صحبت از ذوب آهن اصفهان است، شرکتی که زنجیره تولید آن ١.٣۵میلیون تن کک، ۴.٨میلیون تن آگلومره ، ٣.۶چدن مذاب ، ٣میلیون تن فولاد خام و ٢.٨میلیون تن محصولات نوردی را دربر می گیرد. این شرکت که ۵۶درصد سهام آن در اختیار سازمان تامین اجتماعی است ؛ در سال گذشته افزایش سرمایه ای داشته که طی آن سرمایه شرکت به ٣٣٠٠میلیارد تومان رسیده است. اما با وجود این افزایش سرمایه و با توجه به رشد زیان انباشته شرکت در سال مالی منتهی به ٢٩ اسفند٩۵ شرکت نتوانست از شمول ماده١۴١ خارج گردد لذا برنامه افزایش سرمایه دیگری در دستور کار شرکت قرار گرفته است...

بورس 24 : صحبت از ذوب آهن اصفهان است، شرکتی که زنجیره تولید آن 1.35میلیون تن کک، 4.8میلیون تن آگلومره ، 3.6چدن مذاب ، 3میلیون تن فولاد خام و 2.8میلیون تن محصولات نوردی را دربر می گیرد. این شرکت که 56درصد سهام آن در اختیار سازمان تامین اجتماعی است ؛ در سال گذشته افزایش سرمایه ای داشته که طی آن سرمایه شرکت به 3300میلیارد تومان رسیده است. اما با وجود این افزایش سرمایه و با توجه به رشد زیان انباشته شرکت در سال مالی منتهی به 29 اسفند95 شرکت نتوانست از شمول ماده141 خارج گردد لذا برنامه افزایش سرمایه دیگری در دستور کار شرکت قرار گرفته است.

طی روزهای اخیر میانگین حجم معاملات سهام این شرکت به بیش از 70 میلیون سهم رسیده است این در حالی است که شرکت به زودی مجمع عمومی عادی خود را می گذراند ، همانگونه که می دانید شرکت ذوب آهن با چالش های فراوانی روبروست لذا این شرکت اقدامات زیادی برای برون رفت از چالش های مربوطه انجام داده است. در ادامه بورس 24 مصاحبه ای با سید ابوتراب فاضل عضو جدید هیات مدیره شرکت و نماینده صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد که از سهامداران عمده شرکت ذوب آهن می باشند، ترتیب داده است که در آن توضیحاتی در باره این چالش ها و چگونگی روبرویی با آن ها و راه های برون رفت شرکت ذوب آهن از این مشکلات را توضیح می دهند.

فاضل در خصوص وضعیت عملیاتی شرکت به خبرنگار بورس 24گفت: سهم شرکت از بازار مقاطع فولادی شامل 65درصد از بازار تیر آهن و8درصد از بازار میلگرد است. همچنین شرکت موفق گردیده است که 36درصد از محصولات خود را در سال 95به ارزش 225میلیون دلار به خارج از مرزهای کشور صادر نموده و توانست از محل فروش داخلی 17هزار میلیارد ریال در آمد کسب نماید.

وی افزود: مازاد نیروی انسانی از چالش های شرکت بوده که درهمین راستا تعداد نیروهای عملیاتی شرکت از 15300نفر به 11850نفر کاهش یافته است. البته این اقدام با حفظ کرامت نیروی انسانی وبدون تعدیل حتی 1 نفر از نیروهای شرکت صورت گرفته است.

به گفته وی، چالش دیگر شرکت بالابودن قیمت تمام شده شمش تولیدی است که طی یک سال گذشته به کمک اجرای یک سلسله از طرح های بهینه سازی در خط تولید شرکت به این مهم دست یافته است به گفته وی ، با توجه به قیمت تمام شده بالای شمش تولیدی و جهت اصلاح بهای تمام شده محصولات کارخانه نسبت به کاهش مصرف چدن مذاب کنورتورها برنامه ریزی گردیده است که در این راستا یکی از مهمترین طرحهای اجرای در کنورتور صورت گرفته است،که طی آن ضریب HMR در بخش فولاد سازی از 89درصد در ابتدای سال 94به 80درصدکاهش یافته است. که این یکی از راه های برون رفت از مشکل بالابودن قیمت تمام شده است.

فاضل یکی دیگر از استراتژی های شرکت را کاهش مصرف کک در کوره بلند دانست و گفت:بدین منظور تدابیری از جمله توقف کوره بلند شماره1،کنترل کیفیت کک خریداری ، استفاده از کک ریزه در شارژ کوره بلند، تغییر سرند کک و بهبود روش انباشت و ارسال کک منجر به کاهش 48کیلوگرم بر تن مصرف کک و کاهش هزینه های تولید به میزان 856میلیارد ریال در سال می گردد.

به گفته وی ، امضای قرار داد پروژه تزریق پودر زغال PCI به کوره بلند ها جهت کاهش 150کیلو گرم بر تن مصرف کک نیز از دیگر طرح های مرتبط با کاهش بهای تمام شده می باشد که پیشرفت این طرح تاکنون 30درصد بوده و بر پایه برنامه از اواخر سال 96راه اندازی می گردد. به گفته وی، اجرای این طرح منجر به ایجاد ارزش افزوده به میزان 2240میلیارد ریال در سال می گردد.

عضو هیات مدیره ذوب آهن ادامه داد: اجرای خط اکسیژن به صورت تزریق مستقیم به کوره بلندها برای اولین بار در دنیا که منجر به کاهش مصرف گاز طبیعی تا حد 120متر مکعب می گردد نیز در دستور کار جهت بهینه سازی هزینه تولید در شرکت می باشد.

وی در خصوص بدهی های جاری شرکت که به بیش از 2.4برابر دارائی های جاری رسیده گفت: نسبت بالای بدهی جاری به دارایی های شرکت که نشانگر نبود توانایی در باز پرداخت بدهی ها و امتناع بانک ها از اعطای تسهیلات جدید می باشد. موجب اختلال در امر تامین مناسب منابع مالی برای شرکت گردیده است.لذا در این ارتباط با توجه به زیان انباشته 20300میلیارد ریالی شرکت و به منظور خروج از شمول ماده 141لایحه اصلاحیه قانون تجارت ،اصلاح ساختار سرمایه شرکت الزامی خواهد بود.

افزایش سرمایه جدید شرکت در راه است...

به گفته وی، شرکت پس از قطعی نمودن تهاتر پیش رو به میزان 760 میلیارد تومان از این محل به دنبال افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی می باشد تا با اجرای این افزایش سرمایه از شمولیت ماده 141قانون تجارت خارج گشته و ساختار سرمایه شرکت جهت دریافت تسهیلات مالی به شکل مناسبی ترمیم شود.

این مقام مسئول در ذوب آهن اصفهان در مورد اقدامات انجام شده برای کاهش هزینه های مالی گفت: بروز رسانی 2200میلیارد ریال تسهیلات در بانک صادرات و 2176میلیارد ریال بانک رفاه و کاهش نرخ تسهیلات از 24به 18درصد و استمهال بدهی نزد بانک اقتصاد نوین به مبلغ 3387میلیارد ریال و مبلغ 30میلیون یوآن چین ، تجدید تسهیلات 780میلیارد ریالی نزد بانک پاسارگاد ، استفاده از تسهیلات سلف موازی به مبلغ 2500میلیارد ریال طی دو مرحله از عملیات کاهش بدهی بوده است.

فاضل افزود:نظر به این که هیات مدیره فعلی شرکت ذوب آهن و مدیر عامل محترم این شرکت با ترکیبی از تجربه و دانش فنی و مالی و اقتصادی خود و با اشراف کامل به کلیه چالشهای ریز و درشت شرکت و رصد هر روزه کلیه اتفاقات شرکت اقدام به ایجاد کمیته های مختلف راهبردی با استفاده از کارشناسان مجرب نموده و با بهره وری حداکثری نیروی متخصص خود و طراحی نقشه راه مدون در حال بهبود شرایط شرکت می باشد نکته مهم در این راستا عزم مدیریت عامل شرکت برای برطرف نمودن مشکلات وهمت اعضای هیات مدیره و تک تک کارکنان شرکت می باشد و انتظار می رود شرکت با توجه به چشم انداز صعودی بازار مقاطع فولادی و رشد بسیار بالای محصولات خود از یک سو و حمایتهای بی دریغ سهامدارعمده یعنی سازمان تامین اجتماعی و شرکت صدر تامین و وزارت کار و امور اجتماعی از سوی دیگر به زودی از زیان خارج شده و تا پایان سال مالی جاری شرایط بسیار بهتری را از نظر صورت های مالی تجربه نماید.

وی افزود: با توجه به جریان معاملات اخیر سهم ،بازار سرمایه به سهام شرکت ذوب آهن به عنوان مادر صنایع کشور روی خوش نشان داده و روند قیمتی سهم در مسیر حرکت به سمت ارزش ذاتی خود می باشد.

او همچنین افزود: علی رغم افزایش قیمت نهاده های تولید از جمله زغالسنگ خارجی از 148به 315دلار در هر تن و زغال سنگ داخلی از 3600به 4500ریال در هر کیلوگرم که تبعات اقتصادی آن بر هزینه های شرکت 1304میلیارد ریال می باشد، همچنین وقوع حادثه در کوره بلند شماره 2 ناشی از خرید زغال نامرغوب که اثرات مالی آن حدود 430میلیارد ریال بوده است، زیان کارخانه از 12900میلیارد ریال در سال 94 به 7300میلیارد ریال در سال 95کاهش یافته است. که اگر این حوادث اتفاق نمی افتاد زیان کارخانه به 5560میلیارد ریال کاهش می یافت.