اکثر سهام گروه کاشی و سرامیک از هفته پایانی اسفند ماه تحرکات مثبتی را آغاز کردند و تا امروز بازدهی های مطلوبی را عاید سهامداران خود نمودند.

در میان این شرکت ها تولیدی کاشی تکسرام با 136 درصد بالاترین بازدهی را به خود اختصاص داد و تولیدی گرانیت بهسرام با 24 درصد کمترین بازدهی مثبت را داشت. اما کاشی پارس از دهه سوم فروردین ماه مسیر خود را تغییر داد و روند نزولی را در پیش گرفت.

روند سینوسی شرکت ها

مصطفی گودرزی رییس اتحادیه کاشی و سرامیک در گفتگو با خبرنگار بورس 24 درباره علل اقبال بازار به برخی از سهام شرکت های این گروه ابراز داشت: به طور کلی معمولا در ابتدای هر سال وضعیت کاشی و سرامیکی ها با رونق نسبی همراه می شود و این شرایط با آغاز ماه رمضان کاهش پیدا می کند. در واقع شرایط گروه کاشی و سرامیک از روندی سینوسی برخوردار است که به طور معمول هر ساله تکرار می شود.

وی ادامه داد: صنعت کاشی و سرامیک سالانه بین 100 تا 110 میلیون متر مربع صادرات انجام می دهد که 80 درصد آن به کشور عراق صورت می گیرد. اخیرا به دلیل بهبود وضعیت امنیتی کشور عراق و مطلوبتر شدن شرایط مالی این کشور این عوامل نیز در رونق صنعت کاشی و سرامیک کشور دخیل بوده است.

کدام شرکت ها افزایش نرخ گرفتند؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا در سال جاری محصولات کاشی و سرامیکی افزایش نرخ داشتند یا خیر گفت: در حال حاضر به هیچ وجه افزایش نرخی بر روی محصولات گروه کاشی و سرامیکی رخ نداده اما یکی دو شرکت هستند که زمزمه هایی از افزایش نرخ آن ها به گوش می رسد.

گودرزی با اشاره اقدامات سازمان حمایت اظهار داشت: گاهی سازمان حمایت با درخواست افزایش نرخ محصولات کاشی و سرامیک موافقت می نماید که علت آن افزایش هزینه هایی است که هر ساله به این صنعت تحمیل می شود اما شرایط فعلی بازار مناسب افزایش نرخ نیست.

رییس اتحادیه کاشی و سرامیک اذعان کرد: آن دسته از کارخانجاتی که تحت پوشش سازمان های پرقدرتی همچون بنیاد مستضعفان،‌ صندوق بازنشستگی، تامین اجتماعی و سایر شرکت های معتبر هستند همواره مورد حمایت بیشتری قرار می گیرند.

دو علت مهم برای رشد قیمتی قابل توجه در صنعت

وی افزود: بنابراین به طور کلی در شرایط فعلی می توان دو عامل مهم را برای رونق سهام کاشی و سرامیکی در بازار نام برد. علت اول حمایت سازمان های معتبر از شرکت های زیرمجموعه خود و دلیل دوم بهبود وضعیت تولید و فروش شرکت در فصل گرما و در نیمه نخست هر سال می باشد. به طور کلی شرکت های کاشی و سرامیکی در شش ماهه اول هر سال وضعیت تولید و فروش بسیار مطلوبتری را نسبت به 6 ماهه دوم تجربه می کنند.

چشم انداز صنعت روشن نیست

در پایان درباره چشم انداز او از صنعت کاشی و سرامیک در کشور پرسیدیم که در پاسخ گفت: به طور کلی صنعت کاشی و سرامیک رابطه بسیار مستقیمی با صنعت ساخت و ساز دارد. هر چقدر صنعت ساخت و ساز در کشور رونق بیشتری یابد صنعت کاشی و سرامیک نیز با اثرات مثبتی همراه خواهد بود و در شرایط رکود ساخت و ساز نیز کاشی و سرامیک تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. با توجه به مبالغ پایین تسهیلاتی که بانک ها برای مسکن ارایه می کنند بعید به نظر می رسد در شرایط کنونی اتفاق بخصوصی در صنعت ساخت و ساز و به تبع کاشی و سرامیک رخ دهد.

وی با اشاره به راهکارهای مناسب برای بهبود وضعیت گروه کاشی و سرامیک اظهار داشت: باید رایزنی هایی صورت گیرد تا تورم در این بخش مهار شود. افزون بر اینکه بانک ها تسهیلات بانکی مناسبتری را به بخش ساخت و ساز اختصاص دهند. در چنین شرایطی می توان چشم انداز روشنی برای صنعت ساختمان و در نتیجه گروه کاشی و سرامیک متصور بود.

یک ماه اخیر شروع قیمت بالاترین قیمت محدوده فعلی بازدهی تا امروز وضعیت فعلی
کترام 900 2,121 2,121 136% صف خرید
کساوه 2,450 3,660 3,480 42% متعادل مثبت
کلوند 1,700 2,550 2,231 31% متعادل مثبت
کسعدی 1,800 2,440 2,287 27% صف فروش
کهرام 2,000 2,680 2,470 24% صف خرید
کپارس 9,540 10,200 8,124 -15% صف فروش