس شرکت شهداب ناب خراسان به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه گروه تبرک در بازار دوم فرابورس پذیرفته و سهام آن عرضه شده است و همچنین گروه کارخانجات صنعتی تبرک به عنوان نهادهای مالی در فرابورس پذیرفته شده است...

بورس 24 : هلدینگ گروه کارخانجات صنعتی تبرک با هدف کارآفرینی، یادگیری، رقابت پذیری، خلاقیت و نوآوری، مشتری مداری، بهره وری بالا، ارتقای کیفیت متناسب با اهداف شرکت برای تحقق آرمان خود، رشد متوازن، توسعه پایدار و توجه به نیازهای مشتریان، در عرصه های مختلف اجتماعی فعالیت می کند.

با تبرک بیشتر آشنا شوید...

مهدی بوستانی مدیرعامل شرکت گروه کارخانجات تبرک در گفت و گو با بورس 24 در خصوص این گروه بیان داشت: گروه تبرک در راستای کسب سهم مناسب از بازار صنایع غذایی و تعالی برند تبرک اقدام به خرید یا تاسیس و توسعه شرکتهای فعال در حوزه کشاورزی فرآوری، تولید و بسته بندی انواع محصولات غذایی نموده است به طوری که در حال حاضر شرکتهای تابعه گروه تبرک شامل شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان (سهامی عام)، شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان (سهامی عام)، شرکت نوش پونه مشهد (سهامی عام)، شرکت طلای سفید تبرک (سهامی خاص)، شرکت بهینا (سهامی خاص)، شرکت اخشان اخلمد (سهامی خاص)، شرکت مبین نگار بهناز (سهامی خاص)، شرکت فرآورده های غذایی خوشمزه (سهامی خاص)، شرکت مهرانه خراسان (سهامی خاص) است.

وی ادامه داد: این شرکت با سرمایه بالغ بر 2231 میلیارد ریال است، حدود 88 درصد سهام این شرکت متعلق به شرکت توسعه صنعت و عمران تبرک خاورمیانه بوده و مابقی سهام در مالکیت اشخاص حقیقی است. موضوع فعالیت گروه تبرک شامل تولید انواع محصولات کشاورزی، دامی و غذایی توسط کارخانجات وابسته به شرکت و مجتمع های کشاورزی و خرید و فروش محصولات غذایی و پروتئینی و کشاورزی، تولید و خرید و فروش انواع فرآورده های لبنی پاستوریزه و خرید و فروش انواع میوه و سبزیجات، بسته بندی و تولید انواع محصولات تبدیلی و... است.

بوستانی درباره اهداف و استراتژی های گروه صنعتی تبرک بیان داشت: اهداف این گروه می تواند شامل اقدام به ایجاد فرصت های اشتغال، بکارگیری بخشی از استعدادهای بالقوه استان خراسان در زمینه های کشاورزی، امکانات واحدهای تولید کننده مواد اولیه و بسته بندی، ناوگان حمل و نقل و توانمندی های بازرگانی به فعالیت می پردازد.ضمن اینکه ظرفیت روزانه این مجموعه جذب روزانه 3000 تن گوجه فرنگی است. در حال حاضر گروه کارخانجات صنعتی تبرک عهده دار بخش وسیعی از فعالیت ها در قالب شرکت هایی همچون شهداب ناب خراسان، شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان، شرکت نوش پونه مشهد، شرکت طلای سفید تبرک، شرکت فراورده های غذایی خوشمزه خراسان، شرکت مهرانه خراسان، شرکت بهینا و شرکت مبین نگار بهناز می باشد.

وی بیان داشت: لازم به ذکر است شرکت بطور مستمر جهت سرمایه گذاری و توسعه در شرکت ها و کارخانجات مذکور اقدام کرده که این فعالیت ها شامل اقدام به سرمایه گذاری، توسعه و خرید کارخانجات هم جوار در زمینه تولید سس مایونز در سال 1380، توسعه و تولید آبمیوه پاکتی و قوطی و چای طی سال های 1383 و 1384، اقدام به توسعه شرکت شهداب ناب خراسان در سال 1384با خرید ماشین آلات جدید از کشور ایتالیا در زمینه تولید رب گوجه فرنگی و افزایش مصرف گوجه فرنگی به 1500 تن، اقدام به خرید واحد صنعتی بهاران گلبهار خراسان با ظرفیت 200 تن مصرف گوجه فرنگی در شبانه روز در سال 1386، خرید واحد روغن کشی و پنبه پاک کنی در سال 1386، توسعه واحد صنعتی بهاران گلبهار خراسان در سال 1390از یک واحد صنعتی کوچک به واحد صنعتی بزرگ با تجهیز ماشین آلات روز اروپا از شرکت روسی کاتلی ایتالیا در زمینه تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت مصرف روزانه 1500 تن در شبانه روز و خرید ماشین آلات تولید انواع کنسرو گوشتی و غیرگوشتی و انواع مربا، توسعه واحد پنبه پاک کنی با خریداری ماشین آلات تولید صنایع سلولزی (دستمال کاغذی و...) که با این اقلام سبد کالایی تولید تبرک در صنایع غذایی و سلولزی تکمیل گردد. توسعه شرکت نوش پونه با خرید و نصب و راه اندازی ماشین آلات خط کامل روغن خوراکی از شرکت آلفالاوا و خرید ماشین آلات کیک و کلوچه در سطح گسترده است.

وی تصریح کرد: لازم به ذکر است این هلدینگ ماموریتی شامل افزایش محبوبیت برند تبرک جهت دستیابی به بازارها، توسعه کمی و کیفی محصولات گروه، افزایش سهم از بازارهای داخلی و صادراتی و گسترش آن، توسعه و تقویت زنجیره تامین کالاها و محصولات در گروه و ایجاد انگیزه و تعالی نیروی انسانی و توسعه اقتصادی در جامعه دانست. استراتژی تبرک نیز از توسعه، ارتقای وضعیت موجود، ورود به بازار سرمایه(بورس) تحقق اهداف فوق است

طرح های توسعه ای شرکت

بوستانی  با اشاره به طرح های توسعه ای شرکت عنوان کرد: طرح های توسعه ای این شرکت و کارخانجات تابعه شامل اجرای طرح و توسعه ماشین آلات خط تولید کیک و کلوچه و شکلات، سرمایه گذاری در افزایش ظرفیت تولید خط روغن، سرمایه گذاری جهت تنوع محصولات با هدف صادرات  در شرکت های تابعه، خرید زمین جهت اصلاح نوع گوجه فرنگی و توسعه سطح زیر کشت با هدف افزایش ظرفیت تولید رب گوجه فرنگی به سه برابر ظرفیت فعلی است ضمن اینکه سایر طرح ها نیز در دست بررسی می باشد.

ورود به بازار سرمایه هدف بزرگ تبرک

مدیرعامل شرکت کارخانجات صنعتی تبرک با در پاسخ به این سوال که برنامه ورود به بازار سرمایه  این شرکت به چه صورت است، گفت: یکی از اهداف مهم مجموعه تبرک ورود به بازار سرمایه است که براساس سیاست ها و استراتژی جدید شرکت، ورود شرکت ها به بازار سرمایه با اهداف بزرگی دنبال می شود از جمله این اهداف تامین شرایط و فعال سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری های جمعی و تاکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم درآمد و متوسط است.

وی افزود: از دیگر اهداف شرکت نیز می توان به جذب سرمایه های خرد مردمی و امکان استفاده از مشارکت عمومی در فعالیت های کلان اقتصادی و همچنین توسعه شرکت، مشارکت مستقیم مردم در فعالیت های اقتصادی و کاهش سپرده گذاری در بانک ها و کاهش رکود اشاره کرد. یکی از اهدافی که هر شرکتی برای ورود به بازار سرمایه دنبال می کند تامین مالی است شرکت تبرک نیز با همین هدف برنامه ورود به بازار سرمایه را دارد.

وی بیان داشت: این تامین مالی منجر به اجرای طرح های توسعه ای شرکت، تکمیل زنجیره ارزش افزوده در گروه، اجرای فعالیت جدید اقتصادی، بهره مندی از معافیت مالیاتی شرکت های پذیرفته شده، شفافیت و اعتبار قیمت سهام به واسطه مبادله، اطلاع رسانی هماهنگ و عادلانه به سرمایه گذاران، ارزیابی مناسب تر از عملکرد مدیریت شرکت، ارتقاء سیستم های اطلاعات حسابداری و کنترل های داخلی شرکت به تبع استقرار نظام راهبری شرکتی، استفاده از معیاری مناسب جهت مقایسه شرکت با سایر شرکت ها در صنعت مشابه و نیز در مقایسه با وضعیت کل صنایع در بین شرکتهای پذیرفته شده در بورس و فرابورس، بهبود ساختار مالی و اقتصادی شرکت در نتیجه رعایت الزامات پذیرش اوراق بهادار، بهره گیری از امکان وثیقه گذاری سهام و سهولت تامین مالی از سامانه بانکی در مقایسه با شرکتهای غیربورسی، معرفی شرکت و محصولات به طیف وسیعی از اقشار جامعه و افزایش اعتبار شرکت خواهد بود.

این مقام مسئول توضیح داد: تاکنون با همکاری شرکت در فرابورس شرکت شهداب ناب خراسان به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه گروه تبرک در بازار دوم فرابورس پذیرفته و سهام آن عرضه شده است و همچنین گروه کارخانجات صنعتی تبرک به عنوان نهادهای مالی در فرابورس پذیرفته شده است. گروه با توجه به حفظ درصد حاکمیت خود تا میزان 70 درصد نسبت به افزایش سرمایه و جذب تامین مالی انجام شده در خود شرکت ها برای سرمایه گذاری در دو جهت اساسی اجرای طرح  های توسعه شرکت های تابعه و اجرای طرح های جدید برنامه ریزی کرده است. یعنی از طریق راههای مذکور جهت تامین مالی، موجبات ایجاد فعالیت های سودآور و اشتغال زا و ارائه خدمات جدید در مشهد و همچنین ارزش افزوده جدید برای مجموعه نیز فراهم می گردد.

بوستانی در پایان خاطر نشان کرد: با پذیرش شرکت های گروه در بازار سرمایه و بهره مندی از شفافیت و پاسخگویی ارتقاء کیفیت اطلاعات ارزیابی عملکرد مدیریت شرکت ها که در راستای اقتصاد مقاومتی و تاکید مسئولین مبنی بر نقش بازار سرمایه در تامین مالی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی از طریق ابزارهای نوین مالی می باشد. موجبات جلب هر چه بیشتر اعتماد عموم به گروه را فراهم می نماید، این امر موجب توسعه    فعالیت های گروه و ارائه خدمات در استان و اثربخشی بیشتر در اقتصاد کلان خواهد شد.