علی جبل عاملی؛ عضو هیأت مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین - روزهای ابتدایی سال ۱۳۹۹ هم مانند سال گذشته روزهای جذابی برای سرمایه‌ گذاران بوده تا جایی که شاخص بورس ۶۲۰ هزار واحد را هم در نوردیده و این انتظار در میان سرمایه‌ گذاران وجود دارد که به پشتوانه نقدینگی که پناهگاه خودرا تنها بورس می‌ بیند، رکوردهای بالاتر شاخص نیز در بازار سرمایه ایران ثبت شود، اما آنچه که فارغ از خوشبینی به تداوم رشد بازار برای تمامی سرمایه‌ گذاران و به خصوص نو سهامداران اهمیت دارد، توجه به باید و نبایدهای سرمایه‌ گذاری است. بر این اساس باید توجه کرد، که...

علی جبل عاملی؛ عضو هیأت مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین - روزهای ابتدایی سال ۱۳۹۹ هم مانند سال گذشته روزهای جذابی برای سرمایه‌ گذاران بوده تا جایی که شاخص بورس از ۶۲۰ هزار واحد را هم درنوردیده و این انتظار در میان سرمایه‌گذاران وجود دارد که به پشتوانه نقدینگی که پناهگاه خودرا تنها بورس می‌ بیند، رکوردهای بالاتر شاخص نیز در بازارسرمایه ایران ثبت شود، اما آنچه که فارغ از خوشبینی به تداوم رشد بازار برای تمامی سرمایه‌گذاران و به خصوص نوسهامداران اهمیت دارد، توجه به باید و نبایدهای سرمایه‌ گذاری است.

شاید نخستین موردی که باید به آن توجه داشت، این نکته است که بازار همیشه صعودی یا نزولی نخواهد ماند و یک سرمایه‌گذار هوشمند با رصد شرایط، خود را برای هر تغییری آماده می کند و به اصطلاح از بازار رودست نمی خورد، چرا که نوسان جزئی از بازار است و هرروند مثبت یا منفی بالاخره در زمانی پایان می یابد.

نکته دیگر در خصوص نگاه بلند مدت به سرمایه‌گذاری در بورس است.  به جرأت می توان گفت که سرمایه گذارانی که صبر کافی و نگاه بلند مدت به بازار داشته اند هیچگاه متضرر نشده اند و برآیند عملکرد آنها قطعا مثبت بوده است؛ نکته دیگر دوری از خرید و فروش بر اساس رفتارهای هیجانی است و اینکه یک سرمایه گذار موفق هیچگاه اسیر جو روانی نشده و رفتارهای بدور از تحلیل و منطق از خود بروز نمی دهد.

یادمان باشد که همیشه در هر جایی حتی بورس، افراد سودجو یا مغرضی در کمین هستند که به واسطه انتشار اخبار نادرست، شایعات و تحلیل های غلط به خصوص در فضای مجازی موجبات زیان سرمایه گذاران خرد و حقیقی را فراهم کنند و یا حتی مبالغی را به گزاف برای فروش اطلاعات یا سیگنال های خرید از مردم اخاذی کنند.

اگر چه نهادهای ناظر تلاش‌های زیادی برای به دام انداختن و جلوگیری از فعالیت این افراد می کنند، اما این واقعیت که هر سرمایه گذار باید در مقابل این افراد هوشیار باشد، انکار ناپذیر است.

بر این اساس به همه افراد توصیه می شود که اخبار، اطلاعات و تحلیل های مورد نیاز را از منابع معتبر کسب کنند. این منابع شامل نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس است مانند شرکت های مشاور سرمایه گذاری و یا کارگزاری های معتبر و رسانه های آنها (که فهرست آنها در سامانه CFI.Codal.ir در دسترس است)، پایگاه‌های اطلاعاتی، تحلیلی و خبری دارای مجوز، سایت های مرتبط با بورس و فرابورس مانند سامانه کدال (Codal.ir) که اطلاعیه های رسمی شرکت ها را منتشر می کند.

نکته دیگر اینکه منابع سرمایه‌ گذاری در بورس نباید از محل فروش خانه یا لوازم ضروری زندگی باشد، بلکه بهتر است از محل پس انداز هر فرد صورت پذیرد تا در صورت ضرر، سرمایه گذار دچار خسارات جبران ناپذیر نشود. اگرچه توصیه می شود که اگر مهارت، دانش و فرصت کافی برای سرمایه گذاری مستقیم در بورس را ندارید حتما از صندوق های سرمایه گذاری که توسط تیم‌ های حرفه ای مدیریت می شوند استفاده کنید (لیست صندوق های سرمایه گذاری دارای مجوز در سامانه Fipiran.ir موجود است) یا با مراجعه به نهادهای مالی دارای مجوز مانند سبدگردان‌ها به تشکیل سبد اقدام کنید؛ اما در صورتیکه هر فرد تصمیم به ورود مستقیم در بازار سرمایه گرفت ضروری است با ایجاد یک سبد معقول و متنوع از سهام شرکت ها در صنایع مختلف به اصطلاح ریسک سرمایه گذاری خود را پوشش دهد.

نکته آخر اینکه آموزش مقدمه حضور آگاهانه و موفق در بورس است، اگر بدون دانش و مهارت حاصل از تجربه وارد معاملات مستقیم سهام شویم احتمال زیان و از دست دادن سرمایه بسیار زیاد خواهد بود. خوشبختانه امروز منابع آموزشی بسیاری چه در فضای مجازی و چه به صورت کتاب یا کلاس‌های آنلاین و حضوری در دسترس علاقمندان وجود دارد و هر کسی قبل از حضور مستقیم در بازار بهتر است با مباحث اصلی و روش‌ های دریافت صحیح اطلاعات آشنا شود تا علاوه بر یادگیری حرفه ای به نام «سرمایه گذاری در بورس» از زیان های احتمالی هم جلوگیری کند.