دومین عرضه نفت خام در بورس انرژی هم موفقیت آمیز بود و ٧٠٠ هزار بشکه نفت با قیمت ۶۴ دلار و ٩٧ سنت مورد معامله قرار گرفت. تمامی عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفت اگرچه شرکت ملی نفت ایران به عنوان عرضه‌کننده اصلی دو مرتبه قیمت‌های پیشنهادی خود را کاهش داد تا در نهایت بازار به قیمتی نسبتاً متعادل دست یابد. قیمت‌های نفت خام مورد معامله کمتر از قیمت‌های جهانی برای انواع مشابه است اگرچه خودنمایی مؤثر تقاضا به نظر می‌رسد بیش از حد انتظار خودنمایی کرده است. این معامله را باید جدی گرفت آن‌هم در وضعیتی که هم یک رکورد معاملاتی برای بورس انرژی به شمار آمده و هم ایران را از کشورهای قدرتمند دارای بازار حامل‌های انرژی به شمار آورده است. در صورت تداوم این روند افزایشی حجم معاملات موفقیت‌های فراتر از حد تصوری امکان تحقق در بورس انرژی خواهد داشت...

بورس 24 : دومین عرضه نفت خام در بورس انرژی هم موفقیت آمیز بود و 700 هزار بشکه نفت با قیمت 64 دلار و 97 سنت مورد معامله قرار گرفت. تمامی عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفت اگرچه شرکت ملی نفت ایران به عنوان عرضه‌کننده اصلی دو مرتبه قیمت‌های پیشنهادی خود را کاهش داد تا در نهایت بازار به قیمتی نسبتاً متعادل دست یابد. قیمت‌های نفت خام مورد معامله کمتر از قیمت‌های جهانی برای انواع مشابه است اگرچه خودنمایی مؤثر تقاضا به نظر می‌رسد بیش از حد انتظار خودنمایی کرده است. این معامله را باید جدی گرفت آن‌هم در وضعیتی که هم یک رکورد معاملاتی برای بورس انرژی به شمار آمده و هم ایران را از کشورهای قدرتمند دارای بازار حامل‌های انرژی به شمار آورده است. در صورت تداوم این روند افزایشی حجم معاملات موفقیت‌های فراتر از حد تصوری امکان تحقق در بورس انرژی خواهد داشت.

رکود نسبی در بازارهای کالایی عمیق‌تر از چیزی است که به نظر می رسد آن هم در وضعیتی که اغلب بازارهای مهم با کاهش نرخ و افت جدی جذابیت معاملات همراه شده‌اند. کاهش قیمت‌ها در بازار آتی و نقدی زعفران در بورس کالا رکورد بیشترین افت قیمت‌ها را به خود اختصاص داد و در رتبه بعدی پلیمرها قرار دارند. بازار فولاد هم کاهشی است و تنها معاملات بورس انرژی در سایه داد و ستد نفت خام از رونق محسوسی برخوردار بوده و اگر این معاملات را نادیده بگیریم اوضاع بازار فرآورده‌های بورس انرژی هم چندان چنگی به دل نمی‌زند. همه‌چیز از یک رکود نسبی حکایت دارد و البته تداوم افت قیمت‌ها به معنی تعمیق رکود در بطن بازارهای مختلف معنی می‌شود. پلیمرها با عقب‌نشینی خریداران همراه شده و البته کاهش قیمت‌های پایه نیز خود دلیلی برای افت نرخ در بازار آزاد بود. در بازار زعفران اغلب معاملات گواهی سپرده کالایی با کاهش جدی قیمت‌ها همراه‌ شده‌اند و هر دو سررسید اصلی آتی زعفران نگین و پوشال معمولی برای دومین روز پیاپی صف فروش بودند. این شرایط اگر باز هم ادامه یابد و به پیش برود نگرانی‌های جدیدی ایجاد خواهد کرد.

ساده‌ترین دلیل برای توجیه وضعیت فعلی و افت قیمت‌ها ، کاهش قیمت دلار است ولی حقیقت اصلی رکود موجود در صنایع مختلف و ضعف جدی تقاضا در بازار داخلی برای مواد اولیه و مصنوعات تولیدی و محصولات نهایی است و به نظر نمی‌رسد که در کوتاه‌مدت این شرایط بهبود یابد. البته وضعیت روزهای قبل یعنی بالابودن قیمت‌ها و ضعف تقاضا به معنی رکود تورمی بود ولی در شرایط فعلی که شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم شاید بتوان نگرانی تورمی را کم‌اهمیت‌تر ارزیابی کرد و تنها به رکود پرداخت. البته تداوم کاهش قیمت‌ها می‌تواند در نهایت برای بازار مفید باشد زیرا تقاضای مؤثر بیشتری را در بازار ایجاد خواهد کرد.

رکوردشکنی‌های چندگانه بورس انرژی

معامله 700 هزار بشکه‌ای نفت خام خود به معنی رشد ارزش معاملات است و به خودی خود رکورد تاریخی ارزش معاملات در آبان‌ماه را جابجا کرده است. این وضعیت در صورت تداوم روزهای جذاب و ارزشمندی را در پیش خواهد داشت.

به گزارش بورس انرژی؛ امروز رینگ بین الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران میزبان عرضه 700 هزار بشکه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران بود که کل حجم عرضه با ارزشی قریب به 6 هزار و 500 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

خریداران این محموله با ارائه سفارشهای خرید خود ازطریق شرکت های کارگزاری عضو بورس انرژی ایران اقدام به ثبت سفارش در سامانه معاملاتی بورس نمودند. حجم تقاضا برای خرید دومین محموله نفت خام سبک عرضه شده در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران به میزان 700 هزار بشکه بود که در نهایت خریداران با 3 سفارش خرید 210،000، 245،000 و 245،000 بشکه ای جمعاً به میزان 700 هزار بشکه با قبول قیمت 64/97 دلار به ازای هر بشکه موفق به خرید دومین محموله صادراتی نفت خام سبک ایران در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران شدند. شیوه تسویه معامله به صورت شرایطی بوده و 20 درصد ارزش معامله به صورت ریالی و 80 درصد ارزش معامله به صورت ارزی تسویه خواهد شد. موعد تحویل محموله متناسب با شرایط مندرج در اطلاعیه عرضه نفت خام سبک که در سایت بورس انرژی ایران موجود است در بازه زمانی 20 آذرماه تا 20 دی ماه سال جاری می باشد.

سیدعلی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی ایران، ضمن اعلام این خبر افزود: از مزایای انجام این معاملات می‌توان به کاهش ریسک نکول تعهدات طرفین معامله با استفاده از خدمات اتاق پایاپای، کاهش هزینه‎های معاملاتی برای مشتریان در مقایسه با هزینه‌های قراردادی معامله در خارج از بورس، شفافیت در قیمت قراردادها و برخورداری از چارچوب مقرراتی جامع در حوزه معاملات و تسویه معاملات اشاره کرد. وی ابراز امیدواری کرد با حمایت روزافزون واحدهای مربوطه در مجموعه وزارت نفت و تداوم مشارکت خریداران این محصول در بورس انرژی ایران، شاهد رشد و رونق روزافزون در بورس انرژی ایران باشیم و بازار فروش نفت خام صادراتی و استمرار عرضه این محصول استراتژیک ضمن افزایش شفافیت و کارایی، بتواند فرصت‌های جدیدی برای حضور فعالان بخش خصوصی داخلی و خارجی در بازار انرژی ایران فراهم نماید.

مهمترین معاملات امروز در بازار فیزیکی بورس انرژی

نام کالا

حجم کل معامله شده بر حسب واحد عرضه

واحد عرضه

متوسط قیمت معامله

قیمت پایه

واحد قیمت دهی

نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین الملل

700000

بشکه نفت خام سبک

64.97

71.59

پریمیوم دلاری(سنا)

آیزوریسایکل پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی

0

تن

-

67218

ریال

حلال 404 پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی

0

لیتر

-

50673

ریال

بلندینگ نفتا حلال 410 پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی

0

لیتر

-

51630

ریال

نفتای سنگین تصفیه نشده پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی

1000

تن

56191

56191

ریال

نفتای سبک پالایش نفت بندر عباس در رینگ داخلی

0

تن

-

56191

ریال

بازار فولاد کاهشی است ولی همان‌گونه که روز گذشته نیز به آن اشاره کردیم جرقه‌های احتمالی از رشد نرخ وجود دارد. این مطلب به معنی آن است که باز هم بازار به فکر رشد قیمت‌ها خواهد افتاد ولی به شرایطی مساعد نیاز دارد. وضعیت بازار چندان جذاب نیست و کاهش قیمت دلار و ضعف تقاضا به اندازه کافی برای افت قیمت‌ها کافی هستند و این مطلب یعنی باز هم کاهش نرخ توجیه‌پذیر است. از سوی دیگر تجربه نشان داده است که بازار چندان هم با واقعیت‌های تقاضای مؤثر همخوانی ندارد و اگر در طرف عرضه تکانه‌هایی جدی از مسیر بازارسازی و یا تلاش برای رشد قیمت ها و یا کاهش حجم فروش خودنمایی کند ، تقاضا هم از آن تبعیت خواهد کرد. این وضعیت نگران‌کننده است زیرا موتور محرک سفته بازی به کمک بازارسازی‌ها خواهد آمد و رشد قیمت‌هایی تصنعی را ایجاد می‌کند. این وضعیت کلی به معنی وجود بستری برای بازارسازی در بازار فولاد است و تنها به تکانه‌هایی جدی از طرف فروشندگان نیاز دارد تا باز هم یک دوره ملتهب را تجربه کند. البته رخدادهای قیمتی در حاشیه بازار هم خبر از وجود پتانسیل تغییر در این بازار دارد ولی چندان قدرتمند نیست. تغییر فاز بازار فولاد به محرک‌هایی قدرتمند نیاز دارد و تا زمانی که این محرک‌ها هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ تجاری ثبت نشود بازار به سمت افزایش نرخ حرکت نمی‌کند ولی در بین بازارهای کالایی یکی از مستعدترین بازارها برای رشد قیمت‌ها همین بازار فولاد است.

معاملات امروز در تالار صنعتی بورس کالا

نام کالا

تولید کننده

نوع قرارداد

قیمت پایانی میانگین موزون

عرضه (تن)

قیمت پایه عرضه

تقاضا (تن)

حجم معامله (تن)

مس کم عیار (سرباره R)

شرکت ملی صنایع مس ایران

نقدی

-

10,000

2,354

0

0

مس کم عیار (سرباره G )

شرکت ملی صنایع مس ایران

نقدی

905

10,000

905

1,000

1,000

مس کاتد

شرکت ملی صنایع مس ایران

نقدی

517,334

3,000

517,334

3,000

3,000

شمش 1000p-99.8

آلومینیوم ایران(ایرالکو)

نقدی

236,682

1,000

185,452

4,600

1,000

سبد میلگرد مخلوط

تولیدی فولاد سپید فراب کویر

سلف

36,784

1,100

35,749

2,090

1,100

سبد میلگرد 28تا14-A3

مجتمع فولاد خراسان

نقدی

38,518

3,300

36,293

12,034

3,300

آهن اسفنجی

فولاد سیرجان ایرانیان

نقدی

16,609

5,000

14,189

17,000

5,000

امروز شاهد عرضه‌های آلومینیوم ، فولاد و مس در بورس کالا بودیم ولی بیشترین رشد قیمت‌ها را آلومینیوم به خود اختصاص داد. مدتی بود که شاهد عرضه‌های کافی آلومینیوم در بورس کالا نبودیم و در نهایت قیمت پایانی آن 23 هزار و 600 تومان برای هر کیلوگرم به ثبت رسید که به نسبت قیمت‌های پایه و نرخ 18 هزار و 545 تومان رشد مهمی را به ثبت رسانده است. برای این عرضه 1000 تنی ، 4600 تن تقاضا ثبت شد و نشان داد که بازار به عرضه‌های بیشتری نیاز دارد و این حجم از عرضه پاسخگوی نیاز بازار نیست.