این اولین و آخرین صحبت حاشیه ای ست که از بنده بعنوان مدیرعامل شرکت خواهید شنید. از همه دوستانی که صادقانه نیت کمک دارند تقاضا داریم در آرام سازی فضای شرکت و پوشش نیازهای اساسی آن همدل و همراه باشند. مجددا تاکید میکنم تا زمانی که امکان کار و کمک برای این هیات مدیره فراهم باشد در خدمت این شرکت خواهیم بود اما اگر... نوشتاری به قلم امیر رحیمی مدیرعامل «شپلی»

امیر رحیمی

سلام و درود. عید ولایت امیرمومنان (ع) بر همه رهروان راستین آن حضرت مبارک باد...

بابت رعایت عنوان این یادداشت برای نگارش این گفتار بسیار مردد بودم اما سکوت بیش از حد را هم نافی تحقق آرامش می دانم. کمتر به یاد دارم که ریز و درشت اطلاعات طبقه بندی شده یک شرکت مهم این گونه و صرفا بابت خودخواهی، سیری ناپذیری، عطش قدرت و ترس از رسوایی خیانت های احتمالی بصورت غیر ضرور در کف خیابان ها و فضای مجازی لجام گسیخته جار زده شود. آنهم در لوا و پوشش دلسوزی اما به واقع بابت اجیرشدگی پول، عطش قدرت و خباثت. نه به عنوان مدیرعامل این مجموعه صنعتی وزین و بزرگ که به عنوان یکی از هزاران معلم این کشور پرافتخارشرمسار مردمم که قبل از آموزش اخلاق به تربیت تخصصی افرادی پرداختیم که با همان تخصص آفت جان و مال و ناموس این دیار شده اند. انگشت حیرت به دهان ناظر بازی روزهای اخیرم. و سوال که چرا؟ کارکنان و سهامداران نیز گیج و مبهوت از این انفجار اطلاعات درست و غلط وجهت دارهمچون مرغ نیم بسمل به هر سویی می دوند و ناله سر می دهند. آنهایی که در پس هر نیتی و با سوء استفاده از سکوت آنهایی که آرامش و زنده شدن این شرکت را دنبال می کنند به مسموم کردن فضا و انتشار اخبار درست و غلط مشغول اند و در این بین محرمانه ترین اطلاعات یک شرکت را که فردا روزی پاشنه آشیل همین شرکت خواهد شد را جار می زنند کمی فکر و تامل کنند. هرچند در جامعه ای که اخلاق کیمیاست بعید است درخواست این معلم اجابت شود. درز اطلاعات این شرکت فردا و فرداها قدرت چانه زنی مدیریت و حتی هیات اجرایی را در برابر تامین کنندگان و خریدارن می کاهد. درز اطلاعات محرمانه و مهم فردا و فرداها آسیب فنی و مالی و بورسی به همراه دارد و هزاران حدیث دیگر.

همکاران محترم شرکت و سهامداران عزیز از خود پرسیده اید چرا؟ پرسیده اید چرا این روزها این مباحث دامن زده می شود و هیات مدیره ای که هنوز قدمی برنداشته چرا باید آماج این حملات باشد؟ گلایه و نقد سهامداران و کارکنانی که از زوایای کار بورس وسهام یا شرکت بی خبرند و از سر بی خبری بنده و همکاران صادق هیات مدیره را نقد می کنند ومی نوازند را با جان و دل می پذیرم و به دل نخواهم گرفت. آنچه هم در خصوص شخص من در لجن پراکنی های مغرضانه و هدفمند می آید هم گوارای وجودم و از آن هم می گذرم چون همیشه پذیرفته ام که قطار در حال حرکت سنگ خور ملسی دارد نه قطار ساکن. اما آنچه در این فضای مسموم کیان شرکت را هدف قرارداده قابل گذشت نیست. شخص بنده و اغلب اعضای هیات مدیره به اختیار و به اراده خود پا پیش ننهاده ایم. به حریت و صداقت علی (ع) که امروز روز اوست قسم که همین امروز هم حاکمیت استان و مبادی مربوطه رخصت دهند این بارسنگین را تقدیم شیفتگان آن می کنیم، کما اینکه این موضوع را مکررا درخواست داشته ودارم. این تیم برای جنگ در 100 میدان و کارزار نیامده تا بخش مهمی از توان و انرژی خود را بابت دفع حملات دشمنان پلی اکریل و دشمنان دوست نما صرف کند. برند این تیم برند کار و تولید است نه چیز دیگر. چون بناست خود در ایجاد آرامش پیش قدم باشم در ادامه فقط و فقط بصورت تیتر و فهرست وار برخی مطالب را بازگو می کنم تا کارکنان و سهامداران محترم خود بیاندیشند و مطلع باشند.

1.بنا بر گزارش های مالی رسمی، شرکت پلی اکریل در حال حاضر دارای زیان انباشته سنگینی ست که در طی 4 سال گذشته و علیرغم تلاش هیات اجرایی حاکم خصوصا تلاشهای تیم محترم فعلی هیات اجرایی این زیان انباشته نه تنها کاهش نیافته که تقریبا به دوبرابر افزایش یافته است. این خاصیت زیان انباشته ای است که ماهیت جریمه ای دارد و این جریمه به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

2.در طی 4 سال گذشته هیچ منبعی برای تامین پایدار و طولانی مدت مواد اولیه خطوط اکریلیک این کارخانه کاندید نبوده یا یافت نشده است و به اعتراف و همزبانی هیات محترم اجرایی معدود قراردادهای پیشنهادی هم آن قدر یکطرفه بوده که هیچ کس حاضر به پذیرش آن نشده است. شک نکنید سوء استفاده کنندگان از شرایط فعلی این شرکت که در قالب پیشنهادهای یکطرفه سعی در تحمیل شرایط خود به شرکت داشته اند خود و عوامل ذی نفوذشان یکی از مسببان فضاهای مسموم فعلی اند. جهت استحضار همکاران و سهامداران باطلاع می رساند شرکت یا هر منبع دیگر مدعی در این زمینه باید در شرایط فعلی کشور (وجود تحریم های ظالمانه) حائز شرایطی خاص شامل دسترسی به منابع ارزی در خارج کشور (ارز حاصل از صادرات)، تجربه صادرات و واردات گسترده و توانایی مالی کافی در حد حداقل 15 میلیون دلار سرمایه اختصاصی برای این امر باشد.

3.در حال حاضر دو پیشنهاد در قالب دو پیش قرارداد در زمینه فعال سازی خطوط اکریلیک این شرکت وجود دارد. برابر تصمیماتی که مربوط به زمان حال نیز نیست و از ابتدای سال 99 مد نظر بوده پیشنهادها در شرایط قیاس منطقی وبرابر در کارگروه اقدام در استانداری اصفهان به بحث گذارده خواهد شد و تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد. پیشنهاد اول فارغ از مباحث مالی یک پیشنهاد 5 ساله اجاره کامل کارخانه های اکریلیک 1 و2 با شرایط ویژه و با تعهد تامین یوتیلیتی کامل از طرف شرکت است که صراحتا از طرف هیات مدیره رد شده است و هیات محترم اجرایی هم بنا به ماهیت وجودی خود اختیار انعقاد چنین قرارداد طولانی مدتی را ندارد. پیشنهاد دوم یک قرارداد کارمزدی با مشخصات معلوم از نظر کارمزد و تعهدات و تضامین است که بخش عمده ای از مفاد آن در جلسه مشترک 3 جانبه هیات مدیره، هیات اجرایی و پیشنهاد دهنده بررسی وتوافق شد اما برخی اختلاف نظرها کماکان باقی ماند که موارد مد نظرهیات مدیره و هیات اجرایی در خصوص این بندها مجددا ارسال گردیده و شرکت پیشنهاد دهنده مشغول بررسی موارد است. هرچند شرکت یاد شده طی نامه ای و با ذکر سربسته دلایل از این مهم انصراف داده با این وجود امیدواریم که پیشنهاد نهایی خود را جهت مقایسه با پیشنهاد اول ارائه نماید.

فارغ از همه بحث های هدفمند و جهت دار اجیرشدگان فضای مجازی مزیت ها و معایب این قراردادها باید بررسی شود که این مهم صورت گرفته است. جهت اطلاع باستحضار می رساند اینجانب بنا به درخواست یکی از مبادی حاکمیتی و نه بعنوان مدیرعامل شرکت که بعنوان یک کارشناس مامور بررسی صادقانه و بی طرفانه این دو قرارداد شدم و این درخواست انجام شده است و در زمان مقرر و از سوی مبدا مربوطه و در صورت صلاحدید اعلام خواهد شد. آنچه سربسته می توان گفت و مایه تاسف است آنست که اجیرشدگان فضای مجازی، برخی دشمنان دوست نما در شرکت و فردی که شهوت مقام و قدرت او را به گدایی پست و مقام انداخت با فضاسازی ناجوانمردانه علیه پیشنهاد دوم و حتی شخص بنده ویکی از همکاران هیات مدیره و معاون محترم استاندار سعی در پوشش ضعف های محرز پیشنهاد اول داشته و دارند. هرچند موضوع بند مربوط به 5 سال اجاره آنقدر دافعه داشت که آنها هم اعتراف به نامناسب بودن آن نمایند. به هر روی این حقیر فارغ از این مباحث وبصورت کارشناسی و در شرایط برابر این دو پیشنهاد را بررسی و مقایسه نموده و گزارش خود را ارائه نموده ام.

همچنین مطرح شد که شرکت پیشنهاد دهنده دوم قصد سودآوری هنگفت برای خود از این محل را داراست. پیشنهاد صادقانه من به اجیرشدگان فضای مجازی و تشنگان پست و مقام آنست که سودغیرعملیاتی این شرکت و شرکت مادر آن را در سال گذشته و مدت طی شده سال مالی جاری رویت نمایند و اگر به این نتیجه رسیدند که این شرکت بدون پذیرش ریسک واردات، خرابکاری، خیانت در امانت، ضبط مال احتمالی ناشی از این قرارداد می تواند با فعالیت در بازار سرمایه و مشابه با روند قبلی خود از هر 1 تومان خود 3 تومان عایدی داشته باشد بخاطر ایراد این اتهامات سخیف توبه کنند.

4.آنچه بعنوان یک اختلاف جدی بین هیات محترم اجرایی و هیات مدیره مطرح می شود اختلافی است که مبتنی بر ضعف قوانین و ضوابط است نه اختلاف شخصی. هیات مدیره بنا بر ضوابط حاکمیت شرکتی و قوانین بورس پاسخگوی مسایل پرسنلی، مالی، سود وزیان و تولید و فروش است اما هیچ اختیاری در اداره کارخانه ندارد. هیات اجرایی نیز بنا به قانون متصدی این موارد است. آنچه امروز بعنوان اختلاف مطرح می شود چیز جدیدی نیست. قبلا این اختلاف و بی اختیار بودن از نظر هیات مدیره وقت بی اهمیت بوده و از نظر این هیات مدیره محل اشکال جدی است و معتقد است باید حق خود، شرکت و سهامدار را مطالبه کند چراکه در تمامی مراجع یاد شده باید پاسخگو باشد. لذا مبادی حاکمیت باید این دوگانگی را مرتفع نمایند. در غیراینصورت امکان ادامه کار وجود ندارد. تا امروز هم روحیه تعامل کامل و جدی از طرف دوستان دیده نشده است. بسیاری از حاشیه ها و اتهامات وارده به هیات مدیره منبعث از این مطالبه بحق است.

5.به عنوان یک معلم موضوعی که بیش از هرچیز برایم آزاردهنده است، رفتارهای منافقانه است. ترکیب هیات مدیره شرکت ترکیبی لزوما مبتنی بر انتخاب تخصصی وضرورت نیست. متاسفانه این روند باعث گردیده آنانی که در ابتدای تشکیل این هیات مدیره، اعضاء هیات اجرایی و تمامی مدیران داخلی شرکت و مدیرکارخانه را دزد و فاسد معرفی می کردند و فریاد می زدند اینان باید در اولین مرحله قلع و قمع شوند امروز و پس از آنکه متوجه شدند از این نمد کلاه درخوری برای آنان متصور نیستیم یکباره رنگ عوض کرده و ضمن تخریب هیات مدیره با گدایی پست و مقام در جبهه مقابل قرار گرفته و همراه با اجیرشدگان تیم مدیریت قبلی شرکت، تامین خوراک غلط ومغرضانه برای کانال های داخلی شرکت و اجیرشدگان فضای مجازی را بعهده گرفته اند و محرمانه ترین مصوبات و اطلاعات شرکت و شرکت های تحت پوشش را از همین طریق فریاد زدند.

آنچه در بالا آمد اولین و آخرین صحبت حاشیه ای ست که از بنده بعنوان مدیرعامل شرکت خواهید شنید. از همه دوستانی که صادقانه نیت کمک دارند تقاضا داریم در آرام سازی فضای شرکت و پوشش نیازهای اساسی آن همدل و همراه باشند. مجددا تاکید میکنم تا زمانی که امکان کار و کمک برای این هیات مدیره فراهم باشد در خدمت این شرکت خواهیم بود اما اگر مبادی حاکمیتی به هر دلیل نتوانند مشکل ریشه ای قید شده در بند 4 را حل نمایند قطعا تکلیف از هیات مدیره شرکت ساقط است. نکته دیگر که صادقانه معروض می دارم آنست که اولویت اول من وهیات مدیره راه اندازی پایدار و باثبات فرایند تولید است که اگر این موضوع محقق شود سهامدار نیز می تواند شاهد یک روند پایدار در رشد سهم باشد. لذا بجث های احساسی، غیرتخصصی و غیرارادی در عملکرد این هیات مدیره نخواهید دید. شفافیت، صداقت و درستی عمل سرلوحه ارتباط ما با مسئولان فرابورس خواهد بود. داده های با اهمیت در زمان مقرر و صحیح خود ارائه خواهد شد. برنامه های مدیریت برای رشد سهم در جای خود اعلام و پیگیری خواهد شد. لذا استدعا دارم سهامدار واقعی به دنبال ثبات تولید شرکت باشد نه تصمیمات واقدمات احساسی و نمایشی از سوی هیات مدیره. این سهم به اعتراف سهامداران عزیز در سال های اخیر دچار نوسان های شدید و عامدانه بوده حق و انصاف ایجاب می کند کمی فرصت و مهلت به تیم مدیریتی جدید داده شود. قرار نیست برای کار و اشتباه دیگران یا مسائل خارج از اراده ما تیم هیات مدیره مورد بازخواست قرار گبرد. از حوصله وصبر دوستان سپاسگزارم.

مدیرعامل شرکت پلی اکریل