آخرین وضعیت حال و آینده بازار سهام و متغیرهای مهم آن از سوی مدیرعامل سرمایه گذاری گروه توسعه ملی موسوم به «وبانک» مورد ارزیابی قرار گرفت.خداداد غریب پور مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی و خبره بازار سرمایه در خصوص رشد اخیر شاخص بورس، علل این اتفاق و اقتصادی بودن سرمایه گذاری در بازار سرمایه در شرایط فعلی با بورس ٢۴ به گفت و گو پرداخته است...

بورس 24 حیدر کثیری 

آخرین وضعیت حال و آینده بازار سهام و متغیرهای مهم آن از سوی مدیرعامل سرمایه گذاری گروه توسعه ملی موسوم به «وبانک» مورد ارزیابی قرار گرفت.

خداداد غریب پور مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در خصوص رشد اخیر شاخص بورس، علل این اتفاق و اقتصادی بودن سرمایه گذاری در بازار سرمایه در شرایط فعلی با بورس 24 به گفت و گو پرداخته است.

دلیل رشد اخیر بازار سرمایه را چگونه ارزیابی می کنید؟

تقریبا 50 درصد بازار سرمایه ایران متعلق به پتروپالایشی ها و گروه معدنی و فلزات است، یعنی 30 درصد در اختیار پتروپالایشی ها و 20 درصد متعلق به گروه معادن و فلزات است، طبیعتا زمانی که این بخش 50 درصدی بازار سرمایه ایران در بازارهای جهانی با رشد قیمت همراه شود از جمله کامودیتی ها و نفت ، اثر آن در بازار سرمایه هم به شکل فعلی نمودار می شود. باید به این موضوع توجه داشت که بخشی از بازار ما صادرات محور است و شاید مهمترین وجه مثبت کاهش ارزش پول ملی این باشد که صادرات رونق می گیرد. کاری که چین در بخش صادرات انجام می دهد همین است و نمی گذارد ارزش پول ملی رشد کند تا صادرات رونق خود را از دست ندهد.

کامودیتی ها و نفت در مسیر مثبت هستند ، پس می توان گفت بازار بازهم جای رشد دارد؟

این 50 درصد در حالا بالا بردن بازار است و بازار سرمایه ایران با ارزش 350 هزار میلیارد تومانی حدود 160 هزار میلیارد تومان از ارزشش متعلق به این دو صنعت است. این افزایش نرخ کامودیتی و نفت عوامل بیرونی ای بودند که منجر به افزایش قیمت ها و رشد شاخص شدند. عوامل درونی هم مانند کاهش سود بانکی و رشد قیمت مسکن در محدوده 10 درصد منجر به تغییر جهت سرمایه گذاری ها شده است.

پس رشد شاخص بازار سرمایه کاملا طبیعی بوده است؟

رخداد غیر عادی در بازار سرمایه نمی بینم و رخداد هیجانی در بازار رخ نداده است این بازار دو سه سالی بود که عقب بود، البته بعضی از سهم ها در شرایط حال حاضر سود انتظاری را پیش خور می کنند و با رشد قیمت روبرو شده اند چرا که با توجه به نوع فعالیت آن شرکت ، فعالان انتظار رشد سود آن ها را در آینده ای نزدیک دارند که این موضوع هم طبیعی است و در تمام بازار های جهان وجود دارد.

خیلی ها هم مثل شما معتقدند بازار حباب ندارد ، لکن سهامداران هم باید مواظب باشند تا در تله خوش بینی گیر نیفتند!؟ آیا این نظریه درستی است؟

رشد اخیر بازار یک رخداد عادی است و رشد شاخص همراه با حباب نیست، اما سهامداران همواره باید به این موضوع توجه داشته باشند که معمولا بدترین خریدها در شرایط خوب بازار رخ می دهد در نتیجه خرید ها را براساس تحلیل و به دور از هیجان انجام دهند تا در تله خوش بینی در بازار گیر نیفتند، شرایط بازار خوب است و مثبت ، اما فعالان بازار به صورت هیجانی اقدام به خرید سهام نکنند. یکی از بازارهای های مطلوب برای سرمایه گذاری در شرایط فعلی بازار سرمایه است و افرادی که در بازار سرمایه، سرمایه گذاری می کنند در درجه اول مالیات به دولت پرداخت می کنند و در بازاری شفاف ورود می کنند که گردش پول نیز در آن کاملا مشخص است و افراد می توانند با خرید سهم های ارزنده هم سود تقسیمی بگیرند و هم از نوسانات بازار بهره ببرند.

چه سهامی در شرایط فعلی ارزنده است؟

در حال حاضر تمرکز روی سهام بنیادی و سهم های با خبر های خوب و دارای طرح های توسعه و سهم هایی که بهره وری عوامل تولید در آن ها بالاست ، مناسب ارزیابی می شود.

نظر شما درباره سهام پالایشی ها چگونه است؟

صنعت پالایشی تحت تاثیر قیمت نفت است و پیش بینی ها از قیمت نفت این است که در همین محدوده 60 دلار نوسان داشته باشد، زمانی که قیمت نفت صعودی باشد گزارش های این صنعت شاهد تاثیرات مثبت خواهند بود.

آیا بازار های جهانی همچنان در سیکل مثبت قرار دارند؟

بازارهای جهانی در سال 2018 براساس اطلاعات منتشر شده روند مطلوبی خواهند داشت و با توجه به پیش بینی ها به نظر می رسد که بخش معادن و فلزات و نفت در چرخه مثبتی قرار داشته باشند، قیمت نفت هم تا چند سال تا 20 دلار هم افت کرد و در حال حاضر بازارها در سیکل مثبت خود هستند.

درباره نرخ ارز چه دیدگاهی دارید...؟

در خصوص قیمت دلار بعید است سیاست دولت این باشد که قیمت دلار رشد های هیجانی داشته باشد. اما زمانی که قیمت دلار را براساس قیمت تورمی جامعه ارزشگذاری کنیم قیمت باید بالاتر باشد. از طرفی در کشور ما دلار به عنوان نقدینگی نیست و یک دارایی محسوب می شود که با رشد تورم ارزش آن نیز افزایش می یابد. سهامداران و فعالان بازار می دانند که این یک دارایی است و به عنوان نقدینگی استفاده نمی شود. نرخ دلار متاثر از نرخ تورم جامعه ماست در حالی که نگهداری پول نقد با افزایش تورم کاهش ارزش پیدا می کند. اگر قیمت دلار را تحت تاثیر شرایط روز بسنجیم باید قیمت آن بالاتر باشد اما با توجه به اصرار بر کاهش تورم انتظار رشد ناگهانی محتمل نیست. در حال حاضر دلار در محدوده 4100 در حال کف سازی است، نتیجتا نمی توان انتظار منفی از دلار داشت.