طی این مدت نوید انصار با بازده ٩٧ درصد و دماسنج با بیش از ٩۵ درصد بازدهی توانستند بالاترین امتیاز را کسب کنند، عملکرد صندوق های کارگزاری بانک ملی، آوای ثروت کیان، توسعه ملی....

بورس24: بازار بورس اگرچه در دو روز پایانی هفته گذشته متعادل شد اما برآیند معاملات پرنوسان طی هفته منتهی به 20 مهرماه در نهایت ریزش 2 هزارواحدی شاخص کل را رقم زد. از دیدگاه کارشناسان هر چند بازار در حال حاضر دارای پتانسیل رشد مناسبی است اما برخی از عوامل بازار را وارد فاز استراحتی میان‌ مدت کرده است که انتظار می‌ رود این امر در هفته جاری خاتمه یابد. صندوق های سرمایه گذاری در سهام نیز در این هفته پرعرضه، غالبا با افت بازدهی مواجه بودند و تنها تعداد انگشت شماری از صندوق ها موافق به کسب بازده بیش از 1 درصد شدند. صندوق س. مبتنی بر سکه مفید با کسب سود بیش از 6 درصد صدرنشین این هفته بود و صندوق های فیروزه، افق ملت، نوین پایدار و توسعه اندوخته آینده نیز توانستند بازده مناسبی نصیب سهامداران کردند. با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری عموما برای افرادی با ریسک پذیری کمتر، که علم زیادی به روش های تحلیلی ندارند یا زمان کافی برای مدیریت سهام خود را در اختیار ندارند، مناسب می باشد، هر واحد صندوق از تقسیم کل ارزش دارایی بر سرمایه به دست می آید که آن را با NAV یا خالص ارزش دارایی ها می سنجیم. در جدول زیر این شاخص برای 5 صندوق با بیشترین NAV نشان داده شده است که شامل صندوق های کارگزاری بانک ملی، آگاه، پیشتاز، بورسیران و پویا می باشد. باید توجه داشت، این فاکتور لزوما بیانگر عملکرد بهتر در کوتاه مدت نمی باشد بلکه ملاک خوبی برای جذب نقدینگی در میان علاقه مندان به صندوق ها تلقی می شود.

بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در بازه سه ماهه گذشته از کسب سود بالای 80 درصد در ده صندوق خبر می دهد. طی این مدت نوید انصار با بازده 97 درصد و دماسنج با بیش از 95 درصد بازدهی توانستند بالاترین امتیاز را کسب کنند، عملکرد صندوق های کارگزاری بانک ملی، آوای ثروت کیان، توسعه ملی، ارزش کاوان آینده، اندیشه خبرگان سهام، کاریزما، سهم آشنا و یکم اکسیر فارابی نیز در این مدت حائز اهمیت است.

برای بررسی دقیق تر، اطلاعات و روند بازدهی صندوق سرمایه گذاری در سهام در جدول زیر آورده شده است. لازم به ذکر است؛ دوره برتر بازدهی، درصد تعداد روزهای کاری از آغاز فعالیت هر صندوق است که در آن روزها بازدهی صندوق از بازدهی شاخص کل برتر بوده است. در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق ونرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده شده است.