نوشتاری از علیرضا باغانی در عصر ایران چیزی نمانده تا توپ تحویل سال ١٣٩٨ شلیک شود و مردم ایران سال سخت ١٣٩٧ را پشت سر بگذارند ، سالی که در آن تورم به عنوان مهمترین کابوس ایرانیان تا همین روزهای آخر سال دست از سرخواب شبانه مردم برنداشت. در این سال دغدغه مردم دیگر رصد روزانه قیمت دلار ، سکه و طلا نبود ؛ چرا که تورم فقط مربوط به این اقلام سرمایه ای نبود ؛ از خودرو گرفته ، تا دستمال کاغذی ، رب گوجه فرنگی ، تخم مرغ و همین اواخر گوشت قرمز و سفید حماسه آفرین های سال ١٣٩٧ هستند که نه با فقط گرانی ، بلکه با کمیاب شدن در بازار روی خط خبرهای اقتصادی سال بودند!

علیرضا باغانی

چیزی نمانده تا توپ تحویل سال 1398 شلیک شود و مردم ایران سال سخت 1397 را پشت سر بگذارند ، سالی که در آن تورم به عنوان مهمترین کابوس ایرانیان تا همین روزهای آخر سال دست از سرخواب شبانه مردم برنداشت.

در این سال دغدغه مردم دیگر رصد روزانه قیمت دلار ، سکه و طلا نبود ؛ چرا که تورم فقط مربوط به این اقلام سرمایه ای نبود ؛ از خودرو گرفته ، تا دستمال کاغذی ، رب گوجه فرنگی ، تخم مرغ و همین اواخر گوشت قرمز و سفید حماسه آفرین های سال 1397 هستند که نه با فقط گرانی ، بلکه با کمیاب شدن در بازار روی خط خبرهای اقتصادی سال بودند!

اما چاره چیست؟ مشکلات اقتصادی گریبان مردم را گرفته و کلید حل مشکلات کنونی تحقق کامل اقتصاد مقاومتی و در کنار آن اجرایی شدن کانال مالی اروپا موسوم به اینستکس و کاهش دغدغه های سیاسی است.

بدون تردید در این شرایط مبهم که تصویر ناواضحی همراه با برفک را از سال 1398 پیش روی مردم قرار داده ، بخش هایی از مردم به فکر حفظ قدرت خرید خود در برابر تورم هستند.

قیمت ارز که حدود 4 برابر شده و سکه و طلا هم که بیش از سه برابر و سایر کالاهای سرمایه ای از جمله خودرو و مسکن نیز که اساسا با وضعیت موجود قابل دسترسی نیست.

به اعتقاد نگارنده ، بورس در برابر واقعیت های تورمی اتفاق افتاده هنوز ارزان است و اگر کسی همین امروز در بورس سرمایه گذاری کند آن هم در سهم های بنیادی و به اصطلاح عام «استخوان دار» با فرض عدم وجود دغدغه سیاسی در سال 98 ، بدون تردید سودی مطابق با تورم 20 تا 25 درصدی پیش بینی شده برای سال آینده به سرمایه گذار خواهد داد.

از 4 برابر شدن دلار ، سه برابر شدن سکه و دو برابر شدن قیمت خودروهای داخلی و سه برابر شدن خودروهای وارداتی صحبت کردیم ،پس اساسا بورسی که از اول امسال شاخص آن فقط 70 درصد رشد کرده چه توجیهی برای سرمایه گذاری دارد.

توضیح این که شاخص بورس نمایانگر افت و خیز همه سهم های حاضر در بورس است.به جدول زیر دقت کنید ، در بازار سرمایه ما ( بورس و فرابورس) حدود 600 شرکت وجود دارند.سهام برخی از شرکت ها که بنیادی یا همان «استخوان دار» بودند امسال بازدهی هایی حتی بالاتر از دلار و سکه داشته اند ، کافی بود انتخاب شما با دقت بالا و مشاوره افراد متخصص بود.

به این جدول نگاه کنید...

بورس در 98 ؟

این بازدهی ها بدون محاسبه افزایش سرمایه و تقسیم سود شرکت ها در مجامع است.این ها سهم هایی هستند که بازدهی نزدیک به دلار و سکه یا حتی بالاتر از آن داشته اند.

اما چرا بازهم می گوئیم که بورس می تواند در سال 98 ارزش دارایی شما را در برابر تورم حفظ کند؟

در بورس هر چند نرخ ارز ، نرخ فروش محصولات و در نهایت سود عملیاتی و سود خالص شرکت ها قیمت سهم را روی تابلوی بورس ترسیم می کند اما یکی دیگر از معیارهای ارزشگذاری سهام ، ارزش جایگزینی شرکت هاست.

در بورس ما الان ارزش بازار یک شرکت سیمانی 3300 تنی 200 میلیارد تومان است ، یا مثلا ارزش بازار چند شرکت پتروشیمی در همین بورس ما کمتر از 1000 میلیارد تومان است!سوال این است آیا شما الان می توانید با 200 میلیارد تومان پول یک شرکت سیمانی تاسیس کنید؟با 1000 میلیارد تومان یک شرکت پتروشیمی تولید کننده «پی وی سی» چطور؟

پاسخ قطعا خیر است!

از این رو به اعتقاد نگارنده سرمایه گذاری در بورس به منزله خرید یک دارایی است که با ارزش روز آن فاصله دارد ، البته نه هر سهمی و بدون تردید درباره خرید سهم باید با متخصصین این حوزه و مشاوران سرمایه گذاری مشورت کرد.

این نکته را از یاد نبرید که هرچند سهام در مقایسه با تورم اتفاق افتاده در کشور ما رشد نکرده اما در هر حال یک دارایی مبتنی بر ریال است و خرید سهم باید با چشم انداز دست کم میان مدت (بیش از 6 ماه) یا بلند مدت ( بیش از یک سال ) آن هم با فرض ثبات سیاسی و اقتصادی کشور انجام بگیرد و در این صورت بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است.

البته افراد غیر حرفه ای همچنان باید از طریق صندوق های سرمایه گذاری در بورس سرمایه گذاری کنند.صندوق های بورسی نهادهایی هستند کاملا قانونی و تحت نظارت که توسط متخصصین بازار سرمایه اداره می شوند و ریسک شما را در این بازار به مراتب کاهش می دهند.وقتی شما از طریق صندوق های سرمایه گذاری مشترک معرفی شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه گذاری کنید ، دیگر لازم نیست که ارزش سهام خود را دائما رصد کنید و استرس نوسانات منفی بازار سرمایه را داشته باشید ، چرا که صندوق ها هر چند بازدهی کمتری نسبت به خرید و فروش مستقیم سهام دارند لکن زیان آن ها نیز در مواقع منفی بازار به مراتب کمتر و کنترل شده تر است.

برای سرمایه گذاران ریسک گریز هم همچنان توصیه نگارنده سرمایه گذاری در صندوق های بادرآمد ثابت موسوم به «فیکس اینکام» است که در پایان هر ماه یا پایان هر سه ماه به شما سود پرداخت می کنند و به طور معمول مقدار این سود بالاتر از سیستم بانکی است و پیامدهایی همچون ماه شمار بودن و نرخ شکست قبل از سررسید بر آن ها مترتب نیست.

روزنامه نگار و کارشناس بورس

منبع : عصر ایران