سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه براساس رای سهامداران در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده از ١۶٠ میلیارد تومان به ٢٠٠ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد...

مجمع عمومی عادی سالانه به‌منظور ارائه گزارش عملکرد سال مالی منتهی به 30 اسفند 1395 شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه روز شنبه 24تیرماه 1396در کرمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، در این مراسم که با حضور مدیران صنعت مس و صاحبان حدود 75.4 درصد از سهامداران شرکت تشکیل شد، صورت‌های مالی شرکت شامل صورت سود و زیان، ترازنامه و گردش وجوه نقد و میزان سود سهامداران شرکت از سوی حضار تصویب شد.

مهندس علی ارجمندی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، در ابتدای سخنان خود اظهار امیدواری کرد: با توجه به اصلاح ساختارهای صورت گرفته در شرکت‌های فرعی، سود آوری کلیه شرکت‌های مذکور در سال مالی 1396 افزایش یافته و همچنین با توجه به اقدامات اساسی صورت گرفته زیان شرکت‌های تولیدی معدنی مدوار و آلیاژ کار کرمان در سال مالی 1396 تبدیل به سود شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در گزارش خود، از شرکت‌های تابعه سرمایه‌گذاری مس سرچشمه نام برد و بیان کرد: این شرکت‌ها در طول زمان به فراخور نیاز تاسیس شده‌اند و هم‌اکنون به‌عنوان بازوهای اجرایی هلدینگ به توانمندی فوق‌العاده‌ای درانجام کارهای مختلف از قبیل خدماتی، مهندسی، صنعتی و معدنی، عمرانی، تولیدی، پژوهشی و مالی و اقتصادی رسیده‌اند.

وی از اصلاح ساختار هلدینگ و درصد سهام برخی شرکت‌های تابعه براساس سیاست‌های هلدینگ و موسسه صندوق بازنشستگی خبر داد.

مهندس علی ارجمندی وجود بیش از 70 قرارداد جاری را از افتخارات این شرکت دانست و درخصوص اهم اقدامات صورت گرفته در سال گذشته اظهار کرد: میزان بهره‌وری در شرکت‌های معدنی با توجه به رشد 30 درصدی عملیات اجرایی، افزایش داشته و همچنین نظام بودجه‌ریزی در شرکت ایجاد شده است.

وی همچنین تصریح کرد: بازده دارایی‌های شرکت نسبت به سنوات قبل 41 درصد افزایش داشته و وضعیت مالیاتی و بیمه‌ای شرکت‌های منحله در سنوات قبلی تعیین تکلیف و تسویه شده است.

وی همچنین از راه‌اندازی سیستم نت در شرکت‌های ارفع‌سازان، آریا ناران و نوآوران خبر داد و در مجمع اعلام کرد: نوسازی و خرید ماشین‌آلات در شرکت‌های تابعه و تشکیل کمیته برنامه‌ریزی راهبردی و انجام اقدامات لازم برای تهیه سند راهبردی شرکت نیز از سال گذشته آغاز شده است.

مهندس علی ارجمندی همچنین در گزارش خود از جذب 36 قرارداد جدید در شرکت سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تابعه طی سال‌های 93 تا 95 خبر داد.

در ادامه نیز گزارش مالی شرکت قرائت و اعلام شد که سود تحقق یافته هر سهم در صورت‌های مالی اصلی 743 ریال و در تلفیقی 602 ریال بوده و همچنین (EPS) پیش‌بینی سود هر سهم جهت سال مالی 1396 در سامانه کدال ارائه شده است.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری مس‌سرچشمه در ادامه گزارش خود تعهدات استراتژیک شرکت درسال 1396 را اعلام کرد و گفت: تدوین سند استراتژیک شرکت سرمایه‌گذاری، استقرار نظام ارزیابی عملکرد در سازمان و شرکت‌های تابعه، ایجاد یکپارچگی در سیستم‌های مالی، ایجاد نظام جامع آموزش هدفمند در هلدینگ و شرکت‌های تابعه، شناسایی دارایی‌های راکد و فعال کردن آنها، زمینه‌سازی برای ورود برخی شرکت‌های تابعه به بورس از جمله اقداماتی است که در راستای تعهدات استراتژیک شرکت صورت خواهد گرفت.

همچنین درخصوص تقسیم سود سهام مصوب شد مبلغ 650 ریال به ازای هر سهم بین سهامداران تقسیم گردد که در این راستا مدیرعامل شرکت اظهار امیدواری نمودند که افزایش سرمایه شرکت در سال مالی 1396 از محل مطالبات حال شده و سود انباشته صورت گیرد.

همچنین تعیین حسابرس و بازرس قانونی و تعیین روزنامه کثیرالانتشار از دیگر اقدامات این مجمع بود. بر این اساس (موسسه حسابرسی احراز ارقام) جهت ادامه فعالیت مورد تایید اعضای مجمع قرار گرفت. علاوه‌بر این روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به‌عنوان روزنامه کثیرالانتشار شرکت معرفی شد.

افزایش 40 میلیارد تومانی سرمایه «سرچشمه»

به گزارش روابط‌عمومی، سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه براساس رای سهامداران در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده از 160 میلیارد تومان به 200 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سرچشمه با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه در جلسه مجمع عمومی شرکت سرمایه‌گذاری سال گذشته مصوب شد که بخشی از سود سهامداران به صورت نقدی پرداخت شود و بخش دیگر برای افزایش سرمایه شرکت اختصاص یابد، گفت: برای این کار نیاز به مجوز سازمان بورس داشتیم که پس از برگزاری جلسات مختلف، در نهایت موفق شدیم مجوز افزایش سرمایه را بگیریم. مهندس‌علی ارجمندی با اشاره به اینکه برای اداره بهتر شرکت و انجام امور سرمایه‌گذاری، نیاز به افزایش سرمایه داشتیم، افزود: بحث افزایش سرمایه به 200 میلیارد تومان در جلسات سال گذشته تصویب شد ولی در عمل و براساس نظر سازمان بورس در سال 95 با افزایش 106 درصدی سرمایه شرکت موافقت شد و سال گذشته سرمایه شرکت به 160 میلیارد تومان رسید و مقرر شد امسال از محل سود نقدی سهامداران، سرمایه شرکت به 200 میلیارد تومان برسد. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سرچشمه با تاکید بر اینکه در سال مالی گذشته شرکت سرمایه‌گذاری سرچشمه عملکرد مالی درخشانی داشته و تقریبا همه شرکت‌ها افزایش سود داشتند، گفت: 35 درصد از سهام این شرکت متعلق به اشخاص حقیقی است که شامل 6400 نفر کارکنان شرکت مس و بازنشستگان است و 65 درصد آن نیز به صندوق بازنشستگی مس تعلق دارد. وی افزود: فعالیت‌های این شرکت در زمینه خدمات فنی و مهندسی، صنعتی و معدنی و تولیدی، خدمات عمومی، فرهنگی و پژوهشی و مالی است.

ارجمندی در ادامه با اشاره به اینکه هم‌اکنون شرکت سرمایه‌گذاری سرچشمه در 20 شرکت سرمایه‌گذاری کرده که در 14 شرکت بیش از 51 درصد سهم دارد، گفت: نیپک، نیرو صنعت، آریاناران، نوآوران مس، مدوار، ارفع‌سازان، همگامان مس، حکیم مس، آلیاژکار اصفهان، عمران گستران و پیشگام افق کرمان از جمله شرکت‌های زیرمجموعه هستند. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سرچشمه با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم برای ایجاد ارزش افزوده در شرکت، تاسیس یک شرکت ساختمانی بود، افزود: تاسیس این شرکت با هدف رونق بخشیدن به املاک راکد شرکت است تا از این طریق بخشی از سرمایه شرکت را فعال کند و افزایش سرمایه برای شرکت ایجاد کند. جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، شنبه 26 فروردین‌ماه سال جاری با حضور مدیرعامل، اعضای هیات‌مدیره، نماینده صندوق بازنشستگی مس، معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، اعضای هیات‌مدیره کانون بازنشستگان و نماینده سازمان بورس در دفتر شرکت سرمایه‌گذاری تهران برگزار شد.