صالحی نیا در پاسخ به سوالی در رابطه با درخواست افزایش قیمت خودروسازان گفت: آنها در مورد برخی خودروها درخواست افزایش قیمت به شورای رقابت داده اند که در دست بررسی است...

بورس 24: معاون وزیر صنعت در امور صنایع از ابلاغیه بانک مرکزی برای اختصاص ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی جهت ایجاد رونق در واحدهای تولیدی خبر داد.

محسن صالحی نیا در یک نشست خبری با اشاره به آغاز اجرای ابلاغیه بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات بانکی 30 هزار میلیارد تومانی به واحدهای تولیدی از 2 روز پیش، اظهار داشت: 10 هزار میلیارد تومان از این تسهیلات به 10 هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط اختصاص یافته است.


وی تصریح کرد:10 هزار میلیارد تومان نیز برای تکمیل طرح‌ های نیمه تمام در 6 هزار واحد صنعتی در نظر گرفته شده و علاوه بر این، تسهیلاتی بابت به‌ روز رسانی و نوسازی 5 هزار واحد تولیدی پیش بینی شده است.

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه این تسهیلات بر مبنای ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور در چارچوب اقتصاد مقاومتی پرداخت خواهد شد، ادامه داد: تسهیلات مذکور به منظور اجرای طرح رونق تولید، نوسازی و بازسازی واحدهای صنعتی و معدنی و تکمیل طرح‌ های موجود به واحدهای تولیدی اختصاص یافته است.

به گفته صالحی نیا، تولیدکنندگان متقاضی دریافت این تسهیلات می توانند در سامانه مربوطه ثبت نام کنند.

وی در ادامه با اشاره به تسهیلات پرداخت شده در سال گذشته به تولیدکنندگان، اظهار داشت: متوسط تسهیلات پرداختی به واحدهای صنعتی و معدنی یک میلیارد و 100 میلیون تومان و در واحدهای کشاورزی 327 میلیون تومان بوده است.

صالحی نیا در مورد مشارکت بانک ها در پرداخت تسهیلات به بخش صنعت نیز گفت: بانک های ملی، صادرات، ملت، صنعت و معدن، تجارت، سپه، توسعه تعاون، رفاه، کشاورزی و توسعه صادرات به ترتیب در میزان پرداخت تسهیلات به بخش صنعت و معدن نقش داشته اند.

معاون وزیر صنعت تصریح کرد: از بین 12 هزار واحد صنعتی که تسهیلات دریافت کرده اند بر 6600 واحد نظارت صورت گرفته است که در این 6600 واحد حدود 11 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است و البته 203 واحد نیز با کاهش اشتغال روبرو بوده‌ اند که دلایل آن در حال بررسی است.

وی در ادامه با اشاره به افزایش 20 درصدی تولید انواع تایر در سال گذشته، گفت: در این مدت تولید انواع مس 9 درصد کاهش داشته و تولید سیمان نیز با افت 5.7 درصدی روبرو بوده که دلیل این کاهش، پایین آمدن میزان صادرات سیمان بوده است.

درخواست افزایش قیمت خودروسازان برای برخی محصولات

صالحی نیا در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که پرسید آیا خودروسازان تقاضایی برای افزایش قیمت خودرو به شورای رقابت ارایه کرده اند؟ گفت: در مورد برخی خودروها درخواست افزایش قیمت به شورای رقابت ارایه شده که در دست بررسی است.

وی تأکید کرد: این درخواست طبق روال معمول باید با توجه به آیتم‌ هایی مانند کیفیت و نرخ تورم بخشی خودرو بررسی شود.

منبع: فارس