در این جلسه حمیدرضا جمشیدی مدیرعامل شرکت گزارشی از هیئت مدیره را قرائت کرد و گفت: صنعت دارو مانند بسیاری از صنایع دیگر در سال ١٣٩۶ با مشکلات و چالش های متعددی مواجه بود که برخی از آن‌ها مربوط به ساختار کلی اقتصاد کشور بوده و برخی مختص به صنعت داروسازی می‌باشد. نحوه قیمت گذاری دارو، مقیاس پایین تولیدی شرکت‌های دارویی، وارداتی بودن بیش از نیمی از مواد اولیه مورد نیاز بخش داوریی کشور، به‌روز نبودن تجهیزات و ماشین آلات شرکت های دارویی، ناتوانی سازمان‌های بیمه گر در پرداخت مطالبات، عدم رعایت اصول بهینه تولید منطبق با استانداردهای جهانی در بسیاری از شرکت‌ها، تعاملات بین المللی اندک تنها بخشی از مهم ترین چالش‌های اقتصادی صنعت دارو در کشور است. وی ادامه داد: از طرف دیگر و به دلیل وجود ظرفیت مازاد در صنعت در بخش مولکول‌های کوچک و اشباع بازار داخلی، پیچیدگی فرایند و فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم برای صادرات به بازارهای خارجی، شدت رقابت در بسیاری از بخش های این صنعت فزونی گرفته و منجر به شکل‌گیری جنگ‌های قیمتی و اعطای تخفیف‌های نامعقول گشته است، این موضوع به نوبه خود موجب کاهش سودآوری صنعت شده است.

جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه گروه دارویی برکت با حضور 86.77 درصد سهامداران، اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل، نماینده سازمان بورس و بازرس قانونی، در تاریخ 97.4.11 به منظور تصویب صورت‌های مالی سال مالی منتهی به 96.12.29 در هتل ارم واقع در بزرگراه حقانی تشکیل شد.

در ابتدای جلسه آقای علی بقائی به عنوان رئیس مجمع و آقایان محمدعلی میرزا کوچک شیرازی و مجتبی تقی‌پوربه عنوان ناظران و آقای بهمن زندیه به عنوان منشی مجمع انتخاب شدند.

در ابتدای این جلسه حمیدرضا جمشیدی مدیرعامل شرکت گزارشی از هیئت مدیره را قرائت کرد و گفت: صنعت دارو مانند بسیاری از صنایع دیگر در سال 1396 با مشکلات و چالش های متعددی مواجه بود که برخی از آن‌ها مربوط به ساختار کلی اقتصاد کشور بوده و برخی مختص به صنعت داروسازی می‌باشد. نحوه قیمت گذاری دارو، مقیاس پایین تولیدی شرکت‌های دارویی، وارداتی بودن بیش از نیمی از مواد اولیه مورد نیاز بخش داوریی کشور، به‌روز نبودن تجهیزات و ماشین آلات شرکت های دارویی، ناتوانی سازمان‌های بیمه گر در پرداخت مطالبات، عدم رعایت اصول بهینه تولید منطبق با استانداردهای جهانی در بسیاری از شرکت‌ها، تعاملات بین المللی اندک تنها بخشی از مهم ترین چالش‌های اقتصادی صنعت دارو در کشور است .

وی ادامه داد: از طرف دیگر و به دلیل وجود ظرفیت مازاد در صنعت در بخش مولکول‌های کوچک و اشباع بازار داخلی، پیچیدگی فرایند و فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم برای صادرات به بازارهای خارجی، شدت رقابت در بسیاری از بخش های این صنعت فزونی گرفته و منجر به شکل‌گیری جنگ‌های قیمتی و اعطای تخفیف‌های نامعقول گشته است، این موضوع به نوبه خود موجب کاهش سودآوری صنعت شده است .

وی ادامه داد: در سالی که گذشت مجموعه برکت توانست اولین ثمره از سبد سرمایه‌گذاری‌های جدید را برداشت نماید و پس از تلاش های شبانه روزی متخصصین و سرمایه‌های انسانی زیرمجموعه در نهایت و پس از 4 سال، پروژه سل‌تک فارمد به بهره برداری رسید و اولین کارخانه سلول درمانی ایران و منطقه به صورت رسمی وارد فاز تولید گردید . در حال حاضر سی درصد از سهام شرکت سل‌تک فارمد متعلق به پژوهشگاه رویان و هفتاد درصد آن متعلق به گروه دارویی برکت است.

جمشیدی بیان کرد: پروژه کارتی‌سل نزدیک به ده سال پیش به عنوان ایده‌ی جدیدی برای درمان سرطان‌های مقاوم به درمان مطرح شد که در واقع ترکیبی بود از سلول درمانی و ژن درمانی. شرکت دارویی برکت با اتکا به توانمندی‌های ایجاد شده طی پروژه ای در کمیته تحقیق و توسعه گروه دارویی برکت در نیمه دوم سال گذشته به تصویب رسانده است و اقدام به انتقال دانش و توسعه این روش نموده است .

وی در مورد پروژه اولین محصول سلول درمانی آلوژن نیز گفت: در حال حاضر در اغلب روش‌های سلول درمانی از سلول‌های خود بیمار برای درمان استفاده می‌شود. این روش هر چند از سلامت نسبتا بالاتری برخوردار است اما دو مشکل عمده دارد اول اینکه سلول‌های خود فرد ممکن است به دلیل نقص ذاتی قادر به درمان و اصلاح بیماری نباشند و دوم این که هزینه‌های تولید در این روش نیز بالا بوده و به راحتی هم در دسترس نیست. شرکت امیدوار است به زودی بتواند از این سلول‌ها همچنین در درمان بیماری‌هایی مانند مولتیپل اسکروزیس و زجر تنفسی استفاده نماید .

جمشیدی تصریح کرد: از دیگر پروژه‌های شرکت می توان به پروژه دارویی پلی پیل، پروژه تولید قرص اوروسیترا، پروژه واکسن پنتاوالان، پروژه واکسن اچ پی وی و پروژه تجهیزات پزشکی اشاره کرد، پروژه واکسن اچ پی وی حدود 65 درصد تکمیل شده و تکنولوژی تولید این واکسن در شرکت بیوسان فارمد توسعه یافته و همچنین نمونه آزمایشگاهی تولید شده است که آماده انجام مطالعات بالینی است .

وی با اشاره به صادرات شرکت گفت: مجموعه برکت در سال 96 توانسته 21 میلیارد تومان به کشورهای سوریه، عراق تاجیکستان و قزاقستان صادرات داشته باشد. دوره وصول مطالبات در شرکت به اندازه 17 درصد رشد داشته است همچنین نرخ ارز در سال 96 از 3748 تومان به 4899 تومان نیز تغییر کرد .

مدیرعامل گروه دارویی برکت با اشاره به اهم فعالیت های شهرک صنعتی دارویی برکت گفت: انعقاد قرارداد واگذاری اراضی صنعتی شهرک به بیش از 28 شرکت داخلی و خارجی به میزان بیش از 30 هکتار و برگزاری نشست های فنی و تخصصی با بیش از 209 متقاضی، انعقاد تفاهم نامه همکاری با اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان البرز به منظور شناسایی و معرفی سرمایه گذاران داخلی و خارجی، تعاملات گسترده با فعالان و سیاست گذاران حوزه سلامت و دارویی کشور جهت بازدید از شهرک دارویی برکت از جمله فعالیت های این مجموعه به حساب می آید .

وی با اشاره به برنامه های آتی نیز بیان کرد: بهینه سازی سبد محصولات، توسعه صادرات، تمرکز بر تکمیل پروژه های در حال اجرا، ارتقاء GMP شرکت، برنامه ریزی برای ورود به حوزه‌های کسب و کار جدید هدف‌گیری شده، توسعه همکاری‌های بین‌المللی، افزایش مشارکت‌های درون گروهی و تمرکز بر تکمیل پروژه‌های در حال اجرا از جمله برنامه‌های آتی هیئت مدیره به حساب می‌آید .

گزارش حسابرس

در ادامه جلسه بازرس قانونی گزارش خود را قرائت کرد و اظهار نظر مقبول نسبت به صورت‌های مالی ارائه داد .

مدیرعامل شرکت در پاسخ به بند 5 حسابرسی گفت: دعاوی مربوطه به نفع البرز ختم شده است. وی در پاسخ به بند 2-5 حسابرسی نیز گفت: مطالبات مربوط به پخش رسا در حال پیگیری است و اموال این مجموعه به جهت مطالبات توقیف شده و ما نگرانی به دلیل عدم وصول نداریم، قطعا مطالبات این مجموعه وصول خواهد شد و ما از اولین مجموعه‌هایی بودیم که به جهت مطالبات خود از پخش رسا اموال و حتی خودروی مدیران عامل مجموعه را توقیف کردیم .

محمدعلی میرزا کوچک شیرازی در پاسخ به این بند و جریمه دیرکرد آن نیز گفت: برای 265 میلیارد ریال جریمه دیرکرد سند 6 دانگ ملکی و 3 دانگ ملکی در شهرک غرب به نام شرکت KBC زده شده است و نگرانی از این بابت وجود ندارد .

پاسخ به سوالات سهامداران

در ادامه جلسه یکی از سهامداران شرکت در خصوص بند 5 حسابرسی به مسئولین شرکت گفت: چرا باید با پخشی قرارداد بست که به تعهدات خود عمل نمی کند، چرا با سایر پخش هایی که زیر مجموعه خودتان هستند، قراداد نبسته اید، شرکتی که مجموعه البرز را دارد نباید درگیر مسائلی همچون پخش رسا شود، آیا شما شرکت های پخش را اعتبار سنجی نمی کنید و سپس اقدام به انعقاد قرارداد با آن ها می کنید؟

محمدعلی میرزا کوچک شیرازی در پاسخ به این سوالات گفت: ما تنها 10 درصد از درآمد پخش خود را با رسا انعقاد قرارداد کرده ایم، اما نمی‌توان تمام پخش خود را به شرکت‌های زیرمجموعه اختصاص داد، این موضوع منجر به عدم رقابت می‌شود و زیر مجموعه‌های خودمان نباید این تفکر را داشته باشند که ما به صورت انحصاری به آن‌ها تعلق داریم، با این حال مشکلات پخش رسا به زودی بر ما آشکار شد و ما توانستیم قرارداد خود را منحل نماییم و علاوه بر آن دارایی‌های این شرکت را مطالبه کرده‌ایم.

جمشیدی در پاسخ به سوال سهامداران در خصوص رشد قیمت دارویی گفت: قیمت دارو در سال جدید بین 5 تا 9 درصد رشد کرده است .

وی همچنین در مورد پروژه‌های شرکت نیز تاکید کرد: پروژه های شرکت در حال پیگیری است و مذاکرات با اروپایی‌ها در حال انجام است، در حال حاضر مذاکرات خوب بوده و به احتمال 90 درصد عملیاتی می شود، به نظر می‌رسد تا دو ماه آینده برخی از پروژه‌ها به نتیجه برسد و برای مابقی نیز برنامه ریزی کرده‌ایم تا پایان سال 98 به اتمام برسد. در حال حاضر با شرکت بیوسان اقدام به انعقاد قرارداد کرده‌ایم .

در پایان نیز به ازای هر سهم 11 تومان سود تقسیم شد و این موضوع به تصویب مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت رسید .