شما هم اگر بورسی هستید به این سایت سر زده اید و اگر به تازگی می خواهید یک بورسی شوید باید بدانید که گاه و بیگاه سروکارتان با این سایت خواهد افتاد...

آموزش بورس همراه با عصر ایران و بورس 24 :

گزارشات سامانه کدال را بهتر بشناسیم

کدال به نشانی اینترنتی www.codal.ir تقریبا منبع اصلی یک بورسی است. شما هم اگر بورسی هستید به این سایت سر زده اید و اگر به تازگی می خواهید یک بورسی شوید باید بدانید که گاه و بیگاه سروکارتان با این سایت خواهد افتاد.عکس زیر همان صفحه معروف کدال خواهد بود که در اختیار شماست.

بهتر است قبل از ورود به سامانه کدال با چند اصطلاح آشنا شوید:

ناشران: منظور از ناشران همان شرکت های بورسی هستند که اوراق بهادار منتشر کرده اند و در اینجا سهامشان در بازار سرمایه مورد داد و ستد قرار می گیرد.

نهاد مالی: هر سازمانی که در حوزه های مالی نظیر کارگزاری ، سرمایه گذاری، سبدگردانی، بازارگردانی، صندوق سرمایه گذاری، مشاوره و انواع خدمات مالی فعالیت می کند را می توان در زنجیره نهاد مالی قرار داد.

سنم: سامانه نظارت مکانیزه صندوق ها است که مدیران صندوق ها روزانه به این مرکز آمار و اطلاعات خود را ارائه می دهند.

تدان: تدان مخفف تحلیل داده های ناشران است و پلی است میان شرکت های مشاور سرمایه گذاری، تحلیل گران و ناشران که سوالات و اتفاقات را از دیدگاهی جدید مناظره کنند.

یکی از مهم ترین بخش های سامانه کدال بخش جستجو است که می توانید چه در بخش اطلاعیه ها و چه در بخش ناشران اسم شرکت مورد نظر را جستجو نمایید. البته در جستجو اطلاعیه ها علاوه بر نام نماد می توان از سایر گزینه ها نظیر شرکت های پذیرفته شده در بورس، زیر مجموعه ها، دوره گزاشات، نوع اطلاعیه اعم از صورت های مالی، گزارش مجامع و غیره استفاده نمود که شما را به هدف هایتان نزدیک تر خواهد کرد.

در مثال زیر تمام صورت های مالی سالانه که حسابرسی شده فولاد مبارکه بدون زیر مجموعه ها در دوره بهمن 94 تا امروز تیر 98 آورده شده است که البته اندکی خطا هم چاشنی کار شده تا گزارشات 6 ماهه حسابرسی شده نیز میان گزارشات سالانه دیده شود.

بهتر است از امروز این سایت را موازی با سایت www.tsetmc.com که مرجع قیمت های سهام به شما می رود نظاره کنید

مطلب قبل : لازم نیست حسابدار باشید.

مطلب بعد : بخش قابل اعتماد صورت های مالی


نظرات