بهره مالکانه که در بودجه دولت هم آمده است مبنایی برای قرارداد با ایمیدرو شده و بابت آن مبلغی را گل گهر و چادر ملو پرداخت می کنند که به همین میزان گهر زمین نیز بهره مالکانه می پردازد...

بورس 24 : طی چند روز گذشته قیمت سنگ آهن در بازار جهانی حدود 7 دلار یعنی بیش از 10% رشد داشته به طوری که تولیدکنندگان سنگ آهن امیدوارند در ماه های آینده با انتشار خبرهای امیدوارکننده از اقتصاد جهان و متعاقب آن افزایش تقاضا برای سنگ آهن، قیمت این محصول به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

همچنین با توجه به طرح های توسعه شرکت های داخلی و معدنی های بزرگ داخل، ازجمله گل گهر و چادر ملو انتظار رشد قیمت و ارزش سهام این شرکت ها وجود دارد. طی روز های اخیر واحد دوم گندله سازی گل گهر هم راه اندازی شده ، همچنین طی هفته های اخیر چادر ملو تعدیل مثبتی داشته که مهمترین عامل افزایش سود سهام (EPS) این شرکت، افزایش قیمت شمش فولاد خوزستان است . از آنجایی که مبنای قیمت گذاری محصولات معدنی از جمله کنسانتره و گندله بر پایه نرخ شمش فولاد خوزستان محاسبه می شود ، هر گونه افزایش و یا کاهش قیمت آن، به طور مستقیم بر درآمد چادرملو تاثیر گذار است.شرکت چادر ملو در 6 ماهه نخست امسال همچنین با توجه به اجرای طرح توسعه ظرفیت کارخانه گندله سازی اردکان از 3 میلیون و 400 هزار تن به 4 میلیون تن در سال ، توانست بیش از 1 میلیون و 928 هزار تن گندله در این واحد تولید کند و امید آن است که تا پایان امسال به ظرفیت پیش بینی شده در طرح افزایش تولید برسد.

مرتضی علی اکبری ، معاون مالی و اقتصادی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات هم با بیان این که ، انتظار تعدیلات سنواتی این دوقلوهای بازار همچنان وجود دارد،گفت: گل گهر نیز در حال جمع آوری گزارشات و بررسی های لازم است و تعدیل این شرکت هم دور از انتظار نیست.

گفت و گوی بورس 24 با مرتضی علی اکبری معاون اقتصادی «ومعادن» را در ادامه بخوانید:

آخرین وضعیت حق تقدم های شرکت سرمایه گذاری معاون و فلزات چگونه است و چه زمانی آزاد خواهد شد؟

بررسی می کنیم که حق تقدم استفاده نشده را استخراج کنیم . انتظار می رود در هفته جاری و حداکثر تا چهارشنبه میزان حق تقدم های استفاده نشده مشخص شود که تعداد آن ها چندان زیاد نیست.همچنین بالغ بر 90درصد سهامداران در افزایش سرمایه شرکت کرده اند. ما در نظر داریم به فوریت حق تقدم های استفاده نشده را استخراج کرده و با دریافت مجوز های لازم ، حق تقدم های استفاده نشده را در بورس عرضه کنیم و در حداقل زمان ممکن به ثبت برسانیم. همچنین در تلاش هستیم که روند اجرای افزایش سرمایه مرتفع شود تا هر چه سریع تر به ثبت برسد.

در کل چه زمانی طول خواهد کشید؟

بخشی از این موارد در اختیار شرکت است که تلاش می کنیم در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسد. اما بخش دیگر آن در اختیار ما نیست و در اختیار سازمان بورس بوده تا بررسی هایی را انجام دهند و مجوز هایی را بابت عرضه حق تقدم استفاده نشده بدهند . درنتیجه این زمان ها در اختیار ما نیست. در اداره ثبت شرکت ها هم پروسه زمان بر خواهد بود. در هر حال ما تلاش می کنیم که کمتر از 45 روز آینده این افزایش سرمایه به ثبت برسد.

در خصوص فروش زمین های کابل شهید قندی شایعاتی وجود دارد که ظاهرا قرار داد با شهر داری منعقد شده و فروش انجام می شود. این موضوع صحت دارد؟

با توجه به تغییرات در هیات مدیره کابل شهید قندی با نیروی جدید و انگیزه های جدید به دنبال این هستیم که اهداف هلدینگ را به پیش برده و تصمیم گیری نماییم. از جمله اهداف شرکت تغییر کاربری و فروش زمین های شهید قندی است که جزء دستور کار جدی شهید قندی بوده ولی درحال حاضر تعیین تکلیف شده که سرعت این موضوع به هر شکلی سریع تر انجام شود و شرکت از منابعی که در این زمین ها بلوکه شده برای پرداخت بدهی بانکی استفاده کند و به سود خالص قابل ملاحظه ای علاوه بر سود عملیاتی شرکت دست پیدا کند. این که چه میزان پروسه فروش طول بکشد تا مشتری های لازم را جذب نماید؛ به بازار زمین و مسکن در منطقه بستگی دارد.

بهره مالکانه معدن گهر زمین هم همانند چادر ملو و گل گهر کاهش داشته ، در این خصوص توضیح می دهید؟

بهره مالکانه که در بودجه دولت هم آمده است مبنایی برای قرارداد با ایمیدرو شده و بابت آن مبلغی را گل گهر و چادر ملو پرداخت می کنند که به همین میزان گهر زمین نیز بهره مالکانه می پردازد. البته سال های گذشته رقم بهره مالکانه گهر زمین بیشتر بود اما درحال حاضر رقم منطقی تر شده و چادر ملو و گل گهر به صورت تساعدی پرداخت می کنند. درصدد هستیم که از شرکت گهر زمین که بزرگترین معدن کشور را در اختیار دارد و تولید 10میلیون تن گندله و 10میلیون کنسانتره خواهد داشت و به سرعت کار آن پیش می رود بازدیدی  برای اهالی بازار سرمایه بگذاریم تا پتانسیل های آن را از نزدیک ببینند. تا شناخت بیشتری از گهر زمین داشته باشند. در مجموع اوضاع شرکت گهر زمین که ما و گل گهر در آن سهامدار هستیم خوب است و خبر مهم آن کاهش بهره مالکانه آن مطابق با مصوبه مجلس برای معادن گل گهر و چادرملو است.

با توجه به تعدیل مثبت چادر ملو آیا این پتانسیل در گل گهر هم وجود دارد؟

در حال حاضر روی گل گهر بررسی ها انجام شده و آمارهای تولید و فروش آن در حال به روز شدن است که در صورت وجود تعدیل، در اختیار اهالی بورس و بازار سرمایه قرار می گیرد. البته با توجه به این که چادر ملو و گل گهر دو قلوهای سنگی آهنی هستند و رشد قیمت شمش فولاد خوزستان موجب رشد قیمت محصولات چادر ملو شد، احتمال تعدیل مثبت گل گهر دور از ذهن نیست. همچنین این که گل گهر صادرات کنسانتره داشته که در رشد سود آن بی تاثیر نخواهد بود.