هیجان های مثبت و منفی هفته های اخیر سبب سود و زیان سرمایه گذاران مختلف شده و انتظار می رود به تدریج ابهام ها کمتر شود اما مسیر پیش رو همچنان پرخطر است. بر همین مبنا به سرمایه گذاران توصیه می شود ..

بورس 24: هفته گذشته همزمان با رشد شاخص دلار، قیمت طلا کاهش یافت اما قیمت نفت حمایت شد. همچنین شاخص های مالی در بورس های بزرگ رشد کردند اما در مجموع، نوسان شاخص های مالی و قیمت مواد خام محدود بود زیرا ابهام‌ها درباره آینده همچنان باقی است و سرمایه گذاران درباره مسائل مختلف به شدت نگران هستند. روز گذشته ماه آگوست پایان یافت ماهی که در آن بر شدت تنش های تجاری بین چین و آمریکا افزوده شد و عملکرد بازار اکثر فلزات پایه منفی بود. در ادامه به تقویم اقتصاد جهان در هفته پیش رو و چند پیش‌بینی که از سوی تحلیلگران ارائه شده اشاره می کنیم.

روز دوشنبه بازارهای آمریکا و کانادا به مناسبت روز کارگر تعطیل است اما وضعیت بخش تولید کارخانه ای در ماه گذشته میلادی در چین، منطقه یورو و چند اقتصاد بزرگ عضو این منطقه مشخص خواهد شد. این بخش از اقتصادهای بزرگ در ماه های اخیر وضعیت خوبی نداشته و انتظار می‌رود برای مدتی دیگر شرایط به همین شکل باقی بماند زیرا بر شدت تنش های تجاری افزوده شده و اقتصاد جهان دچار ضعف است. هفته قبل امیدهایی درباره رفع تنش های تجاری بین چین و آمریکا پدید آمده بود اما در گذشته بارها مذاکرات بین چین و آمریکا بی نتیجه بوده و این بار نیز ممکن است چنین شود در نتیجه خریداران فلزات پایه ترجیح داده اند با احتیاط عمل کنند. قیمت اکثر فلزات پایه در ماه گذشته میلادی کاهش یافت و قیمت مس روز جمعه در سطح ۵ هزار و ۶۵۰ دلار قرار گرفت. ابتدای ماه گذشته این رقم 5 هزار و ۹۵۰ دلار بود.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن مس در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

روز سه شنبه رئیس احتمالی جدید بانک مرکزی اروپا یعنی خانم کریستین لاگارد سخنرانی خواهد کرد و نیز وضعیت بخش تولید کارخانه ای در آمریکا در ماه گذشته، میزان فروش خودرو و تغییرات ذخیره نفت آمریکا در هفته قبل مشخص خواهد شد. هفته قبل قیمت نفت رشد محدود داشت و عامل آن احتمال کاهش تنش های تجاری بین چین و آمریکا و افت ذخیره نفت آمریکا در دو هفته قبل بود. واقعیت این است که قیمت نفت تحت فشارهای بزرگ قرار دارد و تا وقتی وضعیت اقتصاد جهان بهتر نشود نمی توان به رشد قیمت ها امیدوار بود. رشد شاخص دلار، افزایش تولید نفت شیل در آمریکا و ضعف در اقتصاد جهان که در آینده بیشتر خواهد شد همگی از عوامل فشار بر قیمت نفت هستند. اوپک و روسیه برنامه کاهش عرضه نفت را تا ماه مارس سال آینده تمدید کرده اند اما کاهش 1.2 میلیون بشکه ای عرضه برای بالا بردن قیمت ها کافی نیست. اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی رشد تقاضا برای نفت در سال جاری میلادی را کاهش داده‌اند.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

روز چهارشنبه وضعیت بخش های خدمات در چین، اقتصادهای بزرگ اروپایی و آمریکا در ماه گذشته میلادی مشخص خواهد شد. همچنین چهار نفر از مقامات بانک مرکزی آمریکا سخنرانی خواهند کرد و محتوای سخنان آنها بر ارزش دلار تاثیر می‌گذارد. شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از شش ارز معتبر هفته قبل رشد کرد و عملکرد آن یک ماه گذشته مثبت بود. این یک عامل فشار بر قیمت مواد خام است. بانک مرکزی آمریکا تمایلی به کاهش مجدد نرخ های بهره ندارد اما نهادهای تحلیلگر معتقدند با بروز نشانه‌های جدید از ضعف در اقتصاد آمریکا، بانک مرکزی مجبور می‌شود نرخ ها را پایین آورد. ترامپ مایل است بانک مرکزی نرخ های بهره یک درصد کاهش دهد. البته کاهش نرخ‌های بهره به افت ارزش دلار در برابر یورو و پوند منجر نخواهد شد زیرا وضعیت اقتصادی در منطقه یورو و انگلستان خوب نیست و نرخ‌های بهره در آنها بسیار پایین‌تر از نرخ بهره در آمریکاست.

در زیر نمودار تغییرات شاخص دلار در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

روز پنجشنبه وضعیت بازار کار آمریکا در هفته قبل و تغییرات سفارش کارخانه ای در این کشور مشخص می‌شود و پیش‌بینی می‌شود گزارش وضعیت بازار کار مثبت است بنابراین دلار حمایت خواهد شد و قیمت طلا تحت فشار قرار خواهد گرفت. هفته قبل قیمت فلز زرد کاهش یافت اما در نظرسنجی این هفته کیتکو پیش‌بینی شده قیمت ها افزایش خواهد یافت. اگر اخبار مثبت از اقتصاد آمریکا و مذاکرات تجاری چین و آمریکا منتشر شود بازار طلا عملکرد منفی خواهد داشت. در ۳ ماه اخیر افزایش ریسک ها تقاضا برای طلا را بالا برده است و نهادهای تحلیلگر با فرض شدت پیدا کردن ضعف در اقتصاد جهان پیش بینی کرده اند قیمت طلا همچنان بالا خواهد رفت. قیمت طلا در سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۲۳۰ دلار در هر اونس افزایش یافته است.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

روز جمعه تغییرات تولید صنعتی در آلمان، نرخ رشد اقتصاد منطقه یورو در سه ماهه دوم سال جاری میلادی و وضعیت بازار کار آمریکا در ماه گذشته مشخص خواهد شد. این گزارش ها بسیار مهم هستند و انتظار می‌رود در این روز نوسان در شاخص های مالی و ارزش یورو و دلار بزرگ باشد. اخبار مثبت از اقتصاد آمریکا اثرات مثبت و منفی بر شاخص های مالی دارد. این اخبار از یک سو نشان می دهد شرایط چندان بد نیست و این عامل امیدواری و ریسک پذیری است و از سوی دیگر احتمال کاهش مجدد نرخ های بهره و حمایت از اقتصاد را کم می کند. عملکرد بازار مالی آمریکا در ماه گذشته میلادی که روز گذشته پایان یافت کمی منفی بود.

در زیر نمودار تغییرات شاخص متوسط صنعتی داوجونز در بورس آمریکا در یک ماه اخیر نشان داده شده است: