می توان تا پایان سال ۱۴۰۰ شمسی تعداد فعالان بازار سرمایه را تا بیست میلیون نفر افزایش داد. مسلما با واگذاری شرکتهای دولتی و عرضه این صنایع به عموم مردم منافع گروهی و فردی عده ای از دوستان به خطر خواهد افتاد ولی برای توسعه کشور و افزایش تولید و بهره وری و رفع مشکل بیکاری جوانان باید راه کشورهای توسعه یافته را در پیش بگیریم.

داود محمدی ور جوشانی

باید از فرصت بوجود آمده در بازار سرمایه به نفع اقتصاد کشور و جهش تولید بهره جست:

در چند روز گذشته عده ای از مدیران در خصوص افزایش قیمت سهام شرکتها در بازار سرمایه نگران شده اند باید به اطلاع این دوستان برسانم، به چند دلیل امسال هم بازار سرمایه روند رو به رشد خود را ادامه خواهد داد:

۱-سیاست نظام در راستای هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه در جهت واگذاری دارائیهای در جهت جبران کسری بودجه، خروج بانکها از بنگاه داری و افزایش قدرت اعتباردهی بانکها، کنترل تورم حاصل از جریان نقدینگی ، تامین مالی صنایع مختلف از طریق بازار سرمایه و کاهش فشار بر روی بانکهای کشور در شرایط سخت تحریمی

۲-استقبال مردم از بازار سرمایه به دلیل رکود در بازارهای رقیب و ریسک بالای بازار ارز، طلا ، خودرو، مسکن و همچنین قدرت بالای نقدشوندگی بازار سهام

۳-تطبیق قیمت دارائیهای شرکتهای بورسی با قیمت دلار پانزده هزار تومانی

۴-کوچک بودن ارزش بازار سرمایه کشور در مقایسه با مقدار نقدینگی دو هزار دو هزار میلیارد تومانی

۵-افزایش سود آوری صنایع مختلف در سال ۱۳۹۸ و تکرار آن در سالجاری ، از جمله فلزات اساسی، معدنی، پتروشیمی، پالایشگاهی، غذایی، شیمیایی، ساختمانی، آی تی، هلدینگ ها، سرمایه گذاریها و بهبود در صنایع خودرویی و بانکی به دلیل حمایت از تولید و افزایش نرخ فروش محصولات تولیدی به واسطه افزایش نرخ ارز و سیاست منسجم بانک مرکزی در بازار پولی کشور.

به هرحال بحث تورم و ارزش جایگزینی شرکتها و همچنین حجم بالای نقدینگی در دست مردم و کاهش ارزش پول ملی و مهم تر از همه سیاست نظام در جهت هدایت و ماندگاری این نقدینگی در بازار سرمایه برای سال جاری و سالهای آتی و تغییر در فرهنگ عمومی جامعه در زمینه سرمایه گذاری مطرح می باشد به همین دلیل بنده اعتقاد دارم بازار سرمایه در حال حاضر در سطوح مختلف سنی در جامعه در حال گسترش بوده و این روند با عرضه سهام دولتی و عرضه اولیه شرکتهای بزرگ عمق بیشتری خواهد یافت و برای سالهای بعد نیز روند مناسبی برای این بازار با آزاد سازی سهام عدالت و آموزش و گسترش فرهنگ سهامداری می توان متصور شد.

لیکن با مدیریت جهادی و اعتقاد به نظام اقتصادی مردم سالار، می توان تا پایان سال ۱۴۰۰ شمسی تعداد فعالان بازار سرمایه را تا بیست میلیون نفر افزایش داد. مسلما با واگذاری شرکتهای دولتی و عرضه این صنایع به عموم مردم منافع گروهی و فردی عده ای از دوستان به خطر خواهد افتاد ولی برای توسعه کشور و افزایش تولید و بهره وری و رفع مشکل بیکاری جوانان باید راه کشورهای توسعه یافته را در پیش بگیریم . به عنوان نمونه در کشور ایالت متحده چهل و پنج درصد از مردم سهامدار می باشند و مردم از جریان این سرمایه گذاری به رفاه مناسبی دست یافته اند. بطوریکه در کشورهای پیشرفته، زمین، خودرو و ارز جایگاهی برای سرمایه گذاری افراد ندارند.

کارشناس ارشد بازارهای مالی


نظرات

  • mahan1398

    سلام عالی بود اگر دولتمردان در بین راه شانه خالی نکنن و سهامدار خرد به تباهی نبرن

    ۱۳۹۹/۲/۳ - ۰۲:۵۹