ایران خودرو امروز ٢۶ آذرماه با خبری مبنی بر احتمال افزایش قیمت خودرو به میزان متوسط ٧٠ درصد روبرو شد که هنوز منابع دولتی آن را تایید نکرده اند. به همین بهانه نگاهی به شرایط این سهم ...

بورس 24 : ایران خودرو امروز 26 آذرماه با خبری مبنی بر احتمال افزایش قیمت خودرو به میزان متوسط 70 درصد روبرو شد که هنوز منابع رسمی آن را تایید نکرده اند. به همین بهانه نگاهی به شرایط این سهم و فروش شرکت خواهیم داشت. مهم ترین محصولات شرکت در 8 ماهه نخست به شرح زیر می باشند.

همانگونه که مشخص است گروه پژو بیشترین سهم را دارا می باشد و اردیبهشت بیشترین حجم فروش را در کارنامه خود ثبت نموده است.

اما عملکرد شرکت نسبت به سال قبل افت محسوسی داشته به طوریکه در 8 ماهه امسال تنها حدود 41 درصد از کل فروش سال 96 محقق شده است که این می تواند زنگ خطری برای ایران خودرو و بودجه امسال به حساب آید. باید در نظر داشت که سهم هایما و پژو 2008 از این جهت در عملکرد 8 ماهه بیشتر بوده که این محصولات جدید بوده اند و عمدتا در فصل بهار به فروش رسیده اند.

افت فروش در پژو 207، 2008، تندر و محصولات سوزوکی می تواند تنوع فروش را تا حد زیادی محدود کند و تمرکز شرکت احتمالا بر ساخت محصولات جایگزین و فروش محصولات تولیدی فعلی بازگردد.

رشد 70 درصدی نرخ فروش مطابق آنچه پیش بینی می شود می تواند قیمت محصولاتی نظیر پارس و 206 و همچنین خانواده سمند را تا حد زیادی افزایش دهد که با توجه به تامین قطعات داخلی این محصولات شرایط برای فروش و کنترل بهای تمام شده در نیمه دوم سال و همچنین سال 98 را افزایش خواهد داد. به نظر می رسد افزایش نرخ در گروه پژو و سمند که بیش از 70 درصد سبد فروش را به خود اختصاص داده اند، در شرایط ایده آل عقب افتادگی ایران خودرو از برنامه فروش را تا حدی جبران کند ولی هنوز نمی توان در خصوص جبران زیان عملیاتی 6 ماهه نخست اظهار نظر قطعی نمود.