بخاطر داریم که دولت قبل روی بخش عرضه تمرکز کرده بود و به سراغ مسکن مهر و پروژه هایی از این قبیل رفت اتفاقی که چندان موفق نبود در حال حاضر دولت روی بخش تقاضا تمرکز کرده و سعی در فربه کردن این بخش دارد تا با هیجان و توانمندسازی تقاضا رونقی در مهمترین رشته صنعتی کشور بوجود بیاورد . شاید حرکت سیمانی ها با انبوه سازان در معاملات امروز پر بی راه نبود جایی که در صورت بخش عمران کشور بیش از ٣٠ شاخه صنعتی می توانند طعم سبز رونق را بچشند .

بورس24:

خسته اما امیدوار؛ شاید این وصف کلی سهامدارانی باشد که در روزهای پایانی تابستان هنوز در تالار دود گرفته شیشه ای حاضر باشند و خسته اما با شوق روزهایی که سال ها است قولش را گرفته اند به تابلو بورس خیره باشند . شاید مانور روی گروهی که پس از ماه ها حرکت کرده و اتفاقا مهمترین عملکرد سال 95 اش را رقم زده چندان صحیح نباشد اما وضعیت تکنیکالی ، بنیادی و البته جریان نقدینگی و بررسی وضعیت سهامداران این گروه ما را متقاعد می کند که انبوه سازان می توانند یک حرکت رو به جلو را شروع کنند . با این همه فراموش نکنید گروه مسکن ساز نشان داده در حرکت های صعودی چندان مصمم نیست و اغلب پس از چند روز دست و دلش به صعود نمی رود .

بخاطر داریم که دولت قبل روی بخش عرضه تمرکز کرده بود و به سراغ مسکن مهر و پروژه هایی از این قبیل رفت اتفاقی که چندان موفق نبود در حال حاضر دولت روی بخش تقاضا تمرکز کرده و سعی در فربه کردن این بخش دارد تا با هیجان و توانمندسازی تقاضا رونقی در مهمترین رشته صنعتی کشور بوجود بیاورد . شاید حرکت سیمانی ها با انبوه سازان در معاملات امروز پر بی راه نبود جایی که در صورت بخش عمران کشور بیش از 30 شاخه صنعتی می توانند طعم سبز رونق را بچشند .

نگاهی به معاملات سه شنبه 23 شهریور ماه در قالب چند تصویر:

ارزش معاملات سهام و حق تقدم (به صورت عادی و نه بلوکی ) در روز سه شنبه 23 شهریور ماه با رشد 31 درصدی به 134 میلیارد تومان رسید . جالب است بدانید این دومین ارزش بالای بازار سهام در 10 روز کاری اخیر است .

5 ماه قبل و در 23 فروردین ماه ارزش معاملات 319 میلیارد و 200 میلیون تومان بود و علی رغم رشد کوتاه مدت درک رکود بازارسرمایه چندان کار دشواری به نظر نمی رسد. البته چنان که در شماره های قبلی هم گفتیم معتقدیم در نیمه دوم سال و به خصوص در زمستان 95 ورق به سود بازار سرمایه می چرخد.

روز سه شنبه 5 معامله بلوکی به ارزش 22 میلیارد و 314 میلیون تومان رقم خورد که بلوک 10 میلیارد و 170 میلیون تومانی همراه اول بیش از سایرین ارزش داشت.

 روز سه شنبه طلایی ترین روز انبوه سازان در سال 95 رقم خورد جایی که این صنعت ضمن ثبت ارزش معامله 22 میلیارد تومانی ضمن قرار گرفتن در صدر صنایع از حیث ارزش معاملات و گرفتن جایگاه خودرویی ها ، بالاترین ارزش معاملات خود در سال 95 را رقم زد . به این ترتیب می توان امیدوار بود که یک حرکت صعودی قوی از گروه انبوه سازان مشاهده کنیم نمادهایی که از لحاظ قیمتی دیگر جایی برای ریختن نداشتند . / اما نمی توان به سادگی از انفورماتیکی های تند و تیز هم  رد شد نمادهایی که به خوبی نشان دادند اگر بخواهند خیلی سریع می توانند به ارزش های ذاتی خود برسند در این گروه مداران در کمتر از دو ماه 52 درصد بازدهی را برای سهامدارانش به ارمغان آورده اتفاقی که در کمتر نمادی به واقعیت پیوسته است.

نمایندگان انبوه سازان و رایانه ای ها به خوبی در صدر برترین ارزش معاملات بازار قرار گرفتند / البته تغییر فاز و روی آوردن به گروه دیگر در معاملات باعث شد 20 نماد پر ارزش معاملات تنها 47 درصد ارزش معاملات را در اختیار بگیرند.

 

خارجی ها از ثمسکن خارج می شوند؟

ترکویز پارتنرز لیمیتد کدی که نماینده سهامداران خارجی در بورس تهران است معاملات به نسبت قابل توجهی انجام می دهد ترکویز در معاملات ماه های اخیر نشان داده بود چندان دل خوشی از زیرمجموعه های ثمسکن ندارد و علاوه بر اینکه در افزایش سرمایه نمادی مانند ثرود شرکت نکرد بلکه تعداد سهم هایش در این نماد را به کمتر از یک درصد رساند . در عوض ترکویز در 31 خرداد سال 94 به ثمسکن وارد شد و تا پایان سال 94 تعداد سهم هایش در سرمایه گذاری مسکن را به 130 میلیون برگه سهم(معادل2.3درصد) رساند .

در فاصله خریدهای ترکویز قیمت ثمسکن چه در سال 94 و چه در سال جاری در حال افت بود ثمسکن طی 5 ماه و 23 روز اخیر بیش از 10 درصد قیمت خود را از دست داده است . در چنین وضعیتی فروش های ترکویز پارتنرز لیمیتد قابل بررسی است .

ترکویز در حدود 5 میلیارد و 47 میلیون تومان از فروش های پر حجم خود بدست آورد البته یک کد درصدی دیگر به نام شرکت سرمایه گذاری آتی نگر سپهر ایرانیان (سهامی خاص) که جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی محسوب می شود در قبال فروش 3 میلیون سهمی خود در حدود 320 میلیون تومان نقدینگی به دست آورد . جالب آنکه حقیقی ها خریداران اصلی این عرضه ها بودند که با قدرت مجددا ثمسکن را به صف خرید رساندند . به نظر خرید حقیقی ها در ثمسکن می تواند هیجان جدیدی را به نماد وارد آورد .

این نماد حرف برای گفتن دارد

در شماره های قبلی در خصوص شلیا به تفصیل نوشتیم و از سهامداران جدید و آمار مناسب این نماد گفتیم . شلیا امروز به شدت در قیمت های منفی از جانب سهامداران درصدی اش مورد حمایت قرار گرفت . درصدی های لیا امروز در حدود 790 میلیون تومان از عرضه های شلیا را جمع آوری کردند . مشاهده صفحه سهامداران درصدی شلیا حرف های زیادی برای گفتن دارد .

شیرین های بازار فروخته می شوند؟

گروه قند و شکر در معاملات روز سه شنبه یک بار دیگر یک دست سبز پوشیدند اتفاقات بازارهای جهانی و افزایش قیمت شکر از طرفی و دریافت یارانه های سال های گذشته از سوی دیگر باعث شده نمادهای قندی دلیل بنیادی هم برای رشد و افزایش قیمت خود داشته باشند . در این میان دو فروشنده به نسبت پر حجم در قزوین و قنقش ظاهر شدند .

شرکت بازرگانی پویا گستر دنیا (سهامی خاص) با فروش 4 میلیون برگه سهم قزوین در حدود یک میلیارد و 74 میلیون تومان به جیب بزند . قزوین در سال جاری به بازدهی 41 درصدی دست یافته است .

موسسه خیریه علی و حسین همدانیان هم در قنقش رو به فروش سهم آورده و 2 میلیون و 741 هزار سهم قند نقش جهان را به ارزش تقریبی یک میلیارد و 604 میلیون تومان از سبد سهام خود خارج کرد . قنقش زیان 13 درصدی را در سال جاری برای سهامدارانش به بار آورده است .

شرکت بازرگانی پویا گستر دنیا و همچنین موسسه خیریه علی و حسین همدانیان چند روزی است که به فکر فروش سهم هایشان در قزوین و قنقش افتاده اند.

برای مشاهده جدول کامل معاملات سهامداران درصدی روی لینک و یا تصویر زیر کلیک نمایید. (جدول براساس صنعت مرتب شده است)