می‌توان دید که طی سال جاری میزان فروش شرکت کاهش یافته است چرا که طی سال ٩٧ در حدود ۵ درصد بیش از تولید شرکت شمش به فروش رسانده است که این مازاد از موجودی انبار شرکت در این سال بوده است ولی طی ۵ ماهه سال جاری ......

بورس24: شرکت آهن و فولاد ارفع در تاریخ 6 اسفند 1383 به‌صورت شرکت سهامی خاص تأسیس و طی شماره 242295 در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است.

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 7 دی 92 نوع حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر و در تاریخ 10 اسفند همان سال طی نامه شماره 121/258488 سازمان بورس اوراق بهادار به شماره 11236 در فهرست شرکت‌های ثبت شده در آن سازمان درج گردیده است. همچنین شرکت در تاریخ 21 اسفند 92 با نماد معاملاتی " ارفع " در فهرست شرکت‌های بازار دوم فرا بورس به ثبت رسیده و عرضه اولیه سهام در تاریخ 28 اسفند انجام گردیده است.

قابل ذکر است شرکت طی سال جاری تصمیم با افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران از 6 به 12 هزار میلیارد ریال دارد که هدف از آن را اجرای طرح توسعه واحد احیا و فولادسازی و افزایش ظرفیت اسمی شرکت عنوان نموده است. همچنین سهام شرکت از ابتدای سال تاکنون در صورت در نظر گرفتن سود نقدی یک هزار ریالی، رشد 16 درصدی داشته است که نسبت به سایر شرکت‌های بازار بسیار اندک می‌باشد.

روند ارزش سهام شرکت در بازار و حجم معاملات آن طی سال جاری به صورت زیر می‌باشد:

قابل ذکر است که شکست نمودار فوق ناشی از پرداخت سود نقدی هزار ریالی در مجمع عمومی سال مالی 97 می باشد.

موضوع فعالیت اصلی شرکت طبق ماده 2 اساسنـامه و مصوب مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 7 دی ماه 1392، ایجاد کارخانجات آهن و فولادسـازی و واحدهای مربوطه در راستای پیشبرد و گسترش معادن و صنایع معدنی ایران در نقاط تعیین شده با روش احیای مستقیم، انجام عملیات فولادسازی با روش‌های مختلف ذوب و ریخته‌گری و نورد فلـزات آهنـی و تولید انواع قطعات هندسی استاندارد، احـداث واحدهای مربوطه و صنایع وابسته جنبی و پائین دستی و تکمیلی در راستای توسعه هر چه بیشتر و بهینه صنعت فولاد می‌باشد.

به موجب پروانه بهره‌برداری به شماره 69/91 به تاریخ 12 تیر ماه 92 که توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد صادر شده ، بهره‌برداری از واحـد احیاء مستقیم کارخانه شـرکت با ظرفیت سـالیانه 800 هزار تن آهن اسفنجـی در این تاریخ آغاز شده است همچنین به موجب پروانه بهره‌برداری شماره 34589 به تاریخ 9 مهر 92 که توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد صادر شده بهره‌برداری از واحد فولادسازی با ظرفیت سالیانه 800 هزار تن شمش فولادی در سال 1392 آغاز شده است.

واحدهای شرکت شامل موارد زیر می‌باشد:

1-واحد احیا مستقیم (جهت تبدیل گندله به آهن اسفنجی) به ظرفیت 800 هزار تن در سال

2-واحد فولادسازی (جهت تبدیل آهن اسفنجی به شمش فولاد) به ظرفیت 800 هزار تن (قابل افزایش تا یک‌میلیون تن در سال)

3-پست عظیم برق 230/400 کیلوولت به قدرت 630 مگاوات که در جهت همکاری با وزارت نیرو و ایجاد اطمینان از تأمین برق طرح با سرمایه‌گذاری حدود 80 میلیارد تومان احداث و راه‌اندازی گردیده است.

4-پست داخلی برق 10/33/230 کیلوولت به قدرت 230 مگاوات

5-واحد تولید اکسیژن و ازت و آرگون

6- واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه‌ها

از سبد فروش شرکت تنها شمش فولاد می‌باشد و شرکت نه طی سال 97 و سال جاری هیچ گونه فروش آهن اسفنجی و خام فروشی نداشته است. آمار تولید و فروش شرکت طی سال 97 و 5 ماهه سال جاری به صورت زیر می‌باشد:

بر اساس اطلاعات فوق می‌توان دید که طی سال جاری میزان فروش شرکت کاهش یافته است چرا که طی سال 97 در حدود 5 درصد بیش از تولید شرکت شمش به فروش رسانده است که این مازاد از موجودی انبار شرکت در این سال بوده است ولی طی 5 ماهه سال جاری تنها 91 درصد از شمش تولیدی به فروش رسیده است.

همچنین میانگین ماهانه تولید طی سال جاری در مقایسه با میانگین ماهانه سال قبل کاهش 3 درصدی داشته که با کاهش فروش، میانگین ماهانه مقدار فروش 12 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. با این حال با افزایش 34 درصدی در میانگین نرخ فروش شمش نسبت به سال 97، میانگین درآمد ماهانه 17 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

طی سال جاری همچنین با افزایش نرخ ارز طی سال 97 ترکیب فروش محصولات شرکت نیز تغییر نموده است چراکه طی سال 97 در حدود 81 درصد از فروش مربوط به شمش داخلی بوده که از محل آن 84 درصد از درآمد فروش محقق شده است ولی طی سال جاری با افزایش بیشتر در نرخ محصولات صادراتی شرکت صادرات خود را افزایش داده و سهم فروش داخلی به 26 درصد کاهش یافته که از این محل 28 درصد از درآمد 5 ماهه شرکت محقق شده است.

تغییرات در مقدار و نرخ فروش طی سال جاری به صورت جدول زیر بر اساس میانگین ماهانه خلاصه شده است که دلیل آن قابلیت مقایسه با سال 97 می‌باشد.

همچنین نمودار تغییرات فوق به منظور درک بهتر چگونگی تأثیر تغییر در مقدار و نرخ فروش بر درآمد حاصل از هر گروه به صورت زیر ترسیم شده است:

طی مرداد ماه همچنین شاهد افزایش تقاضا در بازار بورس کالا برای محصولات فولادی و رونق بازار محصولات شرکت‌های گروه فلزات اساسی بودیم چنانکه با افزایش نرخ فروش محصولات، افزایش تقاضا در بازار برای سهام شرکت‌های این گروه باعث رشد قیمت‌ها گردید. با این حال شرکت فولاد ارفع از چندان تقاضایی برخوردار نبود و سهام شرکت با نوساناتی اندک روال گذشته خود را طی نمود است. به همین منظور آمار تولید و فروش شرکت طی مرداد ماه به صورت خلاصه زیر ارائه شده است:

بر اساس اطلاعات فوق می‌توان دید که فروش شرکت طی این ماه افزایش یافته چرا که تولید شمش طی این ماه 71638 تن و فروش 77632 تن بوده است که در واقع فروش 108 درصد از تولید می‌باشد. در واقع با افزایش نرخ محصولات طی این ماه شرکت به فروش هرچه بیشتر محصولات روی آورده است در حالی که میانگین فروش 5 ماهه 91 درصد از تولید بوده است. همچنین طی این ماه نسبت فروش داخلی به کل فروش 26 درصد بوده و از این محل 30 درصد از درآمد این ماه محقق شده است.

تغییرات نرخ فروش محصولات طی این ماه در مقایسه با سال 97 و 5 ماهه سال جاری به صورت زیر می‌باشد:

با توجه به نحوه قیمت‌گذاری محصولات و بر اساس نرخ‌های جهانی و همچنین میانگین نرخ دلار در سامانه نیما، کاهش نرخ دلار طی ماه گذشته چندان برای شرکت خبر خوشایندی نبوده است چراکه بیشترین سهم فروش شرکت را محصولات صادراتی تشکیل می‌دهد و با کاهش نرخ دلار سودآوری شرکت درآینده کاهش خواهد یافت که خود این موضوع را می‌توان دلیلی برای عدم رشد قیمت سهام در بازار و عدم تمایل سهامداران به خرید سهام شرکت طی ماه اخیر با وجود رشد شاخص و همچنین رشد شاخص گروه فلزات اساسی باشد.

در نهایت در خصوص سودآوری شرکت می‌توان گفت که طی سه ماهه سال جاری شرکت با سرمایه 6هزار میلیارد ریالی برای هر سهم خود سود خالص 338 ریال گزارش نموده که در مقایسه با سود 207 ریال دوره مشابه افزایش 63 درصدی را نشان می‌دهد و این در حالی است که طی این دوره با افزایش 66 درصدی در درآمدهای عملیاتی و 54 درصدی در بهای تمام‌شده سود ناخالص 96 درصد افزایش یافته است. همچنین قابل ذکر است که با افزایش بیشتر در درآمدهای عملیاتی نسبت به بهای تمام‌شده، حاشیه سود ناخالص شرکت نیز از 29 به 34 درصد افزایش یافته است که نشان آز افزایش توان سودآوری شرکت می‌باشد.

همچنین طی این دوره با افزایش 76 درصدی در هزینه‌های اداری، عمومی و فروش و 212 درصدی در سایر درآمدهای عملیاتی از 67238 به 209590 میلیون ریال ناشی از سود تأثیر ارز، سود عملیاتی شرکت 102 درصد رشد نموده است ولی در نهایت با افزایش 31 درصدی در هزینه‌های مالی و با وجود رشد سایر درآمدهای غیرعملیاتی از 14595 به 145193 میلیون ریال ناشی از سود حاصل از سپرده‌های بانکی، با افزایش سایر هزینه‌های متفرقه از 32011 به 699329 میلیون ریال ناشی از زیان تسعیر ارزی تسهیلات مربوط به پست برق ، سود خالص تنها 63 درصد رشد را نشان می‌دهد.