صندوق های مشترک مبین سرمایه، کارگزاری بانک ملی ایران، اقتصادنوین، خوارزمی و دماسنج ...

بورس24: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته را در حالی پشت سر گذاشت که ریزش بازارهای سهام جهانی، در کنار بهبود نسبی قیمت کالاهای جهانی از عوامل اثرگذار بر قیمت سهام طی این مدت بودند اگرچه با توجه به نوسانات نرخ دلار فضای احتیاطی بر بازار سایه افکند و در نهایت نماگر بازار سرمایه رشد 184واحدی معادل 0.2 درصدی به ثبت رساند. طی این مدت عملکرد اکثر صندق های سرمایه گذاری در سهام نیز مثبت بود و تنها تعداد محدودی از صندوق ها این هفته را با ثبت بازده منفی پشت سر گذاشتند. مشترک مبین سرمایه، کارگزاری بانک ملی ایران، اقتصادنوین، خوارزمی و دماسنج از برترین صندوق های هفته بودند که بازده بیش از 2 درصد را در کارنامه خود به ثبت رساندند. در جدول پیوست نیز برترین صندوق های سرمایه گذاری در بازده سه ماهه  آورده شده که طی این مدت صندوق پاداش سرمایه پارس بازده 45 درصدی را کسب کرده است.

با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری عموما برای افرادی با ریسک پذیری کمتر، که علم زیادی به روش های تحلیلی ندارند یا زمان کافی برای مدیریت سهام خود را در اختیار ندارند، مناسب می باشد، هر واحد صندوق از تقسیم کل ارزش دارایی بر سرمایه به دست می آید که آن را با NAV یا خالص ارزش دارایی ها می سنجیم. در جدول زیر این شاخص برای 5 صندوق با بیشترین NAV نشان داده شده است. این فاکتور لزوما بیانگر عملکرد بهتر در کوتاه مدت نمی باشد بلکه ملاک خوبی برای جذب نقدینگی در میان علاقه مندان به صندوق ها تلقی می شود.

برای بررسی دقیق تر، اطلاعات و روند بازدهی صندوق سرمایه گذاری در سهام در جدول زیر آورده شده است. لازم به ذکر است؛

دوره برتر بازدهی، درصد تعداد روزهای کاری از آغاز فعالیت هر صندوق است که در آن روزها بازدهی صندوق از بازدهی شاخص کل برتر بوده است.

در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق ونرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده شده است.