پتروشیمی پارس جز واحدهای تجاری فرعی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، با ظرفیت اسمی ۴.٣ میلیون تن تولید انواع محصولات پتروشیمی در زمره بزرگترین شرکت های این صنعت در ایران و جهان می باشد.

بورس 24: پتروشیمی پارس جز واحدهای تجاری فرعی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، با ظرفیت اسمی 4.3 میلیون تن تولید انواع محصولات پتروشیمی در زمره بزرگترین شرکت های این صنعت در ایران و جهان می باشد.

بر طبق اطلاعات تولید و فروش ماهانه منتشر شده، پارس در شش ماهه نخست سال جاری 1.95 میلیون تن انواع محصول پتروشیمی به فروش رسانده که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش حدود 7 درصدی همراه شده است. در این مدت، درآمد شرکت از محل فروش معادل 9.4 هزار میلیارد تومان بوده که این رقم نسبت به درآمد فروش گزارش شده در نیمه نخست سال 98 با رشد حدود 15 درصدی همراه بوده است. میانگین نرخ فروش محصولات شرکت نیز در شش ماهه ابتدایی سال جاری حدود 4.8 میلیون تومان به ازای هر تن بوده این در حالی است که پارس محصولات خود را در شش ماهه نخست سال 98 با میانگین نرخ 4.5 میلیون تومان به ازای هر تن فروخته است. با این وجود، رشد درآمد شرکت در شش ماهه نخست سال هم از محل افزایش میزان فروش و هم از محل افزایش نرخ فروش محصولات حاصل شده است.

نکته ای که نباید از آن غفلت کرد افت شدید نرخ های فروش در سه ماهه نخست سال جاری به تبعیت از بازار های جهانی (به دلیل نگرانی ها از شیوع ویروس کرونا) بوده اما در ماه های بعد، با رشد نسبی قیمت های جهانی رفته رفته این نرخ افزایش پیدا کرده است. با این همه، قطعا میانگین نرخ فروش محصولات در شش ماهه دوم بسیار بالا تر از شش ماهه نخست خواهد بود. در پیش بینی نرخ فروش شرکت جهش نرخ ارز را نیز نباید نادیده گرفت. رشد قابل توجه نرخ ارز در هفته های اخیر، (فارغ از روند قیمت های جهانی) می تواند موجبات رشد بیش از پیش درآمدهای فروش شرکت را فراهم آورد. (چشم انداز ذکر شده در خصوص پارس، در مورد شرکت زیر مجموعه آن یعنی پلیمر آریاساسول نیز مطرح می باشد که می تواند موجبات جهش سود سرمایه گذاری های شرکت را نیز فراهم آورد)

با وجود مطالب ذکر شده در خصوص حساسیت درآمدهای شرکت به نرخ ارز و روند قیمت جهانی محصولات پتروشیمی، عدم رشد قیمت سهام شرکت در سه ماهه گذشته جالب توجه است. آن چه مسلم است بازار نمی تواند مدت زیادی به این موضوع بی توجه باشد و دیر نخواهد بود که ارزش بازار پارس به سمت ارزش ذاتی آن حرکت کند.