خب! نتیجه مذاکرات ترامپ و رییس جمهوری چین مشخص شد و حالا سرمایه گذاران و تحلیلگران مشغول بررسی شرایط بازارها در روزهای آینده هستند. خبر مثبت از مذاکرات، امید به آینده را بیشتر کرده اما ..

بورس 24: هفته گذشته قیمت طلا و نفت افزایش یافت اما شاخص متوسط صنعتی داوجونز در بورس آمریکا و شاخص دلار کمی پایین آمدند. همچنین قیمت فلزات پایه تغییرات بزرگ نداشت زیرا سرمایه گذاران در انتظار نتیجه مذاکرات ترامپ و رئیس جمهوری چین بودند که امروز انجام شد و نتیجه آن مثبت بود. هفته پیش رو هفته ای بسیار پرهیجان است زیرا از یک سو نگرانی‌ها درباره تشدید تنش های تجاری بین چین و آمریکا از بین رفته است و از سوی دیگر گزارش های پر اهمیت و تاثیرگذار از اقتصادهای بزرگ در اختیار سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت در ادامه به تقویم اقتصاد جهان در هفته پیش رو و چند پیش بینی که از سوی تحلیلگران مطرح شده اشاره می‌کنیم.

روز دوشنبه شاخص کایکسین از فعالیت ها در بخش تولید کارخانه ای چین در ماه جاری میلادی اعلام می‌شود. همچنین وضعیت بخش تولید کارخانه ای در منطقه یورو، انگلستان و آمریکا در ماه جاری مشخص خواهد شد. در ماه‌های اخیر این بخش از اقتصادهای بزرگ تحت تاثیر منفی تنش های تجاری بین چین و آمریکا و برخی بحران های سیاسی قرار داشته و عملکرد آن ضعیف بوده است. انتظار می رود محتوای گزارش‌های روز دوشنبه منفی باشد اما با توجه به توافق ترامپ و رئیس جمهوری چین بر سر آغاز مجدد مذاکرات تجاری و اعمال نکردن تعرفه‌های جدید بر کالاهای صادراتی طرف مقابل جو حاکم بر بازارها مثبت است و انتظار می‌رود شاخص‌ها در بورس های بزرگ رشد کنند. البته رشد شاخص ها شدید نخواهد بود زیرا هنوز مشخص نیست نتیجه نهایی مذاکرات چیست بنابراین احتمالا سرمایه‌گذاران ریسک بالا نخواهند پذیرفت.

در زیر نمودار تغییرات شاخص متوسط صنعتی داوجونز در بورس آمریکا در یک ماه اخیر نشان داده شده است: