این صندوق ها ممکن است در طول روز بر اساس ارزش دارایی مربوطه نوساناتی را تجربه کنند اما حقیقت آن است برای سهامداران با توجه به اینکه نیازی به نوسانات روزانه ندارند ...

آموزش بورس همراه با عصر ایران و بورس 24 :

در خصوص صدور و ابطال (خرید و فروش) واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در مبحث قبل مقدمه ای گفته شد. در این مطلب به دو نوع مهم صندوق ها بر اساس بازار معاملاتی اشاره خواهد شد. صندوق ها ممکن است به یکی از دو روش زیر صدور یا ابطال شوند:

  • مراجعه حضوری به واحد پذیرش صندوق
  • از طریق سامانه معاملاتی در بازار بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران

به صورت پیش فرض اکثر صندوق ها به روش نخست صدور یا ابطال می شوند اما نوع جدیدتری از صندوق ها در بازار بورس معامله می شوند که به ETF شهرت دارند که مخففExchange-Traded Fund یا همان صندوق های قابل معامله در بورس می باشند.

از خصوصیت های مهمETF آنست که برخلاف صندوق ها که در پایان هر روز کاری یک NAV مشخص ندارند (مفهوم nav پیشتر مطرح گردید) بلکه با نوسان دارایی موجود در صندوق، NAV صندوق به طور لحظه ای در حل تغییر است و این می تواند موجب نوسانات قیمت ETF در یک روز کاری شود.

این صندوق ها را می توان مانند سهم یا اوراق در طول روز معاملاتی خرید و فروش کرد و به همین دلیل نقدشوندگی بالاتری نسبت به صندوق های معمول دارند.

از آنجا که قیمت صندوق ها به صورت شناور در بازار بورس توسط خریدار و فروشنده تعیین می شود احتمال خروج از محدوده NAV وجود دارد. در چنین شرایطی وظیفه بازارگردان خواهد بود تا قیمت صندوق را در محدوده NAV حفظ کند و تقاضا و عرضه را به تعادل برساند.

همچنین کارمزدهای معاملاتی صندوق ها مطابق قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین خواهد شد.

در این میان تنوعی از صندوق ها بر مبنای دارایی های مختلف وجود دارد از جمله درآمد ثابت، سهام یا مختلط، پشتوانه طلا، سکه، زمین و ساختمان و ... که در بخش های آتی به تفصیل در این خصوص توضیحاتی ارائه خواهیم داد. این صندوق ها ممکن است در طول روز بر اساس ارزش دارایی مربوطه نوساناتی را تجربه کنند اما حقیقت آن است برای سهامداران با توجه به اینکه نیازی به نوسانات روزانه ندارند وقیمت پایانی اهمیت خواهد داشت، این نوسانات از لحاظ اهمیت در رتبه های بعدی قرار می گیرند. باید در نظر داشت که صندوق ها فارغ از نوع ETF یا معمولی بازده های مختلفی دارند و نمی توان گفت الزاما اگر در بازار معامله می شوند، سهل الوصول تر هستند یا به قیمت بهتری به فروش می روند یا حتی بازدهی بیشتری خواهند داشت.

مشاهده آخرین وضعیت چند صندوق را میتوان در این لینک مشاهده نمود.

عنوان قبل : وظایفی که در صندوق تقسیم می شوند.