بورس ٢۴ : سال ٩٨ برای بازار معاملات خرید مسکن تا این لحظه سراسر رکودی بوده است.طبق یک گزارش دولتی از تغییرات بازار معاملات خرید و فروش شهر تهران در سال جاری، از ابتدای سال تا کنون این بازار با سرمای کامل روبرو بوده است! طی ۵ ماهه اول امسال تعداد معاملات واحدهای مسکونی در شهر تهران نصف شد. معاملات مسکن در این مدت با افت ۵۴ درصدی به ٢٩ هزار و ۶١٩ واحد مسکونی رسید...

بورس 24 : سال 98 برای بازار معاملات خرید مسکن تا این لحظه سراسر رکودی بوده است.طبق یک گزارش دولتی از تغییرات بازار معاملات خرید و فروش شهر تهران در سال جاری، از ابتدای سال تا کنون این بازار با سرمای کامل روبرو بوده است!

طی 5 ماهه اول امسال تعداد معاملات واحدهای مسکونی در شهر تهران نصف شد. معاملات مسکن در این مدت با افت 54 درصدی به 29 هزار و 619 واحد مسکونی رسید.

در 5 ماه اول سال گذشته 64 هزار آپارتمان مسکونی در تهران فروخته شده بود.اما این میزان افت شدید معاملات خرید مسکن در تهران نتوانسته جلوی رشد قیمت مسکن را بگیرد. هر چند روند افزایش را کند کرده است. طی 5 ماهه اول سال جاری میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 96 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 97 افزایش یافت. این در حالی است که سال گذشته قیمت مسکن 46 درصد نسبت به سال قبل از آن رشد کرده بود.

توزیع فراوانی تعدد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع آپارتمان در مرداد ماه امسال حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی 9 تا 10.5 میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم 11 درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است. این آمار بیانگر آن است که به رغم ثبت قیمت میانگین 13 میلیون تومانی در مترمربع اما بیشترین سهم قیمت متری معاملات در سطح کمتر از این قیمت میانگین قرار دارد. این موضوع می تواند یک علت مهم کاهش قیمت مسکن در ماه گذشته باشد.

دامنه قیمتی 6 تا 7.5 و 7.5 تا 9 میلیون نیز هر کدام سهم 10.6 درصدی از معاملات داشته است. در کل، نزدیک به 59 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران معامله شده اند.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در مرداد ماه سال جاری نشان می دهد بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای 50 تا 60 مترمربع با سهم 16 درصد اختصاص دارد. واحدهای دارای زیربنای 60 تا 70 مترمربع و 70 تا 80 مترمربع نیز به ترتیب با سهم های 13 و 12 درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 مترمربع حدود 56 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

در ماهی که گذشت واحدهای مسکونی با قیمت کل 300 تا 450 میلیون تومان سهم 15 درصدی از کل معاملات مسکن در تهران را به خود اختصاص دادند. این سهم بیشترین سهم در مقایسه با سایر گروه های قیمت کل بوده است. واحدهای مسکونی با قیمت کل 450 تا 600 میلیون و 600 تا 750 میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص سهم های 12 و 94 درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند. آمار وزارت راه و شهرسازی در این بخش نشان می دهد: نزدیک به 53 درصد از معاملات خرید واحدهای مسکونی در تهران طی یک ماه قیمت کل کمتر از 900 میلیون تومان داشته است.

نزدیک به 7 درصد از آپارتمان هایی که ماه گذشته در تهران فروخته شده بیش از 3 میلیارد و 500 میلیون تومان ارزش داشته است.

همچنین آمارها حکایت از آن دارد که 5 درصد از واحدهای مسکونی خرید و فروش شده در ماه گذشته در تهران با قیمت متری بیش از 30 میلیون تومان معامله شده اند. سهم خانه های متری بالای 30 میلیون تومان از کل معاملات، قابل توجه است و بیان کننده وزن بالای مناطق شمالی شهر در مقایسه با مناطق جنوبی از معاملات دارد.این موضوع را یکی دیگر از آمارهای معاملات مسکن تایید می کند.

ماه گذشته در تهران از هر 100 آپارتمان فروخته شده،‌ 3 آپارتمان مساحت بیش از 200 مترمربع داشت. همچنین 18 درصد از معاملات مسکن به واحدهای مسکونی با مساحت بیش از 120 مترمربع اختصاص داشت.این در حالی است که کمتر از 15 درصد از معاملات شامل خانه های با مساحت کمتر از 50 مترمربع بوده است.

در تهران تعداد خانه های با مساحت زیر 50 مترمربع کم است. علت این است که شهرداری تهران از سال 91 با اجرای طرح تفصیلی جدید از صدور پروانه ساختمانی برای خانه های زیر 50 مترمربع منع شد.

در حال حاضر در بنگاه های املاک تعداد فایل های با مساحت زیر 80 مترمربع بسیار بسیار کم است در حالی که معدود خریداران مراجعه کننده به بنگاه ها دنبال این نوع واحدها هستند.

پیش بینی می شود در ماه های آینده به تدریج عرضه واحدهای مسکونی متراژ پایین افزایش پیدا کند. چرا که سازنده ها قصد خرید زمین برای ساخت و ساز جدید را دارند و برای تامین بودجه خرید خود باید واحدهای ساخته شده را بفروشند.در زمان رکود خرید واحدهای کم متراژ از کشش بیشتری نسبت به واحدهای بزرگ متراژ برخوردار می شود.