این شرح حال کوتاهی است از ذوب آهن اصفهان برند قدیمی صنعت فولاد کشور که در سن ۵٠ سالگی با زیانی سنگین و چیزی در حدود ١٠ هزار پرسنل مازاد مواجه شده است. ظرفیت تولید این شرکت در چدن خام ٣.۶ میلیون تن، فولاد حدود ٣ میلیون تن و محصول نهایی هم حدود ٣ میلیون تن است که شرکت در حال حاضر فقط ٢.٢ میلیون تن محصول نهایی تولید می کند و البته در فروش همین میزان تولید هم با مشکل مواجه است!

بورس 24: در حالی تنها حدود 14 ماه از تغییر مدیرعامل ذوب آهن اصفهان می گذرد که این شرکت با تغییرات زیادی هم در صورت های مالی و هم در ترکیب مدیران مواجه شده است.

گزارش خبرنگار بورس 24 حاکی از آن است:روز گذشته ذوب آهن اصفهان پس از دو سال کش و قوس سرانجام سرمایه خود را از محل تجدید ارزیابی دارایی به 3300 میلیارد تومان رساند ،حال آن که زیان انباشته این شرکت 2000 میلیارد تومان و چیزی در حدود 61 درصد سرمایه است و این به معنای تلاش نافرجام شرکت برای خروج از ماده 141 قانون تجارت است. ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت مقرر می‌دارد که اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات‌مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رای واقع شود.

زیان انباشته ذوب آهن از سال گذشته از محدوده 729 میلیارد تومان به سطح 2029 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و 171 درصد رشد پیدا کرده است.

از آبان ماه سال گذشته احمد صادقی با مدرک مهندسی متالورژی و سابقه کاری در بورس فلزات،شرکت ملی نفت (مهندسی توسعه نفت)، شرکت مدیریت طرح های صنعتی و وزارت معادن و فلزات به سمت مدیر عاملی شرکت ذوب آهن اصفهان منصوب شد کسی که البته یک دوره نیز مدیریت عاملی این شرکت فولادی را تجربه کرده بود.

در واقع از زمان حضور وی با افزایش قیمت ذغال سنگ که البته اخیرا اتفاق افتاده و رکود بازار و علیرغم برنامه هایی که برای کاهش هزینه ها اعلام شده این شرکت که 17 هزار پرسنل دارد،نتوانسته از چنگال زیان و بدهی بانکی رهایی پیدا کند!

اما اگرچه در ذوب آهن شاهد رخداد با اهمیتی در یک سال گذشته نبوده ایم ولی تغییرات مدیریتی آن قدر در این شرکت زیاد بوده که بررسی آن ها جالب توجه است:

تغییرات مدیریتی یک سال گذشته

1- نعمت الله محسنی معاون فروش/ جایگزین احسان دشتیانه

2- مهدی بهرامی رییس دفتر و مشاور مدیر عامل /جایگزین صادق خطیبی

3-نصرالله فلکی مدیر حراست /جایگزین غلامعلی قادری

4-عبدالرضا محمود پور معاون نیروی انسانی /جایگزین دکتر عباسی

5- عباس فتحی رییس کمیسیون معاملات/ جایگزین نعمت الله محسنی

6- مهندس هادی زاده عضو کمیسیون معاملات/ جایگزین احمد اکبری

7.دکتر عباسی معاون منابع انسانی برای دومین بار تغییر کرده و در حال حاضر این بخش بدون سرپرست است .

8- محمد یاسر طیب نیا عضو موظف هیات مدیره و قائم مقام بازرگانی و معاون خرید/جایگزین میر مسعود میر حسینی

9- مجتبی فریدونی مدیر راهبری شرکت‌ها و امور مجامع /جایگزین سید محمد ناصر

10- محمد رضا کجباف مدیر روابط عمومی/جایگزین علیرضا امیری

11- مجید بختیاری مدیر ارشد خرید/جایگزین مجید تقی یار

12 - منصور منصوری مدیر عامل شرکت پویش بازرگان/جایگزین رسول برقیکار

13 - احمد اکبری مدیر IT /جایگزین صادق پور

14- حسن محمدی مدیر عامل شرکت پویش معادن هنوز جایگزین ندارد.

15 - حسین ربیع نژاد مدیرعامل شرکت ذغالسنگ شاهرود /جایگزین فرود احمدی بختیاری

16 - مجید طلایی معاون مالی بازنشسته /جایگزین سعید امید قائمی

اما خانه تکانی های مدیریتی در ذوب آهن به اینجا ختم نمی شود تا جایی که گفته می شود تیم مشاوره 15 نفره ای احمد صادقی را برای اداره ذوب آهن اصفهان راهنمایی می کنند.لیست برخی از مشاوران و سمت های جدید ایجاد شده به این شرح است:

1- مهندس ضیا - مدیر بازنشسته ( مدیر عامل پویش خدمات و معاون ساخت)

2-سید محمد ناصر - مدیر بازنشسته( مشاور و بازرس ویژه مدیر عامل-مدیر جدید سرمایه گذاری)

3- احسان دشتیانه (مشاور فروش که بعدا معاون فروش شد.)

4- سجاد امامی (مشاور مالی و اقتصادی)

5- دکتر نیاوند (مشاور منابع انسانی)

6_ پاشایی (مشاور حقوقی مدیر عامل)

7- فاطمه صیادی علمداری( مشاور فرهنگی)

ترکیب جدید باشگاه فرهنگی ذوب آهن که سالانه بیش از 20 میلیارد تومان گردش مالی دارد که سه عضو آن طی یک سال اخیر با نظر مدیرعامل تغییر کرده است:

1-شاهرخ شهنازی

2-یاسر طیب نیا

3-محمد ناصر

4-احسان دشتیانه

5-سعید آذری

این شرح حال کوتاهی بود از ذوب آهن اصفهان برند قدیمی صنعت فولاد کشور که در سن 50 سالگی با زیانی سنگین و چیزی در حدود 10 هزار پرسنل مازاد مواجه شده است. ظرفیت تولید این شرکت در چدن خام 3.6 میلیون تن، فولاد حدود 3 میلیون تن و محصول نهایی هم حدود 3 میلیون تن است که شرکت در حال حاضر فقط 2.2 میلیون تن محصول نهایی تولید می کند و البته در فروش همین میزان تولید هم با مشکل مواجه است!