مدیرعامل بیمه نوین در گفت و گو با بورس ٢۴ : وضعیت شرکت در حد مطلوبی است و اصلاحات شرکت را با جدیت دنبال می کنیم. با توجه به اقداماتی که صورت گرفته است و برنامه هایی که داریم شرکت در رشد و بالندگی قرار دارد و برنامه های خوبی داریم و امیدواریم که بتوانیم زیان انباشته موجود در صورت های مالی شرکت را در سال جاری پوشش دهیم و گزینه زیان انباشته از صورت های مالی بیمه نوین حذف شود...

بورس 24 - علیرضا باغانی 

بیمه نوین در مرحله گذار و ورود به دوارن جدیدی است و باید منتظر رشد و بالندگی این شرکت بیمه ای بود.با توجه به اطلاعات صورت های مالی و قیمت سهام و همچنین اصلاحات صورت گرفته در پرتفوی بیمه ای شرکت می توان این انتظار را داشت که آینده خوبی در انتظار سهامداران این شرکت بیمه ای است.

در سال های اخیر با اقداماتی که در شرکت صورت گرفته است، سرمایه شرکت از 80 به 150 میلیارد تومان افزایش داشته است و بیمه نوین در زمره شرکت های بیمه ای با سطح توانگری یک قرار گرفته است، برنامه های اصلاح خدمات رسانی و ارائه خدمات جدید مبتنی بر جلب رضایت مشتریان در زمره فعالیت های این شرکت بیمه ای است که می تواند در آمد های این شرکت را افزایش دهد.  

حسین کریم خان زند مدیر عامل بیمه نوین در گفت و  گو با بورس 24 در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته در بیمه نوین خبرهای مثبتی داده است. به گفته وی ، یکی از گزینه هایی که در مورد اصلاح پرتفوی بیمه ای شرکت به منظور کنترل ریسک صورت گرفته است ، بحث تغییر موضع در خصوص بیمه های شخص ثالث و در مجموع  انتخاب ریسک های به مراتب کمتر بوده است.

آیا در مورد بیمه های ثالث تغییر رویکردی داشته اید؟

اصولا شرکت در مورد این رشته بیمه ای تغییر موضع داشته است. بیمه شخص ثالث که در گذشته 55 درصد از پرتفوی بیمه ای ما را به خود اختصاص داده بود سال گذشته به زیر 25 درصد رسیده است و امسال هم در پنج ماهه این میزان علی رغم رشد 22 درصدی پرتفو 3 درصد کاهش داشته است.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که صرفا بیمه های ثالث زیان ده نیست بلکه سایر رشته ها از جمله آتش سوزی ، باربری و ... هم می توانند زیان ده باشند .

آیا نوع رشته بیمه ای که در پرتفوی وجود دارد مهم است یا سود سالانه؟

بحثی که در امور بیمه ای مطرح است ریسک خوب و ریسک بد است، انتخاب ریسک در این صنعت باید درست باشد. در حال حاضر استراتژی انتخاب ریسک خوب و ارزیابی ریسک را انتخاب کردیم و ترجیح دادیم به جای آن که پرتفوی محور باشیم ای پی اس محور باشیم. مهم این است که در پایان عملیاتی که انجام داده ایم سود آور باشد.

در نوع فعالیت ما ریسک وجود دارد و ممکن است در برخی رشته ها هم زیان ده شویم اما مهم این است که ریسک ناشی از فعالیت را ارزیابی کنیم ، برای مثال ریسک بیمه ای پمپ بنزین با کارخانه فولاد متفاوت است ؛ از طرفی نرخ بیمه ای هم مهم است.

به هر حال استراتژی شرکت از سال 92 کاهش ثالث بوده است و این استراتژی ادامه دار است. در حال حاضر در سایر رشته های بیمه برنامه گسترش فعالیت را داریم و فعلا عمده تمرکز روی بیمه های عمر و سرمایه گذاری است.

رویکرد بیمه نوین در مورد بیمه های زندگی چیست؟

بیمه های زندگی  به عنوان یک ویترین انتخاب شده اند و در کنار آن سایر رشته های بیمه ای را  هم ارائه می کنیم. عمده فعالیت و تمرکز خود را بر خرده فروشی گذاشتیم یعنی بر تجارت فردی تمرکز کردیم و در این بخش مطالعه و سرمایه گذاری کردیم البته  از بخش عمده هم غافل نیستیم و اقدامات لازم را در این بخش هم اجرائی می کنیم.

در خصوص نوع سرمایه گذاری های بیمه نوین توضیح دهید؟

سرمایه گذاری های قاعدتا در سپرده های بانکی، اوراق مشارکت و بورس است  با توجه به شاخص ها و بازدهی تلورانس دارد

در حال حاضر عمده سرمایه گذاری شرکت در  اوراق و سپرده است در برنامه داریم تا به مرور حجم سرمایه گذاری های را به سمت بازار سرمایه حرکت دهیم و برای این کار یک تیم حرفه ای را در نظر گرفتیم تا فعالیت ها در بخش را جدی کنیم.

برای افزایش سرمایه تاکنون چه اقداماتی صورت داده اید؟

بر اساس مصوبه هیئت دولت کف سرمایه برای شرکت های بیمه ای 100 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و با اضافه شدن بیمه اشخاص 20 میلیارد و اضافه شدن بیمه های عمومی به فعالیت شرکت بیمه 30 میلیارد دیگر به حداقل سرمایه اضافه می شود و در مجموع سرمایه شرکت بیمه ای باید 150 میلیارد باشد که حداقل لازم در خصوص بیمه نوین در نظر گرفه شده است و مشکلی از بابت سرمایه برای ورود به رشته های مختلف بیمه ای نداریم.  

اقداماتی که در راستای اصلاح پرتفوی انجام داد تا چه حد تاثیر مثبت داشته است؟

فعالیت های زیادی در زمینه تغییرات پرتفولیو و تغییر استراتژی شرکت در حل انجام است و این تغییرات تاکنون مثمر ثمر بوده است . فروش شرکت در رشته های بیمه ای که مد نظر داشتیم مطلوب است. در برنامه داشتیم که در بیمه های بدنه خودرو حرکت روبه جلو داشته باشیم که خوشبختانه موفق شدیم. همچنین در رشته های بیمه عمر ، آتش سوزی و باربری هم موفق بودیم و فقط براساس برنامه ای که داشتیم بیمه ثالث 3 درصد کاهش داشته است این کاهش قاعدا به معنای عدم فروش بیمه نامه های ثالث نیست بلکه امتیاز و ارزان فروشی در مورد بیمه ثالث ارائه نمی دهیم.

در تلاش هستیم که کار هیجانی انجام ندهیم تلاش می کنیم تا به هدف گذاری های انجام شده دست یابیم و بر اساس گزارشات ارائه شده نیز تلاش داریم تا پیش بینی ها محقق شده است.

نوع صنعت بیمه به شکلی است که الزاما پیش بینی های ما تقسیم بر 4 نمی شود  تا در سه ماهه ها به طور مساوی پیش بینی را محقق کنیم اصولا در سه ماهه اول به خاطر تعطیلات و موارد این چنینی شرکت ها  عملکرد چندان خوبی نخواهند داشت و  بخش عمده عملیات در نیمه دوم سال خواهد بود و ما نیز انتظار داریم تا در نیمه دوم سال رشد بیشتری داشته باشیم.

تا چه حد به مشتری مداری اهمیت می دهید؟

در تلاش هستیم تا خدمات و محصولات جدید به مردم ارائه کنیم در حال حاضر در رشته بیمه های بدنه، خدمات اتوپلاس را ارائه می کنیم و پرداخت سریع خسارت بیمه بدنه که  در زمره خدمات خوب و کارا است. همچنین در رشته آتش سوزی منازل مسکونی هم طرح هایی داریم، در مجموع هدف اصلی ما رضایت مشتری و مشتری مداری است.

آیا معوقاتی دارید؟

به جرات می توان گفت بیمه نوین جز شرکت های بیمه ای با کمترین حق بیمه معوق است و عمده معوقات مانیز مربوط به سال های 92-93 است و واحد مالی ، فنی و حقوقی مجموعه اقدامات خوبی در حل و فصل معوقات انجام داده است .

در مقایساتی که صورت گرفته است بیمه نوین در بین 17 شرکت بیمه ای  و دربیش از  80 درصد شاخص ها وضعیت مطلوبی دارد جزو سه شرکت اول بوده است.

وضعیت آتی سهام را چطور پیش بینی می کنید؟

وضعیت شرکت در حد مطلوبی است و اصلاحات شرکت را با جدیت دنبال می کنیم. با توجه به اقداماتی که صورت گرفته است و برنامه هایی که داریم شرکت در رشد و بالندگی قرار دارد و برنامه های خوبی داریم و امیدواریم که بتوانیم زیان انباشته موجود در صورت های مالی شرکت را در سال جاری پوشش دهیم و گزینه زیان انباشته از صورت های مالی بیمه نوین حذف شود.