"ساعت ٢۴" عنوان گزارش جدیدی است که روزهای شنبه تا چهارشنبه در سایت بورس ٢۴ منتشر خواهد شد این گزارش به شکل نوینی معاملات بازار سرمایه را مورد بررسی قرار می دهد .

بورس24 : "ساعت 24" عنوان گزارش جدیدی است که روزهای شنبه تا چهارشنبه در سایت بورس 24 منتشر خواهد شد این گزارش به شکل نوینی معاملات بازار سرمایه را مورد بررسی قرار می دهد بررسی اخبار و پتانسیل های نمادهای هر صنعت در کنار بررسی موشکافانه معاملات سهامداران درصدی ، معجون شگفت انگیزی از سیگنال ها را در نیمه شب برای کاربران به همراه خواهد داشت . "ساعت24" راس نیمه شب منتشر خواهد شد .

سهامداران در سال 95 شجاع می شوند!!!

بررسی معاملات در سال 94 نتایج جالبی را به همراه خود دارد. صعود قیمتی مقطعی ، اغلب نمادها در چند برهه زمانی ابتدای سال که همراه با رویدادهای سیاسی رقم خورد و سپس موج نزولی با شیب اندک که صعودهای یکباره را از بین بردند . از دی ماه اما به یکباره معاملات رنگ و شکل دیگری به خود گرفت . در نظر بگیرید پول هایی که در آن مقطع به بازار سرمایه وارد شده اند و در مدت کوتاهی در برخی نمادها به بازدهی های بیش از 100 درصد دست یافتند . در واقع یکی از ویژگی های خاص معاملات در بازارهای صعودی جسور شدن سهامداران است این جسارت همانطور که دیدیم در بسیاری از نمادها همچون شپلی بدون پشتوانه بنیادی خاصی شکل گرفت در واقع نقدینگی که در مدت کوتاهی هیجان کسب سود بالا را تجربه کرده است دیگر به سودهای صعودی با شتاب ملایم راضی نمی شود . رفته رفته با کسب سودهای آنچنانی در مدت کوتاهی فعالان بازار حساسیت خود به عوامل بنیادی را از دست می دهند و به دنبال کسب سود حداکثری در مدت کوتاهی می افتند . این موج که اغلب از سهامداران کم تجربه آغاز می شود اندک اندک بر باتجربه های بازار سرمایه تاثیر می گذارد . این مسیر تا جایی پیش می رود که بخشی از نقدینگی از معاملات خارج شود و یا اخبار بدی از صنایع و نمادها به بیرون درز پیدا کند . معمولا این رخداد در اوج قیمتی نمادهای متورم رخ می دهد و پس از آن فروش ها و خروج نقدینگی های شجاع که بدون پشتوانه بنیادی به نمادها ورود پیدا کرده اند را شاهد خواهیم بود و این یعنی نزول شدید دیگری همچون دی ماه سال 92 .

به نظر در برخی از صنایع و نمادها این نقدینگی "چشم بسته" وارد شده و بدون پشتوانه بنیادی خاصی خریدهایی را انجام داده است . در صورت ادامه این مسیر دور از انتظار نخواهد بود که صعودها و نزول های مقطعی و غالبا شدیدی را در برخی از صنایع مشاهده کنیم .

همواره یکی از توصیه ها برای انتخاب سهم نگاه منطقی و خالی از تعصب به آن است .

بازار سهام در پی لیدر جدیدی است ؟

همانطور که انتظار می رفت ارزش معاملات امروز به نسبت روزهای اواخر اسفند ماه افت شدیدی را تحمل کرد و به 236 میلیارد تومان (مجموع سهام و حق تقدم) رسید . این افت به دلیل ایام عید طبیعی است و افت ارزش معاملات نمی تواند جای نگرانی داشته باشد .


ارزش معاملات اوراق مشارکت به 119 میلیارد تومان رسید که تقریبا نصف ارزش معاملات سهام و حق تقدم است .

40 نماد میلیاردی شدند

اولین روز کاری سال 95 با کاهش محسوس تعداد نمادهایی که معامله شدند هم همراه بود . امروز 363 نماد در بازارهای مختلف بورس و فرابورس داد و ستد شدند که از این میزان تنها 40 نماد ارزش معاملاتی فراتر از یک میلیارد تومان داشتند . این آمار در مقایسه با روزهای معاملاتی اسفند سال 94 افت حدود 65 تا 70 درصدی نشان می دهد.

طی معاملات 7 فروردین ماه تنها دو معامله بلوکی در بانک پاسارگاد و بیمه کوثر انجام شد .

در بین صنایع پس از گروه خودرو با 73 میلیارد تومان ارزش معامله ، بانکی ها با 28 و گروه فلزات اساسی با 27 میلیارد تومان صدر نشین ارزش معامله بودند . گروه عرضه برق ، گاز، بخار و آب گرم هم به پشتوانه معاملات پر ارزش دماوند تازه وارد ارزش مناسب 21 میلیارد تومانی را به نام خود ثبت کرد .

گروه خودرو با این که اغلب نمادهایش با صف فروش همراه بود و زمزمه هایی از تغییر صنعت لیدر به گوش می رسد اما فاصله زیادی از حیث ارزش معاملات با بانکی ها دارد .

20 سهم دو سوم ارزش معاملات را در اختیار داشتند

در بین نمادهایی که میلیاردی معامله شدند 20 نماد به پیشتازی خساپا ، 66 درصد از ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند . نکته قابل توجه در این گروه 20 تایی آن سات که اغلب صف خریداران یا فروشندگان را در پایان معاملات تجربه کردند . گروه بانک و خودروسازی بیشترین نماینده را در این 20 نماد دارند.

گفتنی است 343 نماد دیگر هم در معاملات روز شنبه 7 فروردین حاضر بودند که تنها 33 درصد از ارزش معاملات را تشکیل می دادند .

پیام جهانی برای فلزی ها

 

در هفته ای که بورس تهران تعطیل بود مهمترین اتفاق اقتصادی جهان در بانک های مرکزی اروپا و آمریکا رقم خورده است . ماریو دارگی ، ریاست بانک مرکزی اروپا با تشدید نرخ های منفی بهره یورو سیاست انبساطی در این منطقه را سفت و سخت تر جلو برد. در آن سو خانم یلن اگر چه هنوز تصمیم نهایی فدرال رزرو را برای نرخ های بهره اعلام نکرده است اما به احتمال قوی شاهد افزایش نرخ بهره دلار نخواهیم بود . این تقابل در نوع خود جالب توجه و کم نظیر است که اروپا در مسیر انبساط و ایالات متحده در مسیر انقباض پولی گام بر می دارند هر چند که به عقیده بسیاری از تحلیل گران جهانی ، فدرال رزرو از افزایش نرخ بهره عقب نشینی خواهد کرد و این عامل به معنای آرامش در بازارهای جهانی وکالایی خواهد بود . در صورتی که نرخ بهره توسط فدرال رزرو افزایش یابد می توان تاثیر منفی آن را بر قیمت های جهانی بازار کالایی متصور بود اما در میان مدت با توقف سیاست انقباضی ایالات متحده ، بازار کالایی از این حیث لطمه ای نخواهد دید .

توقف خودروسواران پشت چراغ قرمز

گروه خودرو محل بحث این روزهای اهالی بازار سرمایه است . برخی معتقدند که بعد از اصلاح موقتی این گروه مجددا پیشتازی خود را حفظ می کند مهمترین دلیل این افراد افزایش سرمایه های آنچنانی نمادهای این گروه و قراردادهای موثر با خودروسازان خارجی بیان می شود در مقابل گروه دیگری حضور دارند که با در نظر داشتن موارد بالا معتقدند با این شرایط هم رشد قیمت هایی که خودرو سازان در دو ماه اخیر تجربه کردند هیجانی و کاملا حبابی بوده است و اگر هم حبابی در کار نباشد لا اقل بازدهی آنچنانی دیگری در این گروه توزیع نخواهد شد .

خساپا هنوز افزایش سرمایه در پرتفولیوی سهامداران اعمال نشده است و در صورت اعمال افزایش سرمایه دور از انتظار نیست که فشار فروش بیشتری را در این سهم شاهد باشیم هرچند شایعات مثبتی در خساپا وجود دارد اما به نظر فشار فروش آتی بر این اخبار مثبت چربش دارد .

شرکت سرمایه گذاری ملی ایران با فروش 29 میلیون و 400 هزار سهم سایپا در حدود 5 میلیارد و 186 میلیون تومان نقدینگی به جیب زد . این فروش پس از مدت ها عدم فعالیت سرمایه گذاری ملی ایران در سایپا انجام شده است . در مقابل شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا و شرکت توسعه سرمایه رادین (سهامی خاص) خریدهایی به ارزش مجموع 706 میلیون تومان در سایپا انجام دادند .

نکته قابل توجه در خصوص فروش امروز سرمایه گذاری ملی ایران در سایپا آن است که ماه ها است سهامداران درصدی سایپا فروش پرحجم و ارزشی در خساپا ترتیب ندادند و عرضه سرمایه گذاری ملی ایران در شرایط صف فروش معادلات این نماد را در روزهای آتی جذاب تر می کند.

گروه سیمان اگر چه افت شدیدی در 2 سال اخیر تحمل کردند ولی تنها رونق ساخت و ساز و پروژه های عمرانی کشور این صنعت می تواند روند صعودی خوبی را آغاز کند . در صورت رونق ساخت و ساز از جهت روانی این گروه آمادگی رشد را دارد اما در نظر داشته باشید انبارهای صنعت خاکستری از سیمان انباشته شده است و تغییر بنیادی در این صنعت نیاز به شروع دوره ساخت و ساز به نسبت قوی دارد . طی ماه های اخیر شرکت های سیمان ساز با تخفیف های آنچنانی محصولات خود را عرضه کرده اند .

در فاصله زمانی 15 دی ماه سال 92 تا پایان معاملات امروز 7 فروردین ماه نمادهای سخزر با 15 ، سصوفی با 11 و سرود با 11 درصد زیان بدترین عملکرد را داشتند . در مقابل سشرق با 60 ، سدور با 57 و ستران با 49 درصد بازدهی برترین عملکرد را در گروه حاشیه نشین بورس تهران در 2 سال و 3 ماه گذشته به نام خود ثبت کردند .

تمایل به فروش اما نه زیاد

سهامداران درصدی در معاملات اولین روز کاری سال 95 در بخش فروش بیش از خرید فعال بودند . درصدی ها امروز در حدود 10 میلیارد و 188 میلیون تومان خرید و 36 میلیارد و 184 میلیون تومان در بخش فروش حاضر بودند . بیشترین ارزش فروش سهامداران درصدی مربوط به فروش شرکت تامین آتیه سرمایه ا.گ.م .پاسارگاد در وپاسار ، شرکت سایپا در وسپا و شرکت سرمایه گذاری ملی ایران در خساپا است . در مقابل خرید بلوک سهام بیمه کوثر توسط شرکت خدمات بیمه ای سهند مشاور ، خرید داروسازی اکسیر توسط صندوق سرمایه گذاری گنجینه آرمان شهر و خرید سایپا توسط صنعتی رنا مهمترین خریدهای سهامداران درصدی بود .

در پایان این گزارش می افزاید افزایش سرمایه 33 درصدی شرکت نفت پارس که از محل سود انباشته انجام شده بود علاوه بر ثبت در مرجع ثبت شرکت ها در پرتفولیو سهامداران نیز لحاظ شده است .

 جدول براساس نام خریدار/فروشنده (درصدی) مرتب شده است .

خریدار/ فروشنده (درصدی) سهام شرکت معامله شده نماد سهام معامله شده قیمت پایانی(ریال) تعداد سهام خریداری شده / فروخته شده (هزار سهم) تعداد سهام تحت مالکیت پس از معامله (میلیون سهم) صنعت بازدهی نماد معامله شده از ابتدای سال 95(درصد) بازدهی نماد معامله شده در سال 94 (درصد)
صندوق سرمایه گذاری مشترك بورسیران لیزینگ‌ایران‌ ولیز 1,798 2 21/2 واسطه گریهای مالی و پولی 5 16-
صندوق سرمایه گذاری گنجینه آرمان شهر داروسازی‌ اكسیر دلر 24,396 728 4/4 دارویی 3 171
صندوق سرمایه گذاری گنجینه آرمان شهر شهر سازی و خانه سازی باغمیشه ثباغ 3,045 717 22/9 انبوه سازی املاک و مستغلات 1 22
صندوق سرمایه گذاری گنجینه آرمان شهر گروه‌صنایع‌بهشهرایران‌ وصنا 2,239 195 11/5 سرمایه گذاریها 5 28
صندوق سرمایه گذاری ره آوردآبادمسكن امتیازتسهیلات مسكن بهمن ماه تسه   2- 0/0 تسه    
شركت مهندسی كاوه پوشش بناساز-سهامی خاص- آلومراد فمراد 2,215 1 1/3 فلزات اساسی 2 20-
شركت مدبران اقتصاد-سهامی خاص- سرمایه گذاری مسكن شمال شرق ثشرق 1,640 300 71/7 انبوه سازی املاک و مستغلات 2 22
شركت مدبران اقتصاد-سهامی خاص- بانك دی دی 1,828 2,000- 57/6 بانکها و موسسات اعتباری 5 23
شركت مدبران اقتصاد-سهامی خاص- گروه‌صنایع‌بهشهرایران‌ وصنا 2,239 2,500- 10/0 سرمایه گذاریها 5 28
شركت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید-سهامی خاص- معدنی و صنعتی گل گهر کگل 2,514 2,000- 1,669/0 استخراج کانه های فلزی 5 15-
شركت گروه مالی سپهرصادرات-سهامی خاص- شهر سازی و خانه سازی باغمیشه ثباغ 3,045 420 18/9 انبوه سازی املاک و مستغلات 1 22
شركت گروه توسعه مالی مهرآیندگان-سهامی عام- س. توسعه و عمران استان كرمان کرمان 11,730 150 11/2 انبوه سازی املاک و مستغلات 2- 88
شركت عمران عرش پرسا-سهامی خاص- كشت‌وصنعت‌پیاذر غاذر 2,365 60 3/0 غذایی بجز قند وشکر 3 1-
شركت صنایع معدنی شهاب سنگ-سهامی خاص- بیمه كوثر کوثر 2,860 13,800- 28/2 بیمه و بازنشستگی 2 60
شركت سنجش سهام سیمان سبزوار-سهامی خاص- سیمان لار سبزوار سبزوا 770 814- 51/4 سیمان آهک گچ 4 12
شركت سرمایه گذاری ملی ایران-سهامی عام- سایپا خساپا 1,764 29,400- 304/7 خودرو و قطعات 5- 191
شركت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا-سهامی عام- سایپا خساپا 1,764 3,000 1,570/7 خودرو و قطعات 5- 191
شركت سرمایه گذاری گروه صنایع بهشهرایران-سهامی بانك‌اقتصادنوین‌ ونوین 2,512 1,108 840/1 بانکها و موسسات اعتباری 1 35
شركت سرمایه گذاری كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران كشتیرانی دریای خزر حخزر 8,136 1 68/1 حمل و نقل انبارداری و ارتباطات 0 6
شركت سرمایه گذاری سامان مجد-سهامی خاص- بانك انصار وانصار 2,988 1,000 398/9 بانکها و موسسات اعتباری 4 22
شركت سرمایه گذاری زعیم-سهامی خاص- سخت‌ آژند ثاژن 6,105 9 21/5 انبوه سازی املاک و مستغلات 0 39
شركت سرمایه گذاری دلیران پارس-سهامی عام- سخت‌ آژند ثاژن 6,105 1 66/2 انبوه سازی املاک و مستغلات 0 39
شركت سرمایه گذاری دلیران پارس-سهامی عام- قنداصفهان‌ قصفها 5,610 1 2/5 قند و شکر 1 106
شركت سرمایه گذاری دلیران پارس-سهامی عام- كشت‌وصنعت‌پیاذر غاذر 2,365 1 1/7 غذایی بجز قند وشکر 3 1-
شركت سرمایه گذاری توكافولاد-سهامی عام- حمل‌ونقل‌توكا حتوکا 3,339 200 118/2 حمل و نقل انبارداری و ارتباطات 4 46
شركت سرمایه گذاری توكافولاد-سهامی عام- تولیدی و خدمات صنایع نسوز توكا کتوکا 4,661 200- 12/5 کانی غیر فلزی 1 3
شركت سرمایه گذاری توسعه معادن وفلزات-سهامی عام توسعه معدنی و صنعتی صبانور کنور 2,143 1,200- 1,818/2 استخراج کانه های فلزی 5 22-
شركت سرمایه گذاری البرز-سهامی عام- داروسازی سبحان انكولوژی دسانکو 3,883 1,000- 101/9 دارویی 5 28
شركت سرمایه گذاری اعتلاءالبرز-سهامی عام- داروسازی تولید دارو دتولید 7,901 9 6/6 دارویی 3 32
شركت سرمایه گذاری اعتلاءالبرز-سهامی عام- شركت كی بی سی کی بی سی 5,904 2 2/5 دارویی 1- 78
شركت سایپا سرمایه‌گذاری‌ سایپا وساپا 2,539 36,600- 4,194/0 سرمایه گذاریها 5 113
شركت خدمات بیمه ای سهندمشاور-سهامی خاص- بیمه كوثر کوثر 2,860 13,800 55/2 بیمه و بازنشستگی 2 60
شركت توكاتولیداسپادان-سهامی خاص- تولیدی و خدمات صنایع نسوز توكا کتوکا 4,661 200 31/7 کانی غیر فلزی 1 3
شركت توسعه سرمایه رادین-سهامی خاص- سایپا خساپا 1,764 1,000 1,157/3 خودرو و قطعات 5- 191
شركت تامین آتیه سرمایه ا.گ.م.پاسارگادبخش1 بانك پاسارگاد وپاسار 1,347 95,000- 942/8 بانکها و موسسات اعتباری 4 12-
شركت بازرگانی همقدمان-سهامی خاص- گسترش سرمایه گذاری ایرانیان وگستر 1,318 9,000- 21/2 سرمایه گذاریها 3 5
شركت آذرتوسعه مسكن-سهامی خاص- كشت‌وصنعت‌پیاذر غاذر 2,365 1,500- 1/6 غذایی بجز قند وشکر 3 1-
شركت اندیشه سازان بسامان ونداد-سهامی خاص- بانك پاسارگاد وپاسار 1,347 1,291 432/8 بانکها و موسسات اعتباری 4 12-
شخص حقیقی شركت مواد ویژه لیا شلیا 2,536 304 3/2 کانی غیر فلزی 5 85
شخص حقیقی كنترل‌خوردگی‌تكین‌كو رتکو 7,266 82 0/4 فنی و مهندسی 4 28
شخص حقیقی كارت اعتباری ایران كیش رکیش 3,338 150 25/1 رایانه 1 65
شخص حقیقی قند شیرین‌ خراسان‌ قشرین 12,338 17 0/8 قند و شکر 2- 226
شخص حقیقی ماشین‌سازی‌نیرومحركه‌ تمحرکه 1,862 70 0/6 ماشین آلات و تجهیزات 1- 10-
شخص حقیقی ایران‌ تایر پتایر 3,571 20 6/4 لاستیک و پلاستیک 5- 9
شخص حقیقی شركت سرمایه گذاری مسكن شمالغرب ثغرب 1,906 20 18/6 انبوه سازی املاک و مستغلات 0 9
شخص حقیقی تهران‌ شیمی‌ شتهران 35,001 1 63/2 دارویی - 82
شخص حقیقی كشت‌وصنعت‌پیاذر غاذر 2,365 5 3/3 غذایی بجز قند وشکر 3 1-
شخص حقیقی صنایع فولاد آلیاژی یزد فولای 2,431 11- 0/9 فلزات اساسی 4 29
شخص حقیقی سیمان‌شاهرود سرود 1,869 107- 11/8 سیمان آهک گچ 0 35-
شخص حقیقی سرمایه‌ گذاری‌ صنعت‌ ومعدن‌ وصنعت 1,344 300- 31/0 سرمایه گذاریها 3 11
شخص حقیقی كارخانجات‌تولیدی‌شیشه‌رازی‌ کرازی 6,133 200- 4/2 کانی غیر فلزی 5 37-
شخص حقیقی جام‌دارو فجام 14,152 93- 0/4 محصولات فلزی 5 26
شخص حقیقی بانك حكمت ایرانیان حکمت 1,351 1,000- 103/9 بانکها و موسسات اعتباری 4 10
ذذذبازارگردان شرك13364ذژاعتماد صندوق س. اعتماد آفرین پارسیان اعتماد 12,624 1,438 38/8 صندوق سرمایه گذاری قابل معامله 0 26
تسهیلات استفاده شده بانك مسكن-ممنوع المعامله- امتیازتسهیلات مسكن بهمن ماه تسه   9 0/2 تسه    
بانك سامان-سهامی عام- حمل‌ونقل‌توكا حتوکا 3,339 390 10/5 حمل و نقل انبارداری و ارتباطات 4 46
بانك سامان-سهامی عام- سرمایه‌گذاری‌توكافولاد(هلدینگ وتوکا 1,457 152 27/7 فلزات اساسی 5 6
BFMصندوق سرمایه گذاری.ا.بازارگردانی حكمت ایر بانك حكمت ایرانیان حکمت 1,351 500- 189/2 بانکها و موسسات اعتباری 4 10
BFMصندوق سرمایه گذاری.ا.ب.گروه توسعه بهشهر گروه‌صنایع‌بهشهرایران‌ وصنا 2,239 3,000- 17/7 سرمایه گذاریها 5 28